Tuli mieleen tuosta Shumin onnettomuudesta, että vastaava koskee laajemminkin GoPro'ta eri liikuntalajeissa kypärässään käyttäviä, laskettelu, kelkkailu, moottoripyöräily, enduro, motocrossi, laskuvarjohyppy jne.
En ole peehtynyt tapaan jolla kamera on yleensä kiinnitetty kypärään. Perusperiaatehan on ettei tule tehdä kypärään mitään sen lujuutta muuttavia muutoksia ja / tai kiinnityksiä.
Sitten yhtenä keskeisenä riskinä on kameran kiinnitys / tukijalka, joka onnettomustapauksessa voi toimia kuin harkkorauta ja tulla rakenteesta läpi kallon murtaen.
Avauksen ajatus on vain kehoittaa varovaisuuteen ja harkintaan asian suhteen, sillä monikaan ei ehkä tule asiaa sen enempi ajatelleeksi.
Ps. Taidampa laittaa tämän samaan asian useampaan paikkaan, sillä jos yksikin säästyy vakavilta vammoilta, niin viestistä on ollut jotakin hyötyä.
- ->
Informaatio jota en aiemmin ole mediassa nähnyt ja jota kirurgit eivät ole ainakaan virallisesti vahvistaneet.
Tuon tiedon (?) mukaan itse isku kaatuessa ei ole kallo- ja aivovamman todellisena syynä, vaan GoPro-kameran jalka, kamera joka Shumilla oli kiinni kypärässään.
Kommentin antoi Ranskan TV-kanavan hyvin pitkän linjan F1 komentattori Jean-Louis Moncet, joka on ollut varsin luotettava eri informaatioissaan ja ollut usein hyvin perillä siitä mitä lajin kulisseissa tapahtuu.
Hänellä vaikuttaa olleeen toisinaan varsin tarkkoja tietoja asioista joita hän ei kuitenkaan ole edes voinut julkisuudessa kertoa ennen niiden virallista julkistusaikaa. Sitten jälkeen päin käynyt ilmi hänen jo olleen asioista tietoinen.
Eli tuon kamera-asian suhteen hän saattaa hyvinkin olla oikeiden tietojen lähteillä.
Joka tapauksessa se antaa GoProta kypärissään käyttäville aihetta lisävarovaisuuteen ja harkintaan.
"Jean-Louis Moncet, spécialiste de la Formule 1 et consultant sur Canal , était de passage sur Europe 1..."
"La caméra Go Pro en cause?"
"Le journaliste a également révélé un détail (qui n'a jamais été confirmé par les chirugiens) sur la cause exacte du profond coma dans lequel il a été plongé pendant plus de 5 mois. "
" "Je peux vous dire que ce qui a abîmé son cerveau, ce n'est pas le choc mais bien le pilier de la caméra Go Pro qu'il portait sur son casque", a-t-il affirmé. "
- http://www.7sur7.be/7s7/fr/17661/Accident-Schumacher/article/detail/2082632/2014/10/10/Schumacher-se-reveille-tout-doucement.dhtml
Turvariski: GoPro kypärässä
zones à risque
2
195
Vastaukset
- hyvä duunia! !! :) :)
Nyt on kerrankin asioihin kunnolla perehtynyt keskustelun aloittaja!! Respect! :)
- zones à risques
Aihe alkaa saada huomiota lajemminkin.
"Urheilu- ja kypäräkameroiden valmistaja GoPron osake on ollut tänään rajussa laskussa Wall Streetilla. Lasku johtunee lehtitiedoista, joiden mukaan GoPron kamera saattoi aiheuttaa F1-kuski Michael Schumacherille vakavia vammoja hiihto-onnettomuudessa."
- http://www.taloussanomat.fi/porssi/2014/10/13/gopron-osake-syoksyy-kamera-aiheutti-schumacherin-vammat/201414216/170
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4666624Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1953952Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112543Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit262060Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1391476Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?791356- 681186
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te821148- 631105
- 471075