Apua objektiivin hankintaan

Sormi suussa

Omistan Nikon D3100 kameran ja sen mukana tulleen 18-55mm objektiivin, sekä Sigma AF 70-300 f/4.0-5.6 DG APO Macro - objektiivin. Ajattelin hankkia jonkin kiinteän polttovälin objektiivin, jolla on hyvä kuvata yleiskuvia luonnosta, ihmisistä ja kaikenlaisesta. Voisiko joku siis neuvoa, minkälainen objektiivi olisi sopivin tähän tarkoitukseen?

4

226

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos noin äkkiä pitäisi sanoa niin 50 - 80 mm valovoimainen putki voisi täyttää toiveesi.

      Valovoima kannattaa valita parempi kuin F2.8, vaikka joku F1.8 - F1.4.

      Nikkorilla on ollut ainakin 60 mm F2.8 makro joka antaisi tilaisuuden myös makrokuvaukseen.

      Se on aina kuitenkin oma valinta ja toisen on hankalaa sanoa "Osta tuo tai tuo".

      • Sormi suussa

        Kiitos avusta!


      • Valovoimaa ja piirtoa
        Sormi suussa kirjoitti:

        Kiitos avusta!

        Mielummin Nikon AF-S 50mm.f1,8G. Rajalassa 159€. On edullisempi, valovoimaisempi, hiukan laajempi polttoväliltään, ja piirroltaan loistava. Toinen hyvä obiska yleiskuvaukseen croppikennoiseen on vielä laajakulmaisempi Nikon AF-S DX 35mm f1.8G. Hinta n. 190€. Edullinen myös ja piirroltaan erittäin hyvä. Tuo 35mm on lähinnä normaaliobjektiivi aps kennoisessa rungossa kuten aloittajalla on. Onhan tuo aiemmin mainittu 60mm. F2,8 loistava myös, mutta jo aika tele pikkukennoisessa, valovoima aukon huonompi ja hintaakin on jo reippaasti enemmän. (549€ Rajalassa)


    • Linssi Lude

      Kylmä totuus vielä tänäkin päivänä on se, että todella hyvin konstruoitu kiinteäpolttovälinen objektiivi hakkaa heti kättelyssä parhaatkin zoomit.

      Loistavia kiinteäpolttovälisiä objektiiveja löytyy Nikoniin pilvin pimein. Esimerkiksi Nikon 40mm f/2.8G DX AF-S Micro Nikkor-objektiivi on niin hyvä, että melkein kaikki vastaavan polttovälin sisältävät zoomit joutuvat häpeään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      68
      2218
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1784
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1161
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      909
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      797
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      670
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      665
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      135
      622
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      578
    Aihe