Opettajat välitunnille!

Koulurauha

Kiusaaminen koulussa tapahtuu pääasiassa välituntisin. Tästä pitäisi olla suorana johtopäätöksenä, että välituntivalvontaa on lisättävä, jolloin opettajien läsnäolo ehkäisisi edes suoraa kiusaamista ja väkivaltaa ja tilanteisiin päästäisiin puuttumaan nopeammin. Myös välitunnit ovat opettajien työaikaa, joten vanhemmat, vaatikaa lastenne kouluihin lisää välituntivalvontaa!

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punainen minihamonen

      Minulla on se käsitys (tutkimustulos jostakin vuosien takaa), että suuri osa kiusaamistapauksista - ellei peräti suurin - tapahtuu kellon sisälle soimisen ja opettajan luokkaan tulemisen välisenä aikana.

      Välituntivalvonnoissa on omat hankaluutensa. Opettaja ei voi olla kahdessa tai useammassa paikassa samanaikaisesti. Hän ei juurikaan voi lopettaa tuntia aikaisemmin ollakseen pihalla siinä vaiheessa, kun ensimmäiset oppilaat sinne saapuvat.

      Tarkoititko, että välituntivalvojia pitäisi olla enemmän vai että siihen pitäisi jyvittää ihan oma aikansa? Olen ollut opettajainhuoneessa ja kyllä siellä ihan oikeasti koko välkkä töitä tehdään - jos luokasta sinne edes ehditään.

      • Ainahan se kiusaaminen tapahtuu silloin kun aikuisia ei ole paikalla. No yläastaalla oli poikkeustapaus kun kaveri kohteli minua väkivaltaisesti open ollessa paikalla, naurahtaen sanoi että pojat leikkii. Silloin päällimmäiset tunteet olivat viha( opea ja kiusaajaa kohtaan), turvattomuus, pelko tulevasta kun kukaan ei suojelekaan minua. Tulkinnanvaraa ei ollut siitä kiusaamisesta, sen verran tukala oli asemani.


    • Äiti Muurahainen

      Kenelle kohdistat vaatimuksesi? Voisitko ystävällisesti määritellä vähän tarkemmin, miten välituntivalvonnat pitäisi järjestää?

      En varsinaisesti ole millään tavoin eri mieltä kanssasi, mutta kirjoituksesi on tyyliä: Vaadimme lisää perunoita viisivuotiaille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3001
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1773
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1304
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe