Ruotsin kielen opiskelu aloittajalle?

auttakaanytperkele

Eli en ole ikinä opiskellut ruotsin kieltä, mulla ei ole ollut tunteja eikä mitään.
Miten saisin opiskella ruotsia mahdollisimman hyvin? Treeneissä kaikki puhuu keskenään ruotsia ja välillä tajuan muutaman sanan, mutta se ei ole riittävä :p
Haluan oikeasti oppia ruotsia! :D

Kiitos jo etukäteen! :)

8

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timmerman

      Ei siinä kielen opiskelussa lapsuuden jälkeen ole tavallisessa tapauksessa muuta keinoa, kuin alkaa opetella sanoja ulkoa.

      Opettele vaikkapa oppikirjojen sanastosta joka ikinen päivä kymmenkunta sanaa ja niin kauan, että ne jäävät mieleen. Sitten alat vaikkapa tekstiteeveestä kääntää päivän uutisia, vaikkapa neljä aihetta päivittäin.

      Näin minä opin aikuisiällä ruotsin kielen. Pystyn sitä nykyään tenkeroversiona jopa puhumaan. Sinä tulet myöskin oppimaan, koska sinulla on motivaatio ruotsia oppia.

    • Gestrin von Borrnäs

      Opettele ensin valehtelemaan paremmin. Kukaan ei tarvitse ruotsia ja sen sijaan on paljon hyödyllisempää opiskella sivistyskieliä.

    • ararkisto

      Pakkoruotsi on suora jatkumo ruotsalaisuuden historian rumuudelle. Ruotsinkieliset tahot jarruttivat suomen kielen ottamista viralliseksi kieleksi ja opetuskieleksi kaikissa vaiheissa.

      Ruotsinkieliset eivät rakenna enää piikkilankaesteitä suomenkielisten lasten koulujen ympärille mutta pakkoruotsilla he ovat rakentaneet sivistyksellisen piikkilankaesteen kaikille suomenkielisille lapsille.

      Pieni lista ruotsalaisuuden rumasta historiasta.

      Agricola joutui odottamaan 4 vuotta painolupaa että sai Uuden Testamentin painettua. Kesti sata vuotta että löytyi rahat Raamatun kääntämiseen kokonaisuudessaan.

      Vuoteen 1860 asti onnistuivat ruotsinkieliset tahot estämään suomenkielisen kirjallisuuden painamisen. Ja siten kirjallisuuden ja lukutaidon kehittymisen suomenkielisten joukossa.

      Mikkeliin anottiin koulua suomenkielisille mutta saatiin ruotsinkielinen koulu v. 1873, vaikka alueella ei ollut tarvetta ruotsinkieliselle koululle.

      Vuonna 1908 Espoossa suomenkielinen koulu saarrettiin piikkilangalla että lapset eivät pääsisi kouluun.

      Helsingin yliopisto suomalaistettiin vasta hivenen ennen Talvisotaa 1937, vaikka suurin osa opiskelijoista oli ollut suomenkielisiä jo pitkään.

      Nykyinen pakkoruotsi tuli peruskoulu-uudistuksessa yli neljäkymmentä vuotta sitten.

      Uusin piikkilanka-aita on Rassenburgin (Raasepori) pakkoruotsin aloittaminen jo ensimmäisellä luokalla kaikille suomalaisille lapsille vaikka suurin osa halusi englantia ensimmäiseksi.

      *************
      Ruotsalaisuus on oman kielen (pakkoruotsi, virkamiesruotsi, kaksikielisyys), kulttuurin (Ruunebergi ym.) ja oman elintapojen tyrkyttämistä ja pakottamista. Mistä tälläinen kieroutunut suomenruotsalainen identiteetti on saanut lähtönsä?

      Se on saanut lähtönsä siitä että he pitävät suomalaisia alempinaan ja ovat entisestä enemmistöstä Ruotsin valtakunnassa joutuneet vähemmistön asemaan. Sekös heitä v..ituttaa kuin pientä oravaa...buaaahhahh....

      • Varttisaksalainen

        Mikä sinua vaivaa?

        Jos kieltenopiskelu perusteltaisiin yleisesti sitä puhuvien tai puhuneiden kansakuntien tai yksilöiden joskus muinoin historiassa tekemillä teoilla, jokaisen kielen opiskelu olisi suorastaan moraalitonta.


      • huusianna.
        Varttisaksalainen kirjoitti:

        Mikä sinua vaivaa?

        Jos kieltenopiskelu perusteltaisiin yleisesti sitä puhuvien tai puhuneiden kansakuntien tai yksilöiden joskus muinoin historiassa tekemillä teoilla, jokaisen kielen opiskelu olisi suorastaan moraalitonta.

        Onko tuo jokin perustelu pakkoruotsille? No ei todellakaan.


      • Varttisaksalainen
        huusianna. kirjoitti:

        Onko tuo jokin perustelu pakkoruotsille? No ei todellakaan.

        Sen ei ollutkaan tarkoitus olla perustelu yhtään millekään. Sen tarkoitus oli antaa vähän perspektiiviä nimimerkin "ararkisto" yksisilmäisiin näkemyksiin.

        Ceterum censeo: niin ruotsin kuin minkä tahansa muunkin kielen tai oppiaineen opiskelu edes vähän on ihmiselle hyväksi. Sitä kutsutaan yleisesti itsensä kehittämiseksi.


    • Det ska bli bra

      Likimain kaikki kansalais- ja työväenopistot tarjoavat eritasoisia ruotsinkursseja. Mene ihmeessä, kurssit ovat yleensä hyvin edullisia ja niillä saa myös sekä opettajalta että kurssikavereilta hyviä vinkkejä, miten kieltä oppii. Ryhmän jäsenet tukevat toistensa opiskelua.

      Onnistut varmasti, koska haluat oppia! Käytä estottomasti hyväksesi treenikavereitasi ja pyri keskustelemaan heidän kanssaan - vaikka ihan alkeistasolla, esim. kellonaikaa kysymällä. Vaikka alkuun saattaa tuntua hankalalta, aina jotakin mieleen jää. Lycka till!

    • Ihme meininkiä

      Ei aloittaja mitään halua oppia. Aloittaja on rkp:n propagandaosaston "tiedottaja", ja se haluaa vain, että suomalaiset tuhlaisivat rersurssejaan pakkoruotsiin, jotta ruotsalaiset saisivat yhden kielen etumatkan kansainvälisessä kilpailussa suomalaisten kustannuksella.

      Ja senhän he ovat jo saaneetkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2658
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      37
      754
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      728
    Aihe