Koiran totuttaminen

Siedätys vai mikä

Eli koirani on luonteeltaan aika kovapäinen ja oman päänsä pitävä tapaus.
Ei kunnioita ketään eikä mitään, paitsi minua yleisesti ottaen.

Koira on pennusta asti pelännyt huonosti käveleviä ihmisiä ( tai oletan että kyse on pelosta/epävarmuudesta).
Omalla äidilläni on huonot jalat ja kävelee huonosti, aina kun äiti on kylässä niin koira ärisee ja näyttelee hampaitaan. Yleensä olen kieltänyt ja käskenyt toiseen huoneeseen, koira ei kuitenkaan lopeta murinaa vaan jatkaa sitä toisesta huoneesta niin kauan kun äitini on lähtenyt( yleensä lyhyitä vierailuja).

Nyt kuitenkin äitini terveystilanne on senverran huono, että asuu luonani ainakin väliaikaisesti huomisesta lähtien.
Mietin mitä minun tulisi tehdä koirani käytökseen liittyen?
Olisiko hyvä keino jotenkin siedättää?
Ottaa koira samaan tilaan vaikka hihnassa ja pitää niin kauan kuin on rauhallinen eikä ärise? Näkisikö koira näin ettei sille tapahdu mitään pahaa ja äitini on ihan turvallinen tyyppi?

5

132

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaan tilaan vaan koira hihnassa. Ja niin että sen ensisijainen tehtävä on totella sinua, ei lähestyä aluksi millään tavalla äitiäsi.
      Pääseekö äitisi yhtään kävelemään? Kun kaikkein hellävaraisin totuttelutapa on laumauttaminen, jolloin kaikki käveltte samaa matkaa, ja koiran ensisijainen tehtävä on taas vain seurata omistajaansa aluksi. Sen jälkeen kun koira on rentoutunut, ja voi lähestyä rauhallisesti äitiäsi, kannattaa aloittaa positiivinen ehdollistaminen lisäksi, äitisi antaa jonkun koirannamun, jossain vaiheessa lisätään harjoitusta eli koira tottelee, vaikka vain istuu, ja äitisi palkitsee koiran.

      Lisäharjoituksia voi etsiä mistään vaan, keneltä nyt vaan ilkeät kysyä voiko kävellä yhtämatkaa, on se ihminen kyynärsauvojen kanssa, rollaatorilla ym: mulla omat lemmikit on totutettu lastenvaunuihin, pyörätuoleihin, rollaattoreihin ym, eikä niistä mitään ole ollut omassa perheessä tai lähisukulaisella. Ja tuolla namittamisella ja laumauttamisella ovat niin ehdollistettuja pikkulapsiin ettei haittaa vaikka joku ipana ottaisi hännästä kiinni. Siis ovat varmuuden vuoksi ylitreenattuja, jotta olisivat mahdollisimman turvallisia lemmikeitä.

      Kun käytöstä yritetään saada hallintaan yhdeltä osa-alueelta, niin yleensä kaikki koulutuksen lisääminen auttaa saamaan koiran kokonaisvaltaisesti hallintaan ja sitä kautta myös sen halutun asian.

    • åööåjuinmk,lö'

      Onks sen mummon pakko asua teillä kun koissu kärsii??? Eläinrääkkäystä, onhan niitä kaikkia palvelutalojakin mummoille. Te ootte koirulin ottaneet ja ootte vastuussa sen viihtymisestä, haloo miettikää ite vähän!!!

      • kiero konsti

        mäkättäjä, mene ittees.
        Aloittaja on hienolla asialla. Toivottavasti koiran koulutus onnistuu!
        Voisiko äitisi tarjoilla koiralle herkkuja ( jätä vaikka koiran ateria antamatta,9 ja vain äitisi antaa sitä ruokaa, vaikka istuen ja sitten jonkin matkan päähän ruokapaloja heitellen. Ja koira samaan tilaan, jos ei yritä näykkäällä, niin antaa murista, eikä murinoihin mitään huomiota.
        Jos vaikuttaa vaaralliselsta, niin hihnassa kiinni samaan huoneeseen, ja taas murinoihin ei mitöön huomiota, mutta äitis voisi kuin ohimennen nakata murusen koiralle, vaikka niin että syhlkäisee ruokapalaa ja sitten heittää, (siivotonta ihmisten mielestä, mutta koirien maailmassa lauma on se, joka syö samaa ruokaa, ja emo ruokkii oksentamalla pentuaa, joten ruokkijan haju auttaa leimautumisessa, ja samalla sylki alentaa koiran pennun asemaan antajaan nähden.)


    • eli tämmöinen

      Voiko tämä olla edes totta. Taas samanlainen lällätys mitä täällä vähän väliä näkee. Alkaa samalla tavalla ja aina on tämä muriseva kova koira.

    • kiero konsti

      ehkä siksi samantapaisia tarinoita, kun koirat ovat pohjimmiltaan vain muutamaa perustyyppiä, arkoja, äkäisiä tai kaiken sietäjiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      76
      1981
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1239
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      24
      1033
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      91
      729
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      116
      701
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      697
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      655
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      652
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      598
    Aihe