Onko kukaan törmännyt
enemmän ja vähemmän puhuttuihin
neulavöihin?
Huomaako niitä päällepäin?
Onko kuinka yleisiä ja missä?
Henk. koht. kokemuksia?
enemmän ja vähemmän puhuttuihin
neulavöihin?
Huomaako niitä päällepäin?
Onko kuinka yleisiä ja missä?
Henk. koht. kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä ne on? Kertoisitko? Vai tarkoitatko niittivöitä, joissa teräviä niittejä? Jotain vöitä vai jotka on täys jotain aids-piikkejä?
Neulavyö on erittäin vaarallinen. Se on siis yleensä
vyö tai jokin muu lenkki jossa on neuloja pystyssä. Neulojen päähän kun pistetään esim. hepatiittia tai jotain vastaavaa sillä voi olla todella ikävät seuraukset. Olen itse muutamia tälläisiä aseita joutunut takavarikoimaan. Uusin villitys ovat sitten nämä pankkikortit jonka reunaan on teipattu partakoneen terä. Erittäin huomaamattomia ja vaarallisia aseita. Olkaa varovaisia.
Ne pankkikortit ovat jo aika vanhaa juttua... Törmäsin niihin ekan kerran jo parisen vuotta sitten! Yksi tapa on myös se että suoraan teroittaa esim. muovisen pankkikortin reunaa. Aika terävää jälkeä tulee! Uusin villitys on kuitenkin kännykkä-aseet. Kännykän näköinen vehje, jossa ylensä 2kpl patruunaa jotka voi ampua. Tehokas lähietäisyydellä. Näitä ei tietääkseni vielä Suomessa ole. Ruotsissa takavarikoitu niitä jonkun verran ja Saksassa sitäkin enemmän.