uusi kotelo

nimimerkki

Moido!

Olen kokoamassa uutta konetta, osa osasista löytyy jo. Valmiina löytyisi mm. Nexuksen 350SE virtalähde, passiivijäähdytetty ATI9200 ja pari 120x25mm Sharkoonin 21db's tuuletinta. Mutta koteloa siis kaipailisin.

Tarkoituksena olisi rakennella ennenkaikkea hiljainen kone nettipuuhasteluihin ja saatanpa joskus jotain pelaillakkin. Eli hiljainen torni, midi, semi tai täyskorkea, paikat 120mm kotelotuulettimille, pölynsuodatin, kansikin saa olla kunhan virtakytkin ei jää sen alle. (uskomatonta miten pikkuasiat voi joskus ärsyttää)

Olen ajatellut tuollaista Antec/Chieftec kopiota: http://www.pchardware.co.il/docs/pd1035676505.htm
hintaan 69€. Onko kellään muita ehdotuksia?

6

1672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juhis

      Moikka
      Osta Nexuksen breeze on tosi hiljainen sillä on täysin äänieristetty, mutta hinta on aika korkee (139€)

      • silencio3

      • nimimerkki
        silencio3 kirjoitti:

        Nexus Breezessä on virtalähde mukana. ei siis sellaista, vaan:
        Nexus iStyle
        http://www.jimmspc-store.fi/getpage.php?komponentit_fi&MainProdGroup=94&SubProdGroup=9520&MenuGroup=94

        tai Suntek Vivid verkkokaupasta. Ihan sama kotelo eri nimellä.

        vaimennettu eikä virtalähdettä. näyttää vähän Mac-tyyliseltä.

        Nexuksen Breeze'n olen nähnyt eikä se ole livenä ihan niin ruma kuin kuvissa. iStylessä vikana on se että siinä ei ole valmiiksi paikkoja 120mm tuulettimille. No saahan niitä adaptereita joilla 80/92mm paikkaan saa 120mm tuulettimen, mutta ne maksaakin yllättävän paljon, 15-17€ kappaleelta.

        Eli sellaista kotelo etsisin joka olisi omistajansa näköinen: hiljainen, tukeva ja simpeli, eh?


      • ..................
        nimimerkki kirjoitti:

        Nexuksen Breeze'n olen nähnyt eikä se ole livenä ihan niin ruma kuin kuvissa. iStylessä vikana on se että siinä ei ole valmiiksi paikkoja 120mm tuulettimille. No saahan niitä adaptereita joilla 80/92mm paikkaan saa 120mm tuulettimen, mutta ne maksaakin yllättävän paljon, 15-17€ kappaleelta.

        Eli sellaista kotelo etsisin joka olisi omistajansa näköinen: hiljainen, tukeva ja simpeli, eh?

        Compucase LX6A21 ?


      • nimimerkki
        .................. kirjoitti:

        Compucase LX6A21 ?

        Jeps, on mulla yhtenä vaihtoehtona Compucase CI-6919 mallin ohessa, mustana kiitos. Mutta ei taida olla muilla valmistajilla kohtuuhintaisia koteloita 120mm tuuletinpaikoilla? Compucase & Antec ainoastaan?


    • Russell

      Itte valitsin Nexus Breeze kotelon. Maksaa tosin 150EUR, mutta on erittäin hiljainen, ja lämmöt 3500AMD (939) ja X800Pro näyttiksen kanssa on emolla n. 25 astetta ja prossulla jotain 40 astetta levossa, eli aika kohtuulliset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      332
      12090
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      157
      11164
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      277
      6516
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      252
      5316
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      183
      3773
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3588
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2641
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      125
      2136
    9. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2020
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1884
    Aihe