tiffany

innostunut

Onko kukaan käynyt Tallinnassa tiffany-lasi ostoksilla? Onko keskustan lähellä , kannattaako mennä?? Olen kuullut yhdestä Andrese klaasi, mutta on kaukana keskustasta.Kertokaa!!

5

1398

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm.

      Siis tarkoitatko valmiita tiffany-töitä vai materiaaleja? Jos valmiita, niin vanhassa kaupungissa on ainakin yksi liike, jossa pääsee jopa katselemaan, kun töitä tehdään. Tämä liike löytyy pieneltä ja huomaamattomalta Katarina Käik -nimiseltä kujalta, jolta löytyy monia muitakin taidekäsityöliikkeitä.

      • innostunut

        Tarkoitin materiaaleja, lähinnä laseja. Olen kuullut että lasit on tallinnassa neljänneksen halvempia kuin suomessa. Pitäneekö paikkaansa??


      • make
        innostunut kirjoitti:

        Tarkoitin materiaaleja, lähinnä laseja. Olen kuullut että lasit on tallinnassa neljänneksen halvempia kuin suomessa. Pitäneekö paikkaansa??

        Se tieto mitä itselläni on ja olen kuullut, niin ónhan materiaalit Tallinnassa halvempia, mutta mielestäni kuitenkaan ei niin paljoa, että itse en pelkästään niitä lähtisi hakemaan, ellei sitten aio tuoda todella isoa erää ja muutaman vuoden tarpeiksi. Toisaalta kukinhan asettaa hintatason, mitä on valmis materiaaleihin laittamaan, mutta omasta kokemuksestani, kun etsii kotimaasta oikeat ostopaikat, niin edullisemman ja kalliimman välille muodostuu materiaaleissa hyvinkin tuo neljänneksen hintaero. ja silloin ei halvimman ja Tallinnan ero ole enää kovinkaan iso. Mikäli aikoo tuoda sitten ison erän esim lasia, matkaan kannattaa jo lähteä sitten autolla, sillä lasihan on käytännössä kiveä ja paino sen mukainen, elikkä kantamuksessa riittää painoa. Isossa erässä se säästö sitten muodostuu 2merkittäväksi. Elikkä josko tästä nyt vetäisi jonkinlaisen yhteenvedon, niin. Itse en "pikkueriä" lähtisi hakemaan, sillä matkan hinta laitettuna materiaalien päälle, säästö marginaalinen. Mikäli hakisin ison erän, niin matkaan otettava auto ja sen kuskauksen hinta lisättynä lasien hintaan, niin säästö kyseenalainen. etsimällä, löytyy kotimaastakin edullisia hankintapaikkoja ja keskittämällä omat ja kavereiden kanssa hankinnat kimpassa samaan paikkaan, saa "tukkualennusta".


    • Make

      Tässä muutama Tallinnasta: Melko keskustassa oleva liike on Terase 8:ssa. Se on lähellä Reval Park -hotellia, Narva Maanteen ja Gonsiori-kadun välisellä alueella. Satamasta sinne kävelee vartissa.

      Sitten toinen on Andres Klaas Dekoor, os. Betooni 7/9 , nettiosoite on http://www.andres.ee/. Paikka on hiukan sivussa, paras olisi mennä taksilla tai omalla autolla, ei kannata mennä, jos ei osta suuria levyjä ja suuria määriä.

      Tallinnan keskustassa:
      Klaasissepa Kunstipada
      Terase 8
      10125 TALLINN

      Uusi, Eestin "suurin lasisalonki", sijaitsee "Järvekeskus"-kauppakeskuksessa,Pärnumaantee, 2-3 km yhdinkeskustasta. Vain yhtä lasilajia myynnissä ja harvoja työkaluja. Muuten mielenkiintoinen.

      Toivottavasti näistä on apua.

    • Viron lasityöt

      http://www.rahvakultuur.ee/?f=90&t=99&o=all

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      84
      2727
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      58
      2634
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      70
      2594
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2551
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      89
      2075
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2012
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1866
    8. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      52
      1539
    9. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      16
      1476
    10. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      35
      1467
    Aihe