Asuimme Pukkilassa muutaman vuoden je totesimme, että Pukkila on Suomen sisäsiittoisin kunta. Kaikki on jollain tapaa sukua toisillen. Onneksi muutimme pois.
ENTINEN PUKKILALAINEN
sukurutsareita
482202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Höpö höpö. Itsekin asun Pukkilassa mutta en ole sukua kelleen toiselle paikkakuntalaiselle.
Samat sanat, itsekin muuttanut orimattilan puolelta pukkilaan. Eikä ole sukulaisia vastaan tullut.
no mutta hyvä sitten kun ei sulla ole sukulaisia pukkilassa .
kyllä ihmetyttää täällä tuollainen hööveli systeemi esim nyt oli ne helvetin sopuvaalit seurakunnassa , olisi ollut kyllä riittävästi ehdokkaita mutta nämä muutämä kirkkoneuvoston jäsenn sai puhuttua tuonkin sopuvaaleiksi. olisihan se nyt ollut kurjaa kun rouva olis pudonnut ainualta pallilta josta saa edes vähän tuloja kun on työttömänä himassa kun työn tekö ei ole koskaan häneltä sujunut (yöt netissä ja päivät selällään punkassa ja lapset heitteillä yksinään)
sellainen on pukkila jossa asun ja työskentelen jatkossakin huolimatta pukkilan toiminnasta .
...ole asua.
Kannattaisiko ottaa asioista hiukan selvää ennenkuin alkaa yleisemmin itkemään? Missähän ne ehdokkaat olivat, jotka eivät mukaan päässeet? Seuraavaa kertaa varten kannattaa varmaan jo nyt ilmoittautua ettei jää taas listoilta. Ja sopuvaali on suomeksi sitä, että valtuustopaikkoja oli enenmmän tarjolla kuin ehdokkaita. Jos täytettäviä paikkoja on 15 ja ehdokkaita 13 niin vaalia on silloin turha järjestää. Lisäksi sellainen pikku korjaus, että Pukkilan Seurakunta ei maksa kokouspalkkioita sen enempää valtuuston kuin neuvostonkaan kokouksista.
juu kyllä olisin ollut halukas myös ehdokkaaksi mutta järki sanoo että ei ennen kuin siellä on valittunna epärehellinen nainen neuvostossa . ja asumpa ja oleskelenpa juurikin siellä missä itse taloni olen rakentannut.
miten seurakunta huolehtii että noudatetaan lakia ja uskonnon vapautta?
ei ainakaan PUKKILAN SEURAKUNTA SIELLÄ SAA TEHDÄ MIELIVALTAISESTI JA RIKKOA LAKIA .
Tutulta kuulostaa
Onkos ne nää?
Sinut kyllä tunnistaa.
Monet entiset Pukkilalaiset ovat katkeria.
Kirkkoherra on seurakunnan johtaja, hänen sallimattaan ei tapahdu mitään.
Miksi Pukkilan seurakunta ei maksa kokouspalkkioita? Muut seurakunnat maksavat.
bit bitter?
samannäköisiä. Onko Naarkoskella elämää.
Olen nähnyt liikettä siellä.
juupa juu.
Olen ap:n kanssa samaa mieltä. itse olen 8 vuottan Pukkilassa asunut ja elämäni paras päätös oli muuttaa sieltä pois. Suorastaan karmivaa, kun kaikki tuntee toisensa ja aina jos jonkun sattui jossain näkemään niin moikataan ja tullaan juttelemaan turhanpäiväisyyksistä verkkaisesti kuin olisi vanhojakin tuttuja. Todellisuudessa vähä-älyisempää kylähullujen sakkia saa etsiä. Sielä naarkoskellahan paikalliset heinähatut kerran vuodessa kokoontuvat melomaan, grillaamaan ja serkkuja pussailemaan kuutamojuhlaan.
Nyt niistä muuttajista on juttua lehdessä!
Olisiko aika siirtyä itsekkäästä homepullistelusta koronaempatiaan. Uhriutuminen homeasioissa on niin Last season.
Ollaan asuttu 5 vuotta pukkilassa ja en tunne muita kun naapurini. Taidetaan olla sisäänpäinkääntyneitä, ei sisäsiittoisia.
sisä kun sisä
Taitaa olla sekaisin.
Hajalla ja hajulla tappiosta.
Siksi mellastaa ja häiriköi!
entinen pukkilalainen ei ole päässyt piireihin.siksi katkera
Miten sisäsiittopiireihin voi päästä, kun vain alkuperäiset paikkakuntalaiset voivat olla sellaisia?
Pienellä paikkakunnalla historian saatossa syntyy mielenkiintoista väkeä...
Jännä mitä sitä syntyy, kun Kanteleella näppäillään luutun kieliä.
Ollaan myös asuttu Pukkilassa jonkin aikaa. Ei tunneta täältä kuin naapurimme (jotka ovat maailman parhaat) sekä moikataan toki lastemme koululavereiden vanhempia vastaan tullessa. Pukkilassa mukavaa on se, kun menet vaikka lenkille tai labraan, niin tervehditään vaikka ei edes tunnettaisi.
Olen huomannut, että lasten luokilla muutamilla oppilailla on koulussa serkkuja/pikkuserkkuja, mutta en tiedä kenenkään naineen sukulaistaan.
Pukkilan Facebookin palstoilla esiintyy satunnaisesti joitain räyhähenkiä, joilla viher/kommari arvomaailma. En tiedä ovatko nämä sisäsiittoisia? Onneksi ei tarvitse tosielämässä olla lähelläkään heitä.
Koulullakin on vain yksi aidosti pahansuopa työntekijä, mutta muuten on viihtyisä ja kaunis maalaismiljöö täällä sekä erinomaiset terveyspalvelut.
On sekaisin.
Taitavat olla tuttuja kaikille. Kiva kunta, jolla olisi potentiaalia paljon enempään, jos Oltaisiin hieman realistisempia ja lopetettaisiin rahan tuhlaus.
Puhutaanko täällä siis entisestä vihreästä varavaltuutetusta? Keneen viitataan?
Ei tietoa niistä joilla ei ole mielipiteiden sietoa. Elävät omassa kuplassaan vihakiiman vallassa.
Kiihoittuivat alunperin juuri kun. takonttiin pistettiin tavaraa. Ensin kehrätään ja sitten valitetaan ja rima alitetaan viukumalla somessa!
Kiimakoille:rauhoittukaa! Ette saa. Teitä inhotaan !
Nuo ”takakontti” -ihmiset ja eläimet nauttivat juuri kun vähän puhutaan vinosti. Myös vino maistuu ja jallu sekä kossu kuten alkossa havaittiin aikanaan!
Mikä alko?
Tiksu vai mikä se oli? Heinola, lappeenranta ????
En tajua miten joku voi tehdä pilaa alkoholiongelmasta 😢 semminkin kun itsellään tuntuu tuo viihdekäyttö ryöstäytyneen handusta. Pilkka ei nyt ihan osunut oikeaan kohteeseen mutta surettaa niiden puolesta, jotka kamppailevat tuon ongelman kanssa.
Eiköhän tuosta asiasta puhuminen tunnu pahalta vain niistä ongelmaisista, jotka juuri tekevät muiden elämän vaikeaksi.Eipä heitä sääliä voi kun itse aiheuttavat tuon tilansa. Ja pitäähän asioista puhua, eikä lakaista maton alle. Totta kai voi teeskennellä surullista ja muka auttaa. Siinäkin on monelle jopa työsarkaa kaitsea niitä mönkijöitä.
"Totta kai voi teeskennellä surullista ja muka auttaa. Siinäkin on monelle jopa työsarkaa." Tuo on psykopaatin puhetta. Ajatelkaa, jos tuollainen olisi päättäjissä. Kunnassa päätetään myös se kenelle myönnetään esim. päihdekuntoutusta. Tuo ei takuulla myöntäisi sellaista kenellekään.
Toivottavasti ei pääse päättäjäksi!
Nyt on osunut syvään päähän kun muualla asuvat häiriköt pelkäävät täällä alkkisten kuntoutusresurssien puolesta!
Kannattaa jatkaa tenutusta kun sitten taas paijataan isolla rahalla. Aikuisten päivähoitoa.
Parasta kuntoutusta olisi ottaa juomat pois ja antamalla potku perseelle! Rahat voisi käyttää kyllä johonkin hyväänkin tarkoitukseen.
Kyllä on hörhöt aineissaan kun luulevat, että nuo asiat jossain valtuustossa päätettäisiin!
Taitaa joillain olla ikävä vanhaa juoppokööriään!
No voi että. Kysy pääsetkö vielä remmiin.
Missä ne tenuttajat ryyppäävät kun pulikikkeli on kiinni?
Oletko hukannut ryyppykaverisi? Jos hekään eivät viitsi kuunnella kitinöitäsi ja kuivia vitsejäsi ja ovat tahallaan sinun saavuttamattomissa.
Eikä varsinkaan niitä runoja "alakerrasta" 😂
Ei kai nyt ryyppyremmeissäkään heihin haluta liitettävän tällä tavalla toimivaa/kommunikoivaa tapausta:
Anonyymi 09.07.2020 02:17:
Jokainen näitä tunkiopaskojasi lukeva näkee , että olet sairas ja että sinulla vakava alkoholi-tai huumeongelma.
Vastuussa hulluudestasi olet yksin sinä- kuka lienetkin!
Turha sekottaa asiaan ulkopuolisia, jotka eivät ole kiinnostuneita kiimaisista jakoperseistä
Anonyymi 30.06.2020 15:59:
Mukijoukoilla lienee ollut pari vuotta sitten herneen aiheuttama suolentukos prinsessasuolessaan. Varsinainen gloryhole!
Anonyymi 10.07.2020 08:52:
Kyllä täytyy tosiaan ihmetellä pakkomiellettä perustaa näitä vihaketjuja poliitikkoa ja erimielisiä mustamaalaamaan.
On ottanut jokin kritiikki koville ja kateus on pulpahtanut pintaan jo vuosia sitten ja jatkuu aina vaan.
On se helppo syytellä omista virheistä ja huolimattomuudesta muita-sitähän se poliitikkoihin kohdistuva viha yleensä on. Vähäväkinen suuntaa kostonhimonsa poliitikkoihin kun nämä tietenkin esittävät ajatuksia ja tekevät kaikkia koskevia päätöksiä.
Tämä aika tuntuu ruokkivan tuollaisia hulluja muutenkin...
Itku, potku ja raivari-ripuliina, katkeriina ja raivariina.
Mukihäirikkö on taas ammentanut juttujaan arkistoistaan. Melkoiset jutut taas viikonlopun kunniaksi!
Poliitikot taas hänellä mielessä ja katkeruus kielessä.
Kännissä ihminen voi puhua karkeasti, mutta kaikki tuntemani alkoholisoituneet henkilöt ovat olleet sydämellisiä, herkkiä ihmisiä. Eli eivät varmasti haluaisi joukkoonsa tuollaista paattia! Ellei tämä sitten tarjoaisi... silloin kelpaa kaikki.
Minne menit