onkos kukaan lastuttanut focustaan?
paljonko maksoi?
tuliko tehoja?
itsellä olis tollanen 1.6 litranen farkku ja olis se mukava jos siihen sais vähän lisää vääntöä ja tehoa, kun se tahtoo vähän jäädä jalkoihin aina kun on kyydissä muutakin kuin 2 henkeä.
paljonko maksoi?
tuliko tehoja?
itsellä olis tollanen 1.6 litranen farkku ja olis se mukava jos siihen sais vähän lisää vääntöä ja tehoa, kun se tahtoo vähän jäädä jalkoihin aina kun on kyydissä muutakin kuin 2 henkeä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllähän niitä lastuja on vapaastihengittäviin mutta hyöty on enemmänkin psyykkinen kuin todellinen. Muukkonen aikakin myy lastuja Fordeihin ja onhan niitä muitakin edustajia..Hinnat pyörii muutamissa sadoissa euroissa. Tuota 1.6 on vähän huono lähteä piristämään. Hommaa sellanen automaatin imuilmansyöttö alkuun ja vapaavirtaussuodatin alkuperäiseen koteloon. Tuo vähän eloa lisää. Helpoimmalla pääsee kun hommaa suoraan uuden auton suuremmalla koneella.
Siis, mikäs se on?
Siis, mikäs se on?
(Meni tossa edellisessä viestissä otsikko/nimimerkki väärinpäin)
Elikkä tuo 2.0 automaatti focuksessa käytettävä imuilman ohjain ohjaa ajoviiman suoraan imuputkeen (eng. auto deflector/radiator cover). Tarpeeksi vaikeasti selitetty:) Osa on ihan Fordin oma ja maksaa about 13e. Tuo osa korvaa vakiona olevan paneelin. Tulee syylärin päälle..Ulkomaan keskusteluforumeilla tätä keinoa on käytetty paljon. Seiltä sen itsekin huomasin ja hommasin. Varsinkin maantieajossa eron huomaa. Kulutuskin on laskenut. Tuossa linkki: http://www.european-parts.net/catalog/product_info.php?cPath=47_33&products_id=132
Itsekin hankin tuon Stockmann auton kautta. Tuntui parantavan kaasuun vastaamista 1.8l Focuksessa - ja näin ilmojen viiletessä etenkin.
Ilmansuodattimena vielä ihan normaali tarvikesuodatin.
Mitään mullistavaahan tuo ei ole, mutta tuohon hintaan (13 euroa) hinta/laatusuhde on erinomainen.
Hei,
Olen lastuttanut kaksi Focusta. Pari vuotta sitten 90 heppasen turbodieselin SuperChipsin lastulla. Siinä tuli tehoa lisää n.40 hepoa ja vääntö lisääntyi n.100 Nm:llä. Hinta oli 4000 mummon markkaa. Sen auton kanssa tehon ja väännön lisäys tuntui ajossa joka tilanteessa.
Viime kesänä lastutin bensakoneella olevan 1.8 Focus farkun. Tehoja tuli ilmanputsarin vaihdon kanssa 13 heppaa eli 115->128 hp. Tehojen lisäys tuli yli 4500 rpm alueelle ja vääntö nousi hieman 2000-3000 rpm alueella, joten normaaliajossa ei oikeastaan huomaa mitään eroa. Ohitustilanteessa kierrosten ollessa yli 4500 rpm niin tehon lisäys tuntuu hieman. Hinta oli 400 egee. Jälkeenpäin ajatellen turbottoman auton tehon ja väännön lisäys on niin vähäistä, että jättäisin tekemättä. Turbojen kanssa tilanne oli ihan toinen. Se oli vänkää.