Hei, olisiko kenellä vinkkiä autoaiheisesta lautapelistä 10 ja 12 vuotiaille pojille? Tai muita vastaavia "tekniikkaan" liittyviä lautapelejä?
Autoaiheinen lautapeli
18
476
Vastaukset
- Shampza
Ei autopeli, vaan junapeli, eli railroad typhoon
- TommiJ
Ainakin "Top Race" tai "Formula 1 Grand Prix" sopisi.
- Simo T
Tämän vuoden aitoaiheisia uutuuslautapelejä Rallilegendat ja Street Race, kaksi erilaista lähestymistapaa autokilpailuihin.
- Petri2
Simo T kirjoitti:
Tämän vuoden aitoaiheisia uutuuslautapelejä Rallilegendat ja Street Race, kaksi erilaista lähestymistapaa autokilpailuihin.
Kiitos vinkeistä.
Onko kenellä pelikokemusta yllämainituista Rallilegendat tai Street Race peleistä? Molempien pelien nettisivuihin olen tutustunut, mutta niiden perusteella on vaikea muodostaa kovin tarkkaa kuvaa peleistä. - Simo T
Petri2 kirjoitti:
Kiitos vinkeistä.
Onko kenellä pelikokemusta yllämainituista Rallilegendat tai Street Race peleistä? Molempien pelien nettisivuihin olen tutustunut, mutta niiden perusteella on vaikea muodostaa kovin tarkkaa kuvaa peleistä.Rallilegendaa ei ole tullut pelattua mutta omille tytöille (8 ja 11 vuotiaat) ostettiin Street Race lautapeli tutun suosituksen perusteella. Äitiä ei ole saatu houkuteltua vielä pelaamaan mutta omat lapset ovat tykänneet kovasti ja mukavahan tuota on ollut itsekin pelata lasten kanssa. Säännöt ovat selkät ja itse peli on kaikinpuolin hauska ja toimiva ja kisat joissa ajetaan autoista on erityisen jännittäviä. Uskallan suositella.
- TuomoS
Simo T kirjoitti:
Rallilegendaa ei ole tullut pelattua mutta omille tytöille (8 ja 11 vuotiaat) ostettiin Street Race lautapeli tutun suosituksen perusteella. Äitiä ei ole saatu houkuteltua vielä pelaamaan mutta omat lapset ovat tykänneet kovasti ja mukavahan tuota on ollut itsekin pelata lasten kanssa. Säännöt ovat selkät ja itse peli on kaikinpuolin hauska ja toimiva ja kisat joissa ajetaan autoista on erityisen jännittäviä. Uskallan suositella.
Ostettiin messuilta Street Race peli nuorimmalle pojalle synttärilahjaksi ja meillä molemmat pojat (12 ja 15 vuotiaat) julistivat pelin "kaikkien aikojen parhaaksi lautapeliksi", eikä tuo ole itseasiassa edes kaukaa haettu omankaan fiiliksen perusteella. Mukavaa saada pojat pleikkarin ääreltä pois ja vanhemmatkin kelpaa peliseuraksi.
- Petri2
TuomoS kirjoitti:
Ostettiin messuilta Street Race peli nuorimmalle pojalle synttärilahjaksi ja meillä molemmat pojat (12 ja 15 vuotiaat) julistivat pelin "kaikkien aikojen parhaaksi lautapeliksi", eikä tuo ole itseasiassa edes kaukaa haettu omankaan fiiliksen perusteella. Mukavaa saada pojat pleikkarin ääreltä pois ja vanhemmatkin kelpaa peliseuraksi.
Street Race lautapeli on nyt ostettu ja testattu. Pojat ovat tykänneet, "paras rallipeli koskaan", oli ensimmäisen pelin jälkeinen kommentti vanhemmalta pojalta. Hyvä peli myös omasta mielestäni, ensimmäinen pelikerta oli hitaampi, mutta toinen peli oli jo nopeampi kun pelilauta oli tullut tutuksi. Pelimekanismi on mielenkiintoinen, paketissa oleva ikämerkintä on tosin hieman hämäävä, koska peli soveltuu mielestäni todella hyvin myös aikuisille, vaimokin innostui pelistä. Suosittelen!
- Jarmo K. Nurmi
Petri2 kirjoitti:
Street Race lautapeli on nyt ostettu ja testattu. Pojat ovat tykänneet, "paras rallipeli koskaan", oli ensimmäisen pelin jälkeinen kommentti vanhemmalta pojalta. Hyvä peli myös omasta mielestäni, ensimmäinen pelikerta oli hitaampi, mutta toinen peli oli jo nopeampi kun pelilauta oli tullut tutuksi. Pelimekanismi on mielenkiintoinen, paketissa oleva ikämerkintä on tosin hieman hämäävä, koska peli soveltuu mielestäni todella hyvin myös aikuisille, vaimokin innostui pelistä. Suosittelen!
Työkaveri toi illanistujaiseen mukanaan tuon street race pelin, kaksi kertaa pelattiin neljän hengen porukalla ja on kyllä mykistyttävän hyvä peli.
- JaniD
Joensuun joulumessuilta tuli ostettua tuo Street Race -lautapeli ja perheen kesken se testattiin samantien. Hauska peli!
- Pelsu
SR peliä pelattiin joulun pyhät, kiitettävän hyvä peli
- Mari T
Pelsu kirjoitti:
SR peliä pelattiin joulun pyhät, kiitettävän hyvä peli
Aion äänestää Street Race lautapeliä vuoden 2015 lautapeliäänestyksessä, sen verran hyvästä perhepelistä on kyse
- Simo T
Onko kukaan pelannut rallilegendat peliä?
- seppo3
Ei ole tullut rallilegendaa pelattua, top race on hyvä autopeli
- JaniD
Street race on kyllä selvästi Top Racea parempi peli, ainakin meidän tenavien mielestä, alkuvuosi on pelattu SRrää perheen kesken ja vieläkin lapset jaksaa kinuta pelaamista, top raceen kyllästyivät nopeasti
- Juudas
5/5 tähteä Street Race lautapelille. Pelasin tätä kaverin luona ja en aluksi uskonut, kun kaveri kertoi tämän olevan suomalaisen suunnittelijan tekemä lautapeli. Tällaisia pelejä lisää, niin johan saadaan Suomi lautapelien saralla kunnolla maailmankartalle.
- Pertsa74
Street race -lautapeli on ostettu ja testattu perheen kesken. Kaikinpuolin toimiva kokonaisuus, voin suositella lämpimästi!
- JukeM
Lahden automessuilta ostettiin pojan kanssa jo aiemmin mainittu suomalainen Rallilegendat lautapeli ja pitihän se testata samoin tein. Sääntöihin pääsee melko nopeasti sisälle ja itse pelikokemus oli mukava, erikoiskokeiden ajaminen "neppaamalla" on ihan kivaa vaihtelua nopan heiton ohella.
Ihmettelen missä viipyy tämän pelin ja tässäkin ketjussa jo useasti mainitun suomalaisen Street Race lautapelin arvostelut?!? Mielestäni Suomessa suunnitellaan loppujen lopuksi aika vähän lautapelejä, joten hämmästelen ettei harvoja suomalaisia lautapelejä vaivauduta testaamaan ja arvostelemaan kunnolla. Missä vika? - lelutäti
Yllä jo mainittiinkin muutamia loistavia vaihtoehtoja. Niitä ja muita löytyy verkkokauppojen valikoimasta, etenkin lelukaupoilla on mahtavat vallikoimta, joista voit etsiä iän mukaan. Siirry vaikka seuraaviin osoitteisiin:
http://www.vertailussa.com/lelut/lelukaupat/br-lelut
http://www.vertailussa.com/lelut/lelukaupat/lelufantti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989