Kenellä olisi tietoa mihin voisi tehdä valituksen, 15.9. jätetty sossuun (Kanta-Häme) hakemus syyskuulle ja vieläkään asiaa ei olla käsitelty, ja kohta on jo lokakuun puoliväli. Pitäisiköhän tässä välissä laittaa menemään lokakuun hakemus vai odottaa ensin syyskuun päätöstä.
Kyseinen sossu yrittää väkisin "naittaa" kaksi samaa sukupuolta olevaa henkilöä, jotka asuvat saman katon alla. Heistä toinen asunnon omistaja. Pitäisiköhän tehdä erillinen alivuokralaissopimus, jotta loppuisi tämä pakkonaittaminen?
Kyseinen sossu yrittää väkisin "naittaa" kaksi samaa sukupuolta olevaa henkilöä, jotka asuvat saman katon alla. Heistä toinen asunnon omistaja. Pitäisiköhän tehdä erillinen alivuokralaissopimus, jotta loppuisi tämä pakkonaittaminen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilman muuta on tehtävä vuokrasopimus ja sekään ei välttämättä pakkonaittamista ratkaise. Mutta kaikkihan me tiedetään, että avoliitosta tässä(kin) on kyse. Se on kumma kun kukaan ei sossun asiakas ei asu alivuokralaisena varsinkaan eri sukupuolta olevan kanssa, mutta sossun asiakkaista tuntuu joka toinen olevan tässä tilanteessa. Mistäköhän johtuu? Mutta siis tehkää se sopimus ja kokeilkaa onneanne.
Lokakuun hakemus kannattaa pistää menemään, mutta ennen sitä kannattaa ottaa yhteyttä sinne sossuun, jos kerran valituskelpoista päätöstä ei ole sieltä tullut. Hakemus on lain mukaan käsiteltävä seitsemässä arkipäivässä ja tästä voi (kohteliaasti) puhelimessa muistuttaa sosiaalityöntekijää ja pyytää joko pelkkä syyskuun päätös tai yhteinen syys-lokakuun päätös mitä pikimiten, että pääset tarvittaessa valittamaan asiasta. Päätöksen mukana tulee valitusohjeet.
Ai se olikin samaa sukupuolta se asunnon omistaja. No sitten on helpompaa, mutta pitää kuitenkin tehdä se vuokrasopimus.
Lain mukaan toimeentulotukihakemuksen on annettava muutoksenhalukelpoinen päätös seitsemän arkipäivän kuluessa.
Kannattaa:
a) laittaa lokakuun hakemus heti vireille, ja samalla myös marraskuun.
b) kirjoittaa asiasta laillisuusvalvontaviranomaiselle.
http://www.valtakunta.fi
Kiitos viesteistä!
No nyt tuli sossulta sitten kielteinen päätös, jonka mukaan evätään tuki, koska ulkomaalaisen (samaa sukupuolta oleva) tilitietoja ei oltu toimitettu heinä-elokuulta. Meillä on kuitenkin alivuokrasopimus, joka on sossuunn toimitettu määräajassa, mutta siitä kielteinen päätös ei mainitse mitään.
Laitoin juuri lokakuulle hakemuksen sisään, varmaan sekin tulee kielteisenä.
Voiko sossu näin siis tehdä ja pakkonaittaa 2 samaa sukupuolta olevaa?
Mitä kannattaisi valituksessa ottaa huomioon, asumistulilakihan sanoo, että jos vuokralainen tekee päävuokralaisen tai asunnon omistajan kanssa erillisen vuokrasopimuksen esimerkiksi yhdestä huoneesta, on kysymys alivuokrasopimuksesta. Alivuokralainen kuuluu eri ruokakuntaan kuin päävuokralainen tai asunnon omistaja. Tämän laitoin saatteeksi myös sossuun tiedoksi, ja silti tuli kielteinen päätös.
Valitusta kehiin ja valituksessa kerrot, että vuokranantajasi tilitiedot eivät kuulu millään tavalla sinun toimeentulotukipäätökseesi. Ette elä parisuhteessa ettekä yhteistaloudessa eikä vuokranantajallasi ole elatusvelvollisuutta sinua kohtaan eikä sinulla ole oikeutta saada hänen pankkitilitietojaan. Kyllä tuo päätös kaatuu viimeistään hallinto-oikeudessa, jos ei lautakunnassa, mutta valitettavasti näköjään joudut menemään vaikeimman kautta. Toivottavasti pärjäät taloudellisesti sen aikaa, että saat asian hoidetuksi lailliseen kuntoon.