kuinka suuri työ liittää perusketju?

kobel

perusketjusta lähti tappi kävelemään. onko tommonen vanha ketju vaikia korjata?
mahdollisesti vois ottaa rikkinäisen lenkin pois niin riittäis vielä vara tai sitte uus lenkki väliin. kertokaa kokemuksia? telan kiristyksen saa ilmeisesti löysälle ottamalla rasvanippa pois ja painamalla johtopyörää?

2

1444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No jos kyse tosiaanki vaan siitä että tappi lähteny liikkeelle, muttei poikki niin helpoimmlla pääsee kun hitsaa tapin päihin sopivaa stopparia niin ei pääse karkuun enää. Eihän siitä uuden veroinen tule, mutta saa nopeesti tekohengitettyä ketjua ennen uuden vaihtoa. Mainitsit kumminki rikkinäisestä lenkistä..? Jos vara riittää niin kannattaahan rikkinäinen lenkki lyhentää pois niin on yksi tapin laitto vähemmän ja sitäpaitsi yleensä ketjut venyy siihen malliin ajankans että jossain vaiheessa joutuu lyhentään että saa kiristys varan riittään.
      Juu noin sen telan saa löysälle, mutta sitä nippalukkoa ei kannata ihan kokonaan ottaa pois vaan avata siihen asti kunnes rasva rupee tuleen välistä(siinä lukossa on oikeen urat sitä varten että rasva pääsee välistä pois kun tarpeeksi löysää)

    • JarruRaita

      Komppaan kyllä edellistä.
      Koneen koostakin hieman kiinni tuo. Pikkukoneeseen vaihtaa tapin ihan normi käsityökaluilla ja kaasupilleillä nopeesti (pillejäkään ei välttämättä tartte). Isompaan ei sit enää riitäkään 1,5kg vasara, eli kannattanee miettiä prässin käyttöä tapitukseen (löytyy esim. heavysepiltä). Maksaa hieman mutta vähintään kolme hikipisaraa säästyy touhutessa. Toinen mitä kanssa kannattaa pohtia on se, että kannattaako lenkkiä uusia, koska uusi kohtuu hyvälaatunen peruskejtu ei ole todellakaan kallis ja vanhan ketjun paikkaaminen ekan ratkeeman jälkeen on yleensä loputon työmaa. Tiedä sitten jos ko. kone on esim. ihan joo joo käytössä, niin ehkä polttelisin vaan vanhat hilkkeet pois ja uusilla hieman väljemmillä tapeilla kasaan, hitsaten laput tapin päihin että ei karkaa reijistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      4987
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      158
      2708
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2252
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1754
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1726
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      28
      1641
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1485
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1484
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1448
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1411
    Aihe