Hei!
Pelkään tehneeni virheen työssäni.
Myin nuoren näköiselle henkilölle( varmaan täysi-ikäinen kuitenkin) alkoholittoman oluen sekä 0,5% oluen kysymättä papereita. Entä jos hän olikin tarkastaja joita kaupoissa käy?
Testataanko edes näin? Ja teinkö väärin?
Aina olen ollut tosi tarkka. Kaverit nauraa että aika epätodennäköistä että juuri nyt olisi tullut tarkastaja. Stressaan ja valvon kuitenkin ja Vatvon asiaa mielessäni :(
Kuinka pian kauppa saa ilmoituksen?
Apua teinkö kassalla väärin?! :(
7
1554
Vastaukset
- Kaupanalan työntekij
jokaiselta alle 30 vuotiaalta pitää kysyä paperit, jos seuraat tätä kaavaa, niin sun on todella paha tehdä näitä virheitä.
Lähinnä siis haluankin kysyä sulta et miks ihmeessä et kysynyt papereita?
Onko se jotenkin noloa vai koetko asiakkaan provosoituvan pyynnöstäsi?
Vastaavissa tilanteissa kun et tiedä, niin kysy työkavereiltasi.
alkoholia vähänkään sisältävät tuotteet ovat muistaakseni K-18, mutta noin pieni volttisia juomia saa myydä taas 24 tuntia vuorokaudessa.
tätä testataan jatkuvasti, pahimmassa tapauksessa kauppa menettää myyntilupansa, mutta voisin kuvitella heidän ostavan tässä vaiheessa kolmos olutta.
tarkastajan käynti on kuitenkin hyvin harvinaista ja toivon, että selviät säikähdyksellä ja tulevaisuudessa sitten kyselet koulutuksesi mukaisesti jokaiselta alle 30 v näköiseltä ihmiseltä ne henkkarit.
Ilmoitus asiasta tulee ymmärtääkseni suht nopeasti. - älä turhaan stressaa
Mun käsittääkseni alkoholin koeostoja tehdään enimmäkseen ns. sesonkiaikoina (vappu, koulujen päättäjäiset jne.). Joo, teithän sä väärin, mutta jos se nyt oli koeostaja niin et sä nyt yhdestä virheestä ulos lennä: meidän kaupassa oli mennyt useampikin koeosto läpi viime keväänä enkä ole kuullut että kukaan olisi potkuja saanut.
- Myy-y
En pelkää kysyä papereita kysyn aina. Nyt kävi vaan näin:/
Meillä kassakone muistuttaa kysymään papereita mutta tällä kertaa ei kysynyt kun alkoholiton ja mielessäni ajattelin nopeasti vaan et ei tarvi kysyä et ei oo kiellettyä myydä ja on toi täysi-ikäinen.. Ja muistelin myös et samat juomat ei piippaa aamulla ennen 9 vaikka myy, niin jotenkin hätäpäissäni ajattelin että alkoholilaki ei päde alkoholittomiin.
Se oli nopea ja tyhmä ajatellutapa.
Tästä lähtien kysyn aina aina! Jopa tulitikut alle 30v.
Toivottavasti selvisin säikähdyksellä ja sain vain opetuksen. - Myy-y
Myy-y kirjoitti:
En pelkää kysyä papereita kysyn aina. Nyt kävi vaan näin:/
Meillä kassakone muistuttaa kysymään papereita mutta tällä kertaa ei kysynyt kun alkoholiton ja mielessäni ajattelin nopeasti vaan et ei tarvi kysyä et ei oo kiellettyä myydä ja on toi täysi-ikäinen.. Ja muistelin myös et samat juomat ei piippaa aamulla ennen 9 vaikka myy, niin jotenkin hätäpäissäni ajattelin että alkoholilaki ei päde alkoholittomiin.
Se oli nopea ja tyhmä ajatellutapa.
Tästä lähtien kysyn aina aina! Jopa tulitikut alle 30v.
Toivottavasti selvisin säikähdyksellä ja sain vain opetuksen.Siis tällä kertaa ei muistuttanut.
Kiitos kuitenkin tsempeistä!
- Tarkkuus kannattaa!
Alle 30-vuotiaalta vaikuttavilta ON AINA KYSYTTÄVÄ paperit! Et voi myydä alaikäiselle tupakkaa, tupakansytyttimiä, alkoholia, Lottoa, Veikkauksen pelejä tai arpoja. Kun olet kaupassa töissä, niin olet suorittanut myös lakisääteisen Ikärajapassin. Kannattaa käydä kertaamassa Ikärajapassin opinnot!
Ikärajavalvonta toimii kaupoissa huonosti, koska kassamyyjät ovat laiskoja eivätkä viitsi kysyä nuorilta asiakkailta henkilöllisyystodistusta. Iän tarkastamiseen menisi aikaa korkeintaan minuutti! Meidän tavarataloissa kauppias muuten kutsuu poliisin paikalle ja alkoholin alaikäiselle myynyt myyjä maksaa sakot!- 158
Alkoholilaki ei päde alle 1,2% juomiin ja valviran suositus on että näitä ei myydä alaikäisille.
Joten tuskin tarkastajat tulevat alkoholittomalla testailemaan.
Nyt vaan jatkossa aina tarkkana
- voi prrrrrrrrrkl
alkoholitonta juomaa voi myydä vaikka nelivuotiaalle,,,,se on ALKOHOLITONTA!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004373
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631703
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706