missä on halpaa reppureissaajalle.

Antti_po

missä kannattaa oleskella reissussa, kun ollaan pienellä budjetilla reppureissaajina ja mihin kannattaa lentää, jotta saa päiviä lisää viisumin takia->ja tietenkin halvalla

7

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei oikein missään

      Alkaa maailma olla sellainen, ettei oikein missään enää halpaa ole, jos länsimaista elintasoa haluaa pitää yllä.

      Ennenhän sitä matkattiin maailmalla ja tehtiin välillä töitä, nykyään se ei enää onnistu.

      Mutta Laos ja Kamputsea ovat repparille edullisia. Itä-Viro on myös halp seutua.

    • vähän hintoja

      Jos ottaa kuukauden diilin niin parin tähteen hotelleista tai huoneistohotelleista saat huoneen joka paikasta 100-200 euron kuukausihintaan helposti. Sellainen torppa missä on mikro ja sitten seiska-elevenistä valmisruokia 20-35bahtin hintaan niin sadalla bahtilla saat koko päivän safkat ja vedet.

      Jos olet syrjemmässä (pikkukaupungissa tai pois keskustoista) niin ulkona syöt myös noin 100-200 bahtia / päivä helposti.

      Suosittelen kuitenkin reppureissullakin että mielummin on hieman turvallisemman ja tasokkaamman lyhyen reissun, kuin pitkän ja köyhän. Survival hommat on vähän kyseenalaisia jos puhutaan edelleen lomasta.

      Viisumiretket maitse maksaa aina sen 1900bahtia ja lentäen vähintään 4000bahtia leimoineen. Minibussit ja bussit on tod halpoja. Esim 500km maksaa noin 350-550bahtia niillä kuten junallakin.

      Ainoa kokonaisuutena kallis paikka Thaimaassa on Phuket.

    • Kiertomatkaa

      Halvimmat lentohinnat saa kun tilaa Air Asian uutiskirjeen. Välillä pääsee Malesiaan jopa 5 taalalla, ja viime vuonna onnettomuuksien aikaan pääsi jopa 0 taalalla, mutta ei niitä lisäpäiviä nykyään enää saa niin kuin ennen, että tekee pienen lentomatkan lähialueelle. Visa runeja ei enää hyväksytä.

      Ilman viisumimaksuja pääsee, kun on Thaimaassa 30 päivää, mitä saa olla ilman viisumia, menee sitten 14 päiväksi Vietnamiin, missä on muuten tosi edullistakin, ja sieltä jatkaa Malesiaan 3 kk:ksi. Viekuissa saa olla 14 päivää ja Malesiassa 3 kk ilman viisumia. Sen jälkeen voi ehkä jo palata takaisin Thaimaahan 30 päiväksi.

      Laosissa on myös tosi halpaa, mutta turisti viisumi on pakollinen ja sillä voi olla max. 30 päivää, maksaa 35 taalaa. Kambodzaan pitää myös olla viisumi ja turistina voi olla 30 päivää. Australiaan saa viisumin ilmaiseksi netistä.

    • Dingdinggk

      Itselläni kokemusta reppureissaamisesta Thaimaasta ja Cambodiasta. Pohjois Thaimaa on ihana paikka ( kävin Chiang Maissa, Paissa ja pika käväsyn Chiang Rain white temppelillä ja Golden trianglella, suosittelen) ja paljon halvempi kuin etelän saaret! Siellä on ihan eri fiilikset kun etelässä ja illat oli mukavan siedettäviä, yöllä halusi vetää pitkähihaisen päälle! Päivät oli helmi-maaliskuussa 30 asteisia ja erittäin kuumia. Pai on ihana pieni reppureissaajien hippikylänen, mene sinne, rakastuin.

      Cambodia (sori en siedä kamputseaa...:D) oli Thaimaata vielä edullisempi ja pidin siitäkin älyttömästi!! Thaimaassa en kokenut kummoista kulttuurishockia heti sinne saapuessani mutta Phnom Phen aiheutti kyllä sitä ihan senkin edestä... Cambodia on paljon köyhempi ja likaisempi maa kuin Thaimaa, mutta sulatti sydämeni noin viikossa

      • amaran

        Se vankila (entinen koulu) on S-21 eli Tuol Sleng. Koskettava kokemus. Hyvä, muttei kiva nähdä.


    • suosittelen näitä

      Kuten edellä kirjoitettiinkin, on Pohjois-Thaimaa huomattavasti etelän saaria edullisempi kohde. Ja huomattavasti ns. aidompi ja thaimaaalisempi. Mahtava tapa tutustua pohjoiseen on vuokrata Chiang Maista skootteri (joita saa myös täysin automaattisina) ja ajaa vaikka nelisen päivää kestävä Mae Hong Son Loop. Matkan varrella näkee Pohjois-Thaimaan kauneimmillaan:
      http://kerranelamassa.fi/thaimaa/pohjois-thaimaa-skootteri-mae-hong-son-loop/
      Etelän saarista voisi suositella Ko Phayamia, sopivan salaista saarta, joka alkaa olla hippien viimeistä pesimisaluetta Thaimaassa:
      http://kerranelamassa.fi/thaimaa/ko-phayam-salainen-saari/
      Toivottavasti näistä on inspiraatioksi!

      • Jussipussi

        Tulimme keskiviikkona Kambodzhasta. Se maa oli todella halpa ja vaikka majoituimme ja matkustelimme halvimmissa paikoissa ja kulkuneuvoissa niin saimme taatusti "rolosillemme" vastinetta. Sihanukville tosi halpa ja hyvä rantalomakohde. Hotelli 50 m. rannasta, ilmastointi, jääkaappi, kylppäri, päivittäinen siivous, ei prveketta, 16 € vrk ja hotellissa hyvä ja halpa ravintola. Lisäksi Kambodzahassa kamnattaa olla myös sisämaassa ja Anghor Watit ym. nähtävyydet katsomassa. Kyllä Phon Phenisdäkin jokusen päivän saattaa olla mutta viikko on jo liikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      181
      8367
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4538
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4108
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3542
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3116
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2870
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2566
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      35
      2218
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2033
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2026
    Aihe