Apua teinkö kassalla väärin?! :(

Myy-y

Hei!

Pelkään tehneeni virheen työssäni.
Myin nuoren näköiselle henkilölle( varmaan täysi-ikäinen kuitenkin) alkoholittoman oluen sekä 0,5% oluen kysymättä papereita. Entä jos hän olikin tarkastaja joita kaupoissa käy?
Testataanko edes näin? Ja teinkö väärin?
Aina olen ollut tosi tarkka. Kaverit nauraa että aika epätodennäköistä että juuri nyt olisi tullut tarkastaja. Stressaan ja valvon kuitenkin ja Vatvon asiaa mielessäni :(
Kuinka pian kauppa saa ilmoituksen?

7

1620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaupanalan työntekij

      jokaiselta alle 30 vuotiaalta pitää kysyä paperit, jos seuraat tätä kaavaa, niin sun on todella paha tehdä näitä virheitä.
      Lähinnä siis haluankin kysyä sulta et miks ihmeessä et kysynyt papereita?
      Onko se jotenkin noloa vai koetko asiakkaan provosoituvan pyynnöstäsi?

      Vastaavissa tilanteissa kun et tiedä, niin kysy työkavereiltasi.
      alkoholia vähänkään sisältävät tuotteet ovat muistaakseni K-18, mutta noin pieni volttisia juomia saa myydä taas 24 tuntia vuorokaudessa.

      tätä testataan jatkuvasti, pahimmassa tapauksessa kauppa menettää myyntilupansa, mutta voisin kuvitella heidän ostavan tässä vaiheessa kolmos olutta.

      tarkastajan käynti on kuitenkin hyvin harvinaista ja toivon, että selviät säikähdyksellä ja tulevaisuudessa sitten kyselet koulutuksesi mukaisesti jokaiselta alle 30 v näköiseltä ihmiseltä ne henkkarit.

      Ilmoitus asiasta tulee ymmärtääkseni suht nopeasti.

    • älä turhaan stressaa

      Mun käsittääkseni alkoholin koeostoja tehdään enimmäkseen ns. sesonkiaikoina (vappu, koulujen päättäjäiset jne.). Joo, teithän sä väärin, mutta jos se nyt oli koeostaja niin et sä nyt yhdestä virheestä ulos lennä: meidän kaupassa oli mennyt useampikin koeosto läpi viime keväänä enkä ole kuullut että kukaan olisi potkuja saanut.

      • Myy-y

        En pelkää kysyä papereita kysyn aina. Nyt kävi vaan näin:/
        Meillä kassakone muistuttaa kysymään papereita mutta tällä kertaa ei kysynyt kun alkoholiton ja mielessäni ajattelin nopeasti vaan et ei tarvi kysyä et ei oo kiellettyä myydä ja on toi täysi-ikäinen.. Ja muistelin myös et samat juomat ei piippaa aamulla ennen 9 vaikka myy, niin jotenkin hätäpäissäni ajattelin että alkoholilaki ei päde alkoholittomiin.
        Se oli nopea ja tyhmä ajatellutapa.
        Tästä lähtien kysyn aina aina! Jopa tulitikut alle 30v.
        Toivottavasti selvisin säikähdyksellä ja sain vain opetuksen.


      • Myy-y
        Myy-y kirjoitti:

        En pelkää kysyä papereita kysyn aina. Nyt kävi vaan näin:/
        Meillä kassakone muistuttaa kysymään papereita mutta tällä kertaa ei kysynyt kun alkoholiton ja mielessäni ajattelin nopeasti vaan et ei tarvi kysyä et ei oo kiellettyä myydä ja on toi täysi-ikäinen.. Ja muistelin myös et samat juomat ei piippaa aamulla ennen 9 vaikka myy, niin jotenkin hätäpäissäni ajattelin että alkoholilaki ei päde alkoholittomiin.
        Se oli nopea ja tyhmä ajatellutapa.
        Tästä lähtien kysyn aina aina! Jopa tulitikut alle 30v.
        Toivottavasti selvisin säikähdyksellä ja sain vain opetuksen.

        Siis tällä kertaa ei muistuttanut.
        Kiitos kuitenkin tsempeistä!


    • Tarkkuus kannattaa!

      Alle 30-vuotiaalta vaikuttavilta ON AINA KYSYTTÄVÄ paperit! Et voi myydä alaikäiselle tupakkaa, tupakansytyttimiä, alkoholia, Lottoa, Veikkauksen pelejä tai arpoja. Kun olet kaupassa töissä, niin olet suorittanut myös lakisääteisen Ikärajapassin. Kannattaa käydä kertaamassa Ikärajapassin opinnot!

      Ikärajavalvonta toimii kaupoissa huonosti, koska kassamyyjät ovat laiskoja eivätkä viitsi kysyä nuorilta asiakkailta henkilöllisyystodistusta. Iän tarkastamiseen menisi aikaa korkeintaan minuutti! Meidän tavarataloissa kauppias muuten kutsuu poliisin paikalle ja alkoholin alaikäiselle myynyt myyjä maksaa sakot!

      • 158

        Alkoholilaki ei päde alle 1,2% juomiin ja valviran suositus on että näitä ei myydä alaikäisille.
        Joten tuskin tarkastajat tulevat alkoholittomalla testailemaan.
        Nyt vaan jatkossa aina tarkkana


    • voi prrrrrrrrrkl

      alkoholitonta juomaa voi myydä vaikka nelivuotiaalle,,,,se on ALKOHOLITONTA!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      69
      11715
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8898
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      40
      4566
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4014
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      97
      3913
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3666
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      21
      3474
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      41
      3276
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      44
      2679
    Aihe