Miten käy jäätyneen punamultamaalin?

M-JA

Meillä jäi toissa talvena mökillä vahingossa punamultamaalitonkat kylmään liiteriin. Kesällä maalattiin wanhan puuseen seinän korjaukset ja ainoa mitä löytyi oli sitä talvehtinutta punamultaa. Maali oli ainakin juoksevan näköistä, hieman paakkuista. Sekoitettiin oikein kunnolla ja se rupesi näyttämään maalilta. Pellavaöljyntuoksu tuli nenään kun sitä levitti ja ihan maalilta vaikutti. (toisin kuin jäätynyt lateksi joka erottuu sulettuaan klöntiksi ja vedeksi)

Maalattiin se yksi seinä ja näytti ihan normaalilta. Maali kuivui normaalisti ja nyt pari vuotta myöhemmin se näyttää edelleen siistiltä. Maalia on pari 10 litran pänikkää ja ollaan sen jälkeen pidetty talvet suojalämmössä. Onkohan tämä mahdollista, luulenko mä vaan että ne pänikät oli talven yli liiterissä?

Ajatus on nimittäin käyttää ne. Maali on ruotsalaista punamullan kotiseudulta: "Falu Rödfärg" valmistaja Stora Kopparsberg Bergslag AB Falun.

2

4136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punamultainen

      No jos tuo on sitä Falunin maalia joka on muoviastiassa (Falun rödfärg) niin voi sitä huoletta käyttää jopa 5v vanhana(kuulema jopa 10v) .
      Hinta aikoinaan pönikällä joku 25€. Muista vaan sekoittaa niin että pahkurat sekoittuvat tasaiseksi ja anna siveltimen heilua! Levitä oikean lämpöisenä ja säiden ollessa suotuisat!

    • munapulta

      Jos maali on juoksevassa muodossa ja vielä kuivaakin seinässä, ei mitään estettä käyttää sitä. Jos kannen avatessa vastaan tulee eltaantunut, hapan haju, maali on todennäköisesti pilalla. Ainakin home- ja lahonesto on mennyttä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22279
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7480
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5960
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe