Elsa Vuontisjärvi : Pannajulistus

peksu.makela

Aiemmissa kirjoissaan Vuontisjärvi on keskittynyt Luoteis-Lapin elämän kuvaamiseen. Ajassa toki liikkuen, nykypäivästä satojen vuosien taakse. Uusimmassa hypätäänkin yllättäen Tukholmaan viiden vuosisadan taakse.

Kalmarin unioni, oman aikansa mini-EU, vetelee viimeisiään riidellen kuin Eduskunta. Jotain huhuja on kuultu jonkun Lutherin kumousopeista, joille paavista kyllikseen ärtyneet scandinaavit kallistavat korvansa innolla. Siitä se pannajulistus johtuu. Tanskan kuningas Kristian II hyökkää niskuroivaan Ruotsiin ja valloittaa lopulta myös viimeisen kapinapesän, Tukholman. Valtionhoitaja Sten Sturen leski Katariina yrittäää puolustaa kaupunkia kykyjensä mukaan. Pannajulistuksen päähenkilö, nuori neito Birgitta Eerikintytär elää valtionhoitajan lesken luona hovissa epämääräisen sukulaisuuden suomassa asemassa. Kun juuttiarmeija lopulta valloittaa Tukholman niin lähtöhän siitä tulee entiselle eliitille. Tukholman verilöylyn nimellä tunnettu massahirttotapahtuma harventaa aatelistoa ja muuta seurapiirikermaa sangen kovasti. Katariina jouuu vankeuteen ja Birgitta pakenee kauas Itämaahan, Hämeen linnaan muka turvaan.

Maa on laaja, yhteydet huonot eikä tieto kulje. Korpilinnassa ei rauhaa kestä pitkään kun tanskalaiset jo kolkuttelevat portilla ja isännyys vaihtuu jälleen kerran. Juuri tässä odottelun, pitkän talven viipyilyssä kolkoissa saleissa ja vallanvaihdosten myrskyssä taktikoinnin kuvaamisessa Vuontisjärvi on parhaimmillaan. Hämeen linnassa ei tiedetä kuka Turussa on voitolla vai onko koko kaupunkia enää olemassa. Nettiä ei ole eikä lehtiä ilmesty. Ei muu auta kun pistää pojat asialla katsomaan tilannetta. Pari viikkoa taas vierähtää kaukopartiota takaisin odotellessa. No, menihän nykypäivänäkin pari kuukautta ennen kuin saimme tiedon ryssien uhittelusta meidän Arandalle Gotlannin rannikolla. Joten ei asiat niin hirveesti ole muuttunu vaikka värkit kehittyy.

Rinnalla kulkee tietennii myös vanha kunnon kehityskertomus. Birgitta kasvaa naisena ja ihmisenä epävarmasta teinistä itse elämästään päättäväksi aikuiseksi. Toki mukana on romantiikkaa ja sydämen häilymistä tanskalaisen komean linnapäällikön ja suomalaisen karunhiljaisen vartiopäällikön välillä.

En uskonut kuuluvani kohderyhmään, historiallis-romanttisen viihteen kuluttajiin. Ylläytyin miten suurella mielenkiinnolla tarina veti mukaansa. Rohkenen suositella.

0

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        316
        1325
      2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

        Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
        Maailman menoa
        310
        1277
      3. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        98
        1043
      4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

        Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
        Ikävä
        50
        988
      5. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        103
        935
      6. Mitä sä teet

        Juuri nyt?
        Ikävä
        106
        930
      7. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        111
        782
      8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        20
        734
      9. Miten vaikuttaa

        Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
        Ikävä
        69
        621
      10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

        Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
        Suomalaiset julkkikset
        5
        607
      Aihe