Paikka.
Pyykinpesukoneen vedenoton loputtua, kuuluu koko taloa tärisyttävä kolaus "jysäys" !
Riittääkö takaiskuventtiilin asentaminen vain pesukoneen vedentuloon, vai pitääkö kaikkiin vesipisteisiin asentaa ko. venttiili ? (vai paineenalennus ennen pesukonetta jollain reikäprikalla ) ?
Riittääkö yksi takaiskuventtiili verkoston alkupäähän ?
Pyykinpesukoneen vedenoton loputtua, kuuluu koko taloa tärisyttävä kolaus "jysäys" !
Riittääkö takaiskuventtiilin asentaminen vain pesukoneen vedentuloon, vai pitääkö kaikkiin vesipisteisiin asentaa ko. venttiili ? (vai paineenalennus ennen pesukonetta jollain reikäprikalla ) ?
Riittääkö yksi takaiskuventtiili verkoston alkupäähän ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko takaiskuventtiili tarkoitettu tuon paineaallon tappamiseen?
Luulin että se estää sen ettei pesukoneesta imeydy pesuvedet vesijohtoverkkoon mikäli vesijohtoverkosta paine katoaa...
Eikö paineaalltoa varten pitäisi olla "vaimennin"?
(kuten esim. joissain jakotukeissa on mukana / lisävarusteena)
Tarkoitin tietysti vaimenninta joka tosiaankin tappaa maanjäristyksen tapaisen äänen !
Nyt keksin ! PAINEISKUNVAIMENNIN, sinäpä sen sanoit !
Autoissa on heilahduksenvaimennin (iskunvaimennin) !
Mutta pulmani on edelleen että, mihin se "mötikkä" pitäisi asentaa, vai riittääkö se niinsanottu reikäprikka ?
Asenna vesi-iskuntasaaja niin ongelma poistuu. Esim. Teknocalorilta saa vesi-iskuntasaajan, tyyppi "T", joka on juuri käyttövesiverkostoon suunniteltu.
http://www.teknocalor.fi/lv/paisunta-astiat/reflex_luettelo.pdf
Voisi olla sama vika kuin minulla oli. Uusi kone käyttäytyi samoin ja vika oli koneen poistopumpussa, se vaihdettiin takuuna ja jysähdykset loppui siihen.
Otetaan huomioon !
Kiitos tähänastisista hyvistä vastauksista !
Pulma syntyi samaan aikaan kun kylmä -ja lämminvesiputket vaihdettiin pintaan !
Kävin jo yhdessä vesijohtoliikkeessä, siellä ehdotettiin ja oli näytillä tämä ensimmäinen !
VAIHTOEHDOT :
- "paineensäätöventtiili" 3/4 " kierteellä joka tulee verkoston alkupäähän sulkuventtiilin jälkeen , hinta 65 €,
- "paineiskunvaimennin" konekohtainen katselin lehdestä Jalpa R 1/2" , 10 mm puserrusliitin
- "vesi-iskuntasaaja, tyyppi "T", joka on myös konekohtainen.
Voisikoha tämä verkoston alkupäähän sijoitettu paineensäätöventtiili (siis säätö) ratkaista pulman, vai tämä pesukoneeseen tulevan hanan liittimiin asennettava vaimennin -tai tasaaja ?
Tämä kolahdus tulee ja vain ainoastaan pesukoneen lopettaessa veden oton ( voiko mangneettiventiilillä tai poistopumpulla olla äänen kanssa mitään tekemistä ?
LVI-liikkeen myyjän mielestä joka koneen perään erikseen ostettavat "mötikät", maksaa a´saman mitä tämä säätöventtiili yksin ?
SAMA VIKA OLI MINULLA, ELI LOPETTAESSA VEDEN OTON, MUTTA KYSY KODINKONEHUOLTOLIIKKEESTÄ.
Voit kyllä sellaisen asentaa heti kalustohanan jälkeen eli pesukoneentuloletkun jälkeen. Omakohtainen kokemukseni venttiilistä on huono. Voi aavistuksen vähentää pauketta. Ostaisin kylläkin uuden koneen ei LG merkkistä jossa on ainakin huollon mukaan koneen ominaisuus paukkauttaa mangneettiventtiilin kiinni nopeasti. Eli kone kaupoille.
Kyllä se hyväksi on paikallaan, muuten joutuu lopulta turvautumaan niihin tuulettimiin.