24v ja pieni paniikki..

vanha jo

Pieni paniikki, että kohta pitäisi alkaa lisääntymään. Ikää on 24v ja joka paikassa kirjoitetaan, että "paras synnytysikä on 20-25v" sen jälkeen alkaa olemaan vaikeempaa. Miesystävän kanssa ollaan oltu yhdessä melkein koko aikuisiän, mutta lapsista ei juurikaan ole ollut mitään keskusteluja (mitä nyt joskus jotain pientä). Vähän epämääräiset fiilikset, että mitähän tässä nyt tekisi, kun toisaalta haluais jo, mutta toisaalta taas ei... Onko muita samoilla aatteilla?

12

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen222

      Tee lapsi sitten kun haluatte. :) älä kuuntele muiden neuvoja esim 12/32, ihan turhia!

      • Elämänkokemus puhuu

        Älä ap niteeraa näitä keskenkasvuisten ja mistään mitään tietämättömien horinoita.


    • Älä vielä kiirehdi

      Missä luotettavassa lähteestä lukee, että 25v jälkeen alkaa olla vaikeampaa? Minusta se on 35v, ja ei todellakaan koske kuin murto-osaa ihmisistä silloinkaan. Ihmusten elinikä jatkuu ja synnytykset pitää tehdä siihen suhteutettuna.


      Olkaa yhdessä yhteensä se 12 vuotta ja nauttikaa toisistanne. Jos et halua lapsia ikinä, niin älä hanki niitä vain rekvisiitaksi. Yleensäkin on heikon itseluottamuksen merkki kun hankkii lapset nuorena. Meitä suomalaisia on aina nujerrettu, koska olemme sotia kokenut kansa. Tuurilla sodasta selvittiin.

    • tee kun siltä tuntuu

      Tee lapsi kun siltä tuntuu. Ihmiset luulee voivansa täällä vaikuttaa jotenkin valintoihin sanomalla kaikenlaista moskaa.

      • Selvät sävelet

        Ei ne mitään luule, ne tietää et joojoo-meiningillä ei maailmaa paranneta. Onhan se salee, että tämän palstan realistin on vaikuttaneet ihmisten ajatteluun ja syntyvyyteen – parantaneet maailmaa.


      • sorry vaan
        Selvät sävelet kirjoitti:

        Ei ne mitään luule, ne tietää et joojoo-meiningillä ei maailmaa paranneta. Onhan se salee, että tämän palstan realistin on vaikuttaneet ihmisten ajatteluun ja syntyvyyteen – parantaneet maailmaa.

        Höpö höpö. Taidat luulla itsestäsi liikoja. Eihän kukaan välitä susta ollenkaan.


      • Älä vähättele totuut
        sorry vaan kirjoitti:

        Höpö höpö. Taidat luulla itsestäsi liikoja. Eihän kukaan välitä susta ollenkaan.

        Eihän ne hänestä välitäkkään, niin kuin ei teistäkään ja pennuistanne, mutta hänen mielipiteet on hyviä ja on vaikuttaneet syntyvyyttä alentavasti. Hänen kuuluisi saada palkinto luonnon suojelusta.


      • voi sua pikkumiestä
        Älä vähättele totuut kirjoitti:

        Eihän ne hänestä välitäkkään, niin kuin ei teistäkään ja pennuistanne, mutta hänen mielipiteet on hyviä ja on vaikuttaneet syntyvyyttä alentavasti. Hänen kuuluisi saada palkinto luonnon suojelusta.

        Kehut itseäsi :)
        Säälittävää.


    • rentq3

      No en nyt tarkoita, että teidän ei kannattaisi tehdä lasta nyt jo, mutta kaikkien tutkimusten ja virallisten lähteiden mukaan naisen hedelmällisyys alkaa laskea n.30-vuotiaasta lähtien, ja rajummin se laskee 35-vuotiaasta lähtien (eli tällöin todennäköisyydet alkavat jo nitistää mahdollisuuksia.

      24v ei ole todellakaan vielä vanha siis, ja teillä on vielä vuosia aikaa jos haluatte ensin rauhassa nauttia parisuhteesta ja aikuisuudesta kaksin. Minun mielestäni on jopa parempi odottaa, jos vielä mietityttää, sillä vasta lähempänä kolmeakymmentä pitää alkaa ottamaan huomioon ikäkin (jos siis mielii useamman lapsen tehdä). Olette nuoria vain nyt, ja nyt on juuri se aika kun saa rauhassa harrastaa, nähdä kavereita, tehdä uraa, matkustella, opiskella jne, minä ainakin nauttisin siitä rauhassa, enkä todellakaan pelkäisi että hedelmällisyys vielä vuosiin laskee. Käy vaikka gynekologilla juttelemassa asiasta, jos se kovin sinua mietityttää. Eri asia tietysti, jos sinulla on diagnosoitu esim pco tai endometrioosi, silloin voi jo miettiä että olisiko järkevää tehdä lapset mahdollisimman nopeaa. Mutta tähän gynekin kyllä antaa rehellisen ja asiantuntevan vastauksen. Missään nimessä lapsentekopäätöstä ei kannata tehdä mutuiluihin ja muiden tietämättöminen mielipiteisiin perustuen (olivat ne mielipiteet sitten näitä "yli 25-vuotiaana olet liian vanha" tai "sinun pitää olla vähintään 30v jotta voit olla hyvä äiti". Ota siis asioista oikeita kanavia pitkin selvää, äläkä tällaisilta palstoilta tai naapurin tätejä kuunnellen.

    • Just reality

      Lääketieteelliset ja muutkin seikat huomioiden lapset tulee hankkia 32 - 40v iässä, jos on pitkä yli 10v parisuhde takana ja hyvin menee. Mikään pco tai muukaan diagnoosi ei muuta tätä aikataulua, kosla elämä on muutakin kuin pakonomaista lisääntymistä varten. Lisääntyminen tuhoaa maapalloa, joten lisääntymätön yksilö tekee ilmastoteon. Tällaiset sakkiintunteet ihmiset hankkii lapsia, kun muutkin ja siitö tulee ongelmia yhteiskuntaan ja yksilöille. 80% synnytyksistä on vastuuttomia tekoja.

      • ei ihme, ettet saa

        Eli siis sinä tuhoat sitä maapalloa, kun lisäännyit?


      • reality tosiaan
        ei ihme, ettet saa kirjoitti:

        Eli siis sinä tuhoat sitä maapalloa, kun lisäännyit?

        "Just reality": Syytä äitiäs kun synnyit saastuttamaan maailmaa. Sinua ei tänne tarvita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      64
      8799
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6621
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5927
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3830
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1964
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1786
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe