Tuli mieleen tuosta Shumin onnettomuudesta, että vastaava koskee laajemminkin GoPro'ta eri liikuntalajeissa kypärässään käyttäviä, laskettelu, kelkkailu, moottoripyöräily, enduro, motocrossi, laskuvarjohyppy jne.
En ole peehtynyt tapaan jolla kamera on yleensä kiinnitetty kypärään. Perusperiaatehan on ettei tule tehdä kypärään mitään sen lujuutta muuttavia muutoksia ja / tai kiinnityksiä.
Sitten yhtenä keskeisenä riskinä on kameran kiinnitys / tukijalka, joka onnettomustapauksessa voi toimia kuin harkkorauta ja tulla rakenteesta läpi kallon murtaen.
Avauksen ajatus on vain kehoittaa varovaisuuteen ja harkintaan asian suhteen, sillä monikaan ei ehkä tule asiaa sen enempi ajatelleeksi.
Ps. Taidampa laittaa tämän samaan asian useampaan paikkaan, sillä jos yksikin säästyy vakavilta vammoilta, niin viestistä on ollut jotakin hyötyä.
- ->
Informaatio jota en aiemmin ole mediassa nähnyt ja jota kirurgit eivät ole ainakaan virallisesti vahvistaneet.
Tuon tiedon (?) mukaan itse isku kaatuessa ei ole kallo- ja aivovamman todellisena syynä, vaan GoPro-kameran jalka, kamera joka Shumilla oli kiinni kypärässään.
Kommentin antoi Ranskan TV-kanavan hyvin pitkän linjan F1 komentattori Jean-Louis Moncet, joka on ollut varsin luotettava eri informaatioissaan ja ollut usein hyvin perillä siitä mitä lajin kulisseissa tapahtuu.
Hänellä vaikuttaa olleeen toisinaan varsin tarkkoja tietoja asioista joita hän ei kuitenkaan ole edes voinut julkisuudessa kertoa ennen niiden virallista julkistusaikaa. Sitten jälkeen päin käynyt ilmi hänen jo olleen asioista tietoinen.
Eli tuon kamera-asian suhteen hän saattaa hyvinkin olla oikeiden tietojen lähteillä.
Joka tapauksessa se antaa GoProta kypärissään käyttäville aihetta lisävarovaisuuteen ja harkintaan.
"Jean-Louis Moncet, spécialiste de la Formule 1 et consultant sur Canal , était de passage sur Europe 1..."
"La caméra Go Pro en cause?"
"Le journaliste a également révélé un détail (qui n'a jamais été confirmé par les chirugiens) sur la cause exacte du profond coma dans lequel il a été plongé pendant plus de 5 mois. "
" "Je peux vous dire que ce qui a abîmé son cerveau, ce n'est pas le choc mais bien le pilier de la caméra Go Pro qu'il portait sur son casque", a-t-il affirmé. "
- http://www.7sur7.be/7s7/fr/17661/Accident-Schumacher/article/detail/2082632/2014/10/10/Schumacher-se-reveille-tout-doucement.dhtml
Turvariski: GoPro kypärässä
zones à risque
2
205
Vastaukset
- hyvä duunia! !! :) :)
Nyt on kerrankin asioihin kunnolla perehtynyt keskustelun aloittaja!! Respect! :)
- zones à risques
Aihe alkaa saada huomiota lajemminkin.
"Urheilu- ja kypäräkameroiden valmistaja GoPron osake on ollut tänään rajussa laskussa Wall Streetilla. Lasku johtunee lehtitiedoista, joiden mukaan GoPron kamera saattoi aiheuttaa F1-kuski Michael Schumacherille vakavia vammoja hiihto-onnettomuudessa."
- http://www.taloussanomat.fi/porssi/2014/10/13/gopron-osake-syoksyy-kamera-aiheutti-schumacherin-vammat/201414216/170
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621107Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373989- 47983
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153872Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?180774- 81757
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka46673Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105669Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto212664