Rintojen palautuminen

Kuinka kauan imetyksen jälkeen menee, että rinnat ovat siinä pisteessä mihin ne sitten jäävät. Itellä 1kk imetyksen loppumisesta ja yhä samanlaiset kun imettäessä!

Toivoisin että rinnat palautuisivat tästä c-kupista takaisin b-ksi?! Onko vielä toivoa. Kauanko teillä on mennyt?
52401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ekan lapsen kanssa mulla ainakin meinasi rinnat räjähtää. Siltä se ainaki tuntu.
En tiedä johtuko se siitä että se söi enemmän kun nää seuraavat mutta se oli niin ku jotain ihan kamalaa että lopetin imettämisen kahden kuukauden jälkeen. Maitoa tuli sairaan paljon, ja valu pitkin mahaa.
Seuraavien kanssa oli normaalia, ei tullu sitä kauheeta pingotusta vaan maito pysy tisseissä eikä lähteny valumaan sillee ku ekan kanssa.
Varmaan se on aika yksilöllistä.
Mut mulla oli ainaki tissit ekan lapsen kaa niin kipeet ja pinkeet, valehtelematta sillon ku tulin sairaalasta kotiin tissit roikku navassa asti.
Ja ne oli melkee siniset.
Kaikkee naiset joutuuki kärsii.
No mut kaipa ne siitä tasottuu parin kuukauden sisään.

Äänestä

Jossain sanottiin että puoli vuotta imetyksen lopettamisesta rinnat ovat palautuneet, omaa kokemusta ei vielä ole. VArmaan riippuu henkilöstä.

Äänestä
  • En muista tarkkaan, milloin rinnat palautuivat kunnolla. Imetyksen lopetin tammikuussa (siihen asti täysimetys) ja helmi-maaliskuun vaihteessa huomasin olevani uudestaan raskaana (meni kesken alkuvaiheessa). Rinnat olivat "entisensä" kai joskus huhtikuussa (en tiedä, kuinka paljon uusi raskaus hidasti palautumista)... Tai entisistä ei kyllä voi puhuakaan. Roikkuvat, tyhjät ja raskausarpien rypistämät nahkapussit. Entinen b-kuppi oli armotta liian suuri, mutta a liian pieni. Arvatkaa vaan oliko kova pala...

    Nyt olen taas onnellisesti raskaana ja rinnatkin kukoistavat jälleen! :D Mutta imetys todella jättää rintoihin järkyttävät jälkensä. Onneksi rakastava mies ei siitä välitä.

    Äänestä

jepjep...imetin esikoista vuoden verran ja kun maidon tulo loppui kokonaan, olivat siis rintanikin kuin tyhjät nahkapussit, kyllä siinä itku meinasi tulla!
Nyt imetän toista lastamme ja olen imettänyt jo 7 kk ja aion vastedeskin imettää kunnes maidon tulo taas loppuu. Nyt tiedän mitä odottaa,kun en enää imetä, mutta ainahan niitä rintalihaksia voi jumppailla ja kyllähän ne siitä pikkuhiljaa palautuvat. Tosin eivät entiselleen, mutta olenhan ruokkinut niillä kaksi lasta ;) ja onneksi on bush-up liivit keksitty!

Äänestä

luulin et kukaan ei kerro sulle totuutta eli itselläni oli huom.OLI c-kuppi ja tdella pystyt tissit, nyt kuin nahkarukkaset...jeee ei ne siitä mitään palaudu..... maito kun loppuu tisseistä niin nahkalaput jää tämä on karu totuus eivätkä mitkään rintalihas liikkeet vaikuta roikkuvaan nahkaan..... kirurgin veitsi on ainoa keino saada taas kauniit rinnat!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


henna kirjoitti:

Kuinka kauan imetyksen jälkeen menee, että rinnat ovat siinä pisteessä mihin ne sitten jäävät. Itellä 1kk imetyksen loppumisesta ja yhä samanlaiset kun imettäessä!

Toivoisin että rinnat palautuisivat tästä c-kupista takaisin b-ksi?! Onko vielä toivoa. Kauanko teillä on mennyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu