Yksilö vähennys syyskuussa -44,muonavahvuudesta.9kk yhteensä -247.Koska se asukasmäärän nousuun saamisen johtoryhmä (tai joku semmonen)aloittaa hommat,vai onko kyrien teroittaminen vasta menossa.
JA TAAS
SSUN
1100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Heinolan väki vähenee. Väestötietojärjestelmän mukaan Heinolan asukkaat vähenivät elokuusta syyskuuhun 44 henkilöllä, joista miehiä 14 ja naisia 30.
Heinolan väkiluku oli syyskuun lopussa 19.737 kun se elokuun lopussa oli 19.781.
Kun vähennystä 1 - 9 kuukausina on tullut yhteensä 247, niin vuoden loppuun mennessä, jos tahti jatkuu samanlaisena, väki on vähentynyt tänä vuonna noin 400-500 heinolalaisella. Elokuussa muuttajia oli noin 80.
Jotain tarttis tehdä, vai tarttisko. Pitäisikö selvittää miksi heinolalaiset muuttavat muualle ja onko syynä työttömyys, palvelujen vähentyminen, homekoulut, kaupungin kahtiajakautuminen ja riitelyn jatkuminen... asukkaiden mollaaminen... vai mikä? Ovatko päättäjät huolissaan Heinolan tulevaisuudesta, kun muuttovirta kasvaa?