Samsung 160 Gt kovis, kun sen laittaa kumpaan tahansa väylään kiinni slavena, niin se ei tunnistu biosissa ja väylän toinenkaan laite ei näy biosissa .
Levy lähtee pyörimään normaalisti ja runksuttaa niin kuin kone lukisi sitä.
Kun levyn kaapelin irrottaa ja boottaa uudestaan, niin väylän masteri tunnistuu taas normaalisti.
Siis onko levy paskana ja aiheuttaako hajalla oleva levy tollasta, että väylän toinenkaan laite ei tunnistu biosissa? Vai olisi emo kyrvähtänyt?
Hermo meneeeeeeeeeeee...................
Kovalevy paskanako?
6
1731
Vastaukset 6
- Nörtti
Eiku paskalevy kovana. Ei siihen mikään auta. Muu kuin niskalaukaus.
- Jaska
Toimiiko yksinään masterina?
Jumpperointi oikein ja kovalevyt oikeassa järjestyksessä kaapelissa?
Onko toinen levy minkä merkkinen? Joskus on vaan niin, että kaksi erimerkkistä kovalevyä ei toimi keskenään. - kio
Onko joskus toiminut, oletko osioinut ja formatoinutsen levyn?
- voi............
Nolo homma =), olin onnistunut tunkemaan IDE-liittimen väärin päin =/, kun levy oli niin pahassa kolossa ja en laiskuuttani jaksanut irrottaa levyä ensin.
Aika pahasti oli mennyt pinnit lyttyyn ja kasaan, mutta onneksi ne sai vielä oikaistua ja levy lähti vielä toimimaan. voi............ kirjoitti:
Nolo homma =), olin onnistunut tunkemaan IDE-liittimen väärin päin =/, kun levy oli niin pahassa kolossa ja en laiskuuttani jaksanut irrottaa levyä ensin.
Aika pahasti oli mennyt pinnit lyttyyn ja kasaan, mutta onneksi ne sai vielä oikaistua ja levy lähti vielä toimimaan." olin onnistunut tunkemaan IDE-liittimen väärin päin"
IDE-johto asennetaan AINA siten että punainen johto tulee virtaliittimeen päin.
No tulipahan selville että emo tai kovo ei näköjään kyrvähdä vaikka johdon survoo väärinpäin, ite en ole tohtinut tuota testata.- hyvät käsivoimat sulla
voi............ kirjoitti:
Nolo homma =), olin onnistunut tunkemaan IDE-liittimen väärin päin =/, kun levy oli niin pahassa kolossa ja en laiskuuttani jaksanut irrottaa levyä ensin.
Aika pahasti oli mennyt pinnit lyttyyn ja kasaan, mutta onneksi ne sai vielä oikaistua ja levy lähti vielä toimimaan.taputaputaputaptapu!!!
Aika sankari täytyy olla ja omistaa kyllä hyvät käsi voimat että saa sen väärinpäin tungettua : )
itellä on koneessa niin tiukat ide reiät ja kaapelit että hyvä kun saa niitä kiinni edes oikeinpäin.
...no kaikkea sattuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀44913- 78875
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi18836Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R52766Huh huh...
Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik208681- 38549
- 43546
Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni39505- 47485
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,37449