Hki-Vantaalla toiminen

glopalbuses

Ollaan lähdössä aamulla lennolle, jos jättää laukut jo illalla ja tekee check innin, niin voiko jo silloin illalla käydä yläkerrassa, tietysti turvatarkastuksen läpi mennen ja käy ostoksilla. Ostokset tehtyäni palaa majoitukseen ja aamulla uudestaan suoraan turvatarkastukseen.
Tämä on varmaan tuttua paljon matkustaville, mutta nyt ois sopivasti aikaa käydä ajan kanssa kauppojen auki ollessa ostoksilla?

8

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulli murisee

      Ei kovin helpolla löydy tietoa kuinka monta tuntia ennen lentoa voi/saa tehdä ostoksia, lieneekö heti mahdollista kun on lähtöselvitys tehty ja on boarding pass.
      Sen sijaan Tulli ei välttämättä pidä tuollaisesta kierroksesta...
      Nesteitä et saa lennolle mukaan, mutta varmaan ne ostokset jäisivätkin jo auton perään.

    • JL 414

      Tulli ei ole kiinnostunut sun ostoksista jos niitä ei ole ostettu verovapaana. Tosin sillonkaan on niiden aika vaikea puuttua asiaan jos ulos kävelee 2A tai 1 aulan kautta.
      Nesteet saa lennolle mukaan seuraavana päivänä jos ne on laitettu asianmukaisesti sinetöityyn läpinäkyvään pussiin.
      Siihen en osaa varmaa vastausta kertoa pääsetkö turvasta läpi edellisen päivän puolella. Eikös non-Schengen alueella ole edelleen se makuuosasto. Sitähän voisi käyttää perusteena päästä lähtevien puolelle. Esim AMS kentällä on hotelli turvan toisella puolen ja sinne tietenkin pääsee jo edellisenä päivänä.

      • Non EU flight

        No eipä kannata mitään ostaakkaan, jos niitä ei voi ostaa verovapaana, koska ei ne lentokenttähinnat muutoin ole edukkaampia...
        Vaihtolennolle saa nykyään pussinesteet mukaan, mutta edelleenkään et saa niitä 1. lennolle mennessä läpi, ellei ne täytä 1 dl ja 1 l sääntöä.

        Monihan yöpyy vaihdon aikana pitkin kentän penkkejä, joten lieneekö muiltakaan kielletty mennä aiemmin, kun boarding pass on olemassa.


      • JL 414
        Non EU flight kirjoitti:

        No eipä kannata mitään ostaakkaan, jos niitä ei voi ostaa verovapaana, koska ei ne lentokenttähinnat muutoin ole edukkaampia...
        Vaihtolennolle saa nykyään pussinesteet mukaan, mutta edelleenkään et saa niitä 1. lennolle mennessä läpi, ellei ne täytä 1 dl ja 1 l sääntöä.

        Monihan yöpyy vaihdon aikana pitkin kentän penkkejä, joten lieneekö muiltakaan kielletty mennä aiemmin, kun boarding pass on olemassa.

        Eihän se turva tiedä että sulla on eka lento edessä, eikä sillä ole mitään merkitystäkään. Olet samassa tilanteessa kuin Aasiasta tuleva vaihtomatkustaja. Aamulla Singaporesta saapuva matkustaja voi käydä haukkaamassa raitista ilmaa yleisellä puolella viinojen kanssa ja palata turvan läpi jatkolennolleen. Viinat menee turvasta läpi kunhan ne on asianmukaisesti pakattu, kuitti muovipussin sisällä. Turvassa on myös 24h ostosääntö että alle sen ajan viinat läpäisee turvan.


    • ei onnistu

      ei onnistu

    • globalbuses

      Kysymyksen ideahan on se että voiko samalla boarding passilla kulkea kahdesti turvatarkakastuksen kautta. ei TaxFree ostosten teko.
      Eli kiteytettynä ylllä olevat , siis voi.

      • No matters

        Samalla Boarding Passilla voit kulkea turvatarkastuksen läpi niin monta kertaa kuin ehdit, sitä ei rekisteröidä mihinkään, mutta turvatarkastaja saattaa ihmetellä kymmenennen kerran kohdalla... mutta ainahan voi mennä toisen terminaalin kautta välillä.


      • joopajoojuupajuu
        No matters kirjoitti:

        Samalla Boarding Passilla voit kulkea turvatarkastuksen läpi niin monta kertaa kuin ehdit, sitä ei rekisteröidä mihinkään, mutta turvatarkastaja saattaa ihmetellä kymmenennen kerran kohdalla... mutta ainahan voi mennä toisen terminaalin kautta välillä.

        Helsinki-Vantaalla on juuri vaihtunut vartiointifirma. Ainakin sen edellisen turhatiimin nulikat varmasti heittäisivät pihalle ja antaisivat porttikiellon jos näkisivät jonkun kentällä liian usein. Nykyisen securiittaksen vartijat vaikuttavat olevan pätevämpiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      173
      2024
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1470
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1404
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      11
      1147
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1057
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      983
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      41
      874
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      844
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe