Sims 4 plussia ja miinuksia

Mary-kissa

En ole pelannut Sims 4 koskaan, mutta olen nähnyt siitä paljon videoita.

Paljon enemmän kivoja hiuksia ja vaatteita.
Enemmän rakennusmahdollisuuksia (kuulemma)
Joitakin uusia kivoja eleitä ym simien keskusteluissa.
Hiukan lisää luonnollisuutta (esim. jos laskuja ei maksa sähköt katkaistaan ja vauvaa voi imettää.)
-
Ei ollenkaan taaperoita.
Monimutkainen rakennustila (moni on sitä valittanut)
Ärsyttävät silmäpussit kaikissa silmissä

Muuta en keksi.

10

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .Pikkis.

      Yksi ärsyttävä juttu on se, että mistä saa ne pelivinkit pois käytöstä?? Ne typerät pikku ponnahdusikkunat tulee välillä sinne tänne ja ei ainakaan peliasetuksista saa niitä laitettua pois päältä... Alla vielä toiseen ketjuun postaamani vastaus tuoreesta pelikokemuksesta:

      Sain pelin synttärilahjaksi ja äsken lopetin useamman tunnin pelaamisen. Kameran kuvakulmien hallitseminen on jotenkin tönkköä, vaikka vaihdoin sen Sims 3-hallintatyyliin... Sain rakennettua ihan kivan talon eli itse tykkään tosta "huone kerrallaan"-rakennustyylistä (aikaisemmissa Simseissä en koskaan rakentanut taloja itse, kun en osannut). Katosta tuli vähän erikoinen kun ei harjakaton kulmia pystyny mitenkään häivyttämään, törröttivät typerästi jostain keskeltä jne.

      Simien tunnetilat on ihan kivoja, tosin alkoi sekin tuntumaan raskaalta, jos simi muuttui kireäksi, nolostui tai esim. tylsistyi. Suhteiden luominenkin kestää jotenkin kauemmin mitä Sims 2:ssa jota tykänny pelata ennen Sims 4:sta (sain kyllä mies simin muuttamaan naisen kanssa yhteen, mut kyllä se vähän kestikin).

      Vähäiset työurat harmittaa ja samaten se, että aina kun teet ruokaa niin siitä menee pieni maksu. Niin ja sekin vielä, että jotkut ruoat vaatii tuoreita aineksia ja sitten kun ne loppuu jääkaapista, niitä pitäisi kait alkaa kasvattaa omalla pihalla (eikä kyseistä ruokaa voi tehdä, ennen kuin kaikki ainekset on saatavilla).
      Omalla simillä oli rahat tiukilla koko ajan kunnes uusi poikaystävä muutti taloon ja toi muutaman tonnin simoleoneja lisää. Myöskin autojen puuttuminen ottaa päähän, sillä kuitenkin naapurustossa suhailee ei-ohjattavia autoja ohi koko ajan...

      • 2kin on hyvä

        Kuulostaa kyllä harvinaisen paskalta. 3 on se juttu..


      • Mary-kissa

        -kolmosessakin tulee maksu ruuasta, jos ei ole tarvittavia aineksia kaapissa.
        -ammatit ovat parempia kuin kolmosessa.
        -suhteiden kehittäminen on nopeampaa kuin kolmosessa
        -pelivinkit saa pois asetuksista.


      • .Pikkis.
        Mary-kissa kirjoitti:

        -kolmosessakin tulee maksu ruuasta, jos ei ole tarvittavia aineksia kaapissa.
        -ammatit ovat parempia kuin kolmosessa.
        -suhteiden kehittäminen on nopeampaa kuin kolmosessa
        -pelivinkit saa pois asetuksista.

        Eipä muuten saanut pelivinkkejä asetuksista pois. Pitää mennä Origin-tililleen ja sieltä klikata Sims 4-kuvaketta hiiren oikealla ja sieltä muistaakseni tulee joku "peliasetukset" juttu löytyy "koodilaatikko" minne kirjoitat --no_tutorial.

        Ai ammatit on Sims 4:ssa parempia kuin kolmosessa? Mahtaa sitten Sims 3:ssa olla vähän uria... Ennen Sims 4:sta pelannut vaan kakkosta, koska en tykännyt kolmosesta joten ei ole vertailukohtaa kolmoseen.


      • Joo, 3 on se paras
        Mary-kissa kirjoitti:

        -kolmosessakin tulee maksu ruuasta, jos ei ole tarvittavia aineksia kaapissa.
        -ammatit ovat parempia kuin kolmosessa.
        -suhteiden kehittäminen on nopeampaa kuin kolmosessa
        -pelivinkit saa pois asetuksista.

        Tarkoitat kai että hitaampaa ku kolmosessa


    • Mary-kissa

      Ne saa asetukset ne pelivinkit pois

    • Joo hehhe

      Kolmonen on paras... Nelosessa suhteiden kehittäminen on just ihan sairaan hidasta

    • simsii

      Mua ärsyttää Simsissä se kuinka naimisissa olevilla on jatkuvia ihastuksia, vaikka en niitä haluaisi niille ja mulla ei ole edes tarinan eteneminen päällä. Esim. nytkin parilla simsillä oli 3 joiden kanssa niillä oli jotain ihastumisjuttua, ihan typerää tuollaiset ihastumiset.

    • pilviiii

      Ostin sims 4 mutta kommenttien perusteella kannattiko? ja vielä sekin että koneeni on läppäri (Windows 10). toimiikohan???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe