Chromen kirjanmerkit

Turhaan etsinyt

Onko tietoa, miten Androidin Chrome-selaimessa on mahdollista muuttaa kirjanmerkiien järjestystä ja poistaa tarpeettomat kirjanmerkit luettelosta. Kiitos vastauksista!

13

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järjestystä ei voi käsittääkseni muuttaa mutta poistaa voi painamalla pitkään haluttua kirjanmerkkiä ja "Poista kirjanmerkki".

    • Turhaan etsinyt

      Kiitos vapuselle! Onnistui. Olen muuten sitä mieltä, että vapunen, jota joskus olen "vahingossa" kutsunut Papuseksikin, on tietotekniikkasivujen paras luotsi. Hän ei ole pikkumainen, ei koskaan nälvi aloittelijoille, suurpiirteisenä henkilönä ei vedä hernettä nenäänsä, jos joku kutsuu häntä Vaappuseksi ja antaa kansantajuisia vastauksia.

      Jotkut moittivat vapusta siitä, että hän suosii Googlen tuotteita, mutta kaikillahan meillä on mieltymyksemme. Ei tilanne siitä paranisi, että joku toinen tuputtaisi jonkin muun puljun tuotteita.

    • En ole täydellinen luotsi koska tapanani on ottaa kantaa erilaisiin asioihin ja siitä syntyy pitkiä väittelyitä.

    • hyötyä/haittaa

      Mihin kirjanmerkkejä tarvitaan Android Chromessa? Tabletin käyttäjänä alussa muutamia sivuja niihin merkitsin mutten enää välitä koko asiasta. Google ja Android järjestelmä on hyvä ja helppokäyttöinen.

    • Jotta päästään nopeasti halutuille sivulle.

    • minun suorin tie

      Tekemällä pikakuvakkeen tabletin aloitusnäytölle pääsee heti klikkaamalla sormella haluamalleen sanomalehden,Yleareenan,katsomon,ampparit, jne. etusivulle tai mihin tahansa. Pikakuvake ohje: lisää näytölle tjn. löytyy asetuspalkista jos joku ei tiedä.

    • Aloitusnäyttö täyttyy varsin paljon. Lisäksi noi eivät seuraa mukana jos vaihtaa tablettia toisin kuin jos ne olisi selaimessa.

    • Turhaan etsinyt

      "Tekemällä pikakuvakkeen tabletin aloitusnäytölle pääsee heti klikkaamalla sormella haluamalleen sanomalehden,Yleareenan,katsomon,ampparit, jne. etusivulle tai mihin tahansa."

      Epäilemättä. Tätä en tosin kysynyt, koska olin jo pikakuvakkeita tehnyt itsekin. Laitteeni on vain muutaman päivän ikäinen, joten en ollut huomannut, että käyttöohjeita löytyy Chromestakin.

      Kiitos siis Papuselle vielä kerran, kun vastasi, vaikka vastaus oli löydettävissä itse selaimen ohjeistakin. Kun on hätäinen luonne, ei heti hoksaa kaikkea. Chromen nettisivuillakin on ohjeita, mutta ihan kaikki yksityiskohdat eivät muuten ole aivan oikein. Pärjään kuitenkin vastedes ilman Vaappusen erinomaisia neuvoja nyt kun olen vähän paremmin perehtynyt Chromen Android-versioon.

    • Riippuu käyttäjästä

      Minä aloitin tabletin käytön lähes ilman ohjeita. Tietokoneen käytöstä oli kokemusta, ei käyttöj. androidista. Asetuksia tekemällä ja käyttämällä laitetta saa sen muokattua mieleisekseen. Itse selviän n10 pikakuvakemäärällä 10" näytöllä. Ei ole iso vaiva tehdä niitä uudestaan vuosien päästä. Tabletti on vain tietokoneen apuri. Käytettävyydessä tabletti voittaa älypuhelimen.

    • Turhaan etsinyt

      Pahoitteluni, että nyt kuitenkin joudun kokemattomuuttani kysymään asiaa, joka saattaa olla päivänselvä rutinoituneille konkareille. Kun avaan työpöydälle tehdystä kuvakkeesta tai kirjanmerkistä Chromella jonkin nettisivun, sen mukana aukeaa automaattisesti muitakin aikaisemmin käyttämiäni sivuja.

      Tietysti niitä voi sulkea, mutta hieman kummastelen tätä ominaisuutta. En ole mistään löytänyt ohjetta tai asetusta, joka avaisi vain yhden sivun, sen jota olen avaamassa. Onko jossakin asetus, joka avaa vain YHDEN nimenomaan sillä kerralla halutun nettisivun?

      Kiitokset jälleen Papuselle, jolla varmasti on tähänkin kysymykseen erinomainen vastaus!

    • Sellaista asetusten en ainakaan itse löytänyt Chromesta.

    • vähemmän on paremmin

      Näytön pikakuvakkeella saa aina heti nopeasti tuoreen uutissivun. Jos siellä Chromen ylälaidassa on nivaska avattuja vanhoja sivuja niiden välillä siirtyessä pitää odottaa ja painaa C jotta saa tuoreimman sivun esiin ja se kestää pyöriä. Tuskin Ylen Areenaa,Katsomoa kannattaa pitää auki samalla aikaa kun iltalehtien yms. sivuja. Amppreilta pääsee haluamalleen sivuille esim. IT. Kokeilin ja jätin useita sivuja auki mutta en tykännyt ja suljen sivuja.

    • Kummastusta

      Eli järjestystäkö ei voi muuttaa? Harmittaa kun toisessa laitteessa ne on jostain syystä eri järjestyksessä kuin toisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      138
      12994
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      212
      11932
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      161
      10098
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      71
      9550
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      91
      9025
    6. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7675
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      17
      7528
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      35
      6653
    9. 135
      6063
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5905
    Aihe