L-tyrosiini + ssri

jeppeeeeeee

Hei!

Syön pientä annosta paroksetiinia (10mg)/vrk. Olen kuullut ja lukenut paljon hyvää aminohaposta L-Tyrosiini. Se on dopamiinin ja noradrenaliinin esimuoto. Minua askarrattuu voinko syödä sitä samaan aikaan paroksetiinin kanssa?

Kiitos asiallisista vastauksista ja hyvää syksynjatkoa kaikille!

1

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjklmnbvcx

      Palstan aihealue on vitamiinit, mielestäni mikään mainituista ei ole vitamiini.

      Syömäsi SSRI lääke on mielestäni ihmisten huijaamista. Sen käyttö perustuu ns. serotoniiniteoriaan, jonka mukaan aivojen serotoniinitason vajaus aiheuttaa masennuksen. Kun aivot saadaan "kellumaan" serotoniinissä, kaikki on hyvin. Onko näin? Ei, sillä kukaan ei ole parantunut masennuksesta SSRI lääkkeitä syömällä, niiden vaikutus perustuu parhaimmillaankin oireiden vähentämiseen, jos edes siihen.

      Tyrosiini on tosiaan yksi ihmisen tarvitsemista aminohapoista, kaikenkaikkiaan niitä on parikymmentä. Nuo aminohapot saa kaikki niinkin yksinkertaisella tavalla kuin syömällä lihaa riittävän paljon. Aminohapoista vamistetaan lihakset, hormonit ym ym, eli olemme periaatteessa tehty aminohapoista.

      Kun sitten käy niin, että suolistossa on tulehdustila, vaikkapa viljojen käytön vuoksi, saattaa noiden aminohappojen imeytyminen häiriytyä. Seurauksena saattaa olla kilpirauhasen vajaatoimintaa, masennusta ym ym.

      Jaksan aina ihmetellä länsimaisen lääketieteen sidonnaisuutta lääketeollisuuteen, jokaiseen vaivaan määrätään lääkettä. Useiden masennuspotilaiden tila saattaisi korjaantua selvittämällä esimerkiksi D-vitamiinitasot tai sitten yksittäisten aminohappojen imeytyminen.

      Perinteiset lääkärit ovat kirjanoppineita ja aikarajoitteisia, se SSRI masennuslääkereseptin kirjoittaminen ei vie kuin hetken. Ongelman oikea selvittäminen saattaisi viedä huomattavasti kauemmin.

      En tiedä miksi SSRI lääkkeitä syöt, mutta selvästi et ole ihan tyytyväinen tilanteeseen ja olet itse ottamassa asioista selvää. Suosittelen ensimmäiseksi mittauttamaan D-vitamiinitason, ja mikäli se on alhainen, ottamaan sellaista annosta että se nousee riittävälle tasolle.

      Ainiin, vastaus kysymykseesi: https://www.google.fi/search?client=opera&q=tyrosiini ssri&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

      SSRI lääkkeiden ja aminohappojen yhteisvaikutusten mahdollinen vaarallisuus ei johdu aminohapoista (joita on siis lihassa), vaan siitä SSRI lääkkeen toiminnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11069
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      44
      8470
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      128
      5356
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3598
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3554
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3268
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2559
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2061
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1806
    Aihe