Rakennusteline

http://www.motonet.fi/fi/tuote/384593/Alumiininen-rakennusteline-263cm

Onko kenelläkään kokemusta tästä telineestä. Siis onko käyttökelpoinen!! Pitäisi taloa korjausmaalata teline hankkia.
52341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole tuosta telineestä kokemuksia, mutta laittamassasi linkissä pisti silmään että työtason max korkeutta ei sanottu. Telineen kokonaiskorkeus on 2,6 m joten jos tason saa esim 130 korkealle niin tuolla voisi yltää ehkä 3-3,4 metrin korkeuteen. Riittääkö se, mihin korkeuteen pitää ylettyä? Noilla korkeuksilla on vähän siinä ja siinä että onko teline parempi kuin tikkaat...

Tietysti työtason voi nostaa ihan telineen päälle mutta silloin voi käydä huteraksi eikä ole enää kaiteita.

Jos itselleni ostaisin niin kiinnittäisin huomiota myös siihen että telinettä pystyy laajentamaan myöhemmin tarvittaessa.

Omaan räystäiden maalaus hommaan hain viime kesänä vuokraamosta 5m korkean telineen jossa oli kulkuaukot, tikkaat ja vinotuet. Sen päältä oli hyvä maalata ja oli todella tukeva. Viikon vuokra maksoi muistaakseni noin satasen. Lisäpisteitä vuokratelineelle siitä että nyt kun työ on tehty niin telineet sai viedä pois eivätkä ne jääneet pyörimään autotalliin tms. Lisäksi telinevuokra oli sopiva kannustin että homma tuli tehtyä nopeasti eikä maalauksesta muodostunut mitään ikuisuusprojektia... :-)

IKH:n telineet kannattaa myös katsoa jos kuitenkin päätät ostaa omaksi.

Äänestä

toi kiinteä kaatumistuki rajoittaa kuinka lähelle seinää telineen saa laitettua

Äänestä

Mites tuo kaatumistuki oikeasti rajoittaa toimintaa. Varmaan jollakin on kokemusta...

Äänestä
  • Telineessä ei ole jaloissa eikä kaatumistuessa säätöjä joten sopii vain tasaiselle maastolle. Kaatumistuen takia teline jää irti seinästä noin 40cm mutta koska teline on kapea ei sitä voisikaan kovin lähelle laittaa jos siellä meinaa työskennellä. Teline ei sovi monipuoliseen käyttöön.

    Äänestä

Tarvitsetko apua rakennustelineiden hankintaan tai haluatko selvittää tarkemmat hinnat? https://kodinplaza.fi/ avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maalaaamaan kirjoitti:

http://www.motonet.fi/fi/tuote/384593/Alumiininen-rakennusteline-263cm

Onko kenelläkään kokemusta tästä telineestä. Siis onko käyttökelpoinen!! Pitäisi taloa korjausmaalata teline hankkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu