On se niin ihmeellistä, että jyväjemmarit ne vaan nostaa kaikenmaailman tukia, ja porskuttaa niin maanperrkeleesti. Vaikka ei täällä Suomessa tarvita niin ensimmäistäkään jyväjemmaria! Vilja ostetaan Puolasta tai muista eteläisistä EU-maista ja kuolleiden eläinten liha (jota ihmiset syövät) ostetaan vaikka Brasiliasta tia Uudesta Seelannista.
Ei täällä Suomessa tarvita niin ensimmäistäkään, ei niin ensimmäistäkään jyväjemmaria.
Ei täällä Suomessa tarvita niin ensimmäistäkään, ei niin ensimmäistäkään jyväjemmaria.
Vastaukset 22
Vanhimmat
On se kummallista, ulkomailta ruokaa saa ilmaiseksi, se ei maksa mitään. ulkomaalaiset jopa maksavat meille , että saavat tuoda meille ruokaa.
Suomalaiset maataloustuotteet ovat euroopan halvimpia.
Neljänneksi kalleimpia.
Se taas johtuu hemmetin ahneista lihataloista ja kaupoista.
Törsähä tuli järkiinsä. Atria on todellakin syypää moneen asiaan kepuloisten toisen suosikin Keskon kanssa.
Aloittaja kuvittelee että tuet voisi lopettaa, mutta käytännössä se ei ole mahdollista koska CAP velvoittaa noudattamaan nykyistä järjestelmää.
NIIR, JOPPE LUULEHEN ET KUU-UKKELIT TUOR SILLEN RUUAT,,:)))))))))
JOPPE ASUU ( PEHMOSES KOPISS,,)
Muuta sinne Kreikkaan perkeleen kusipää. Siellä saa luvan kanssa varastaa, eikä ole rehelliset ihmiset jatkuvasti muistuttamassa törsäilyst.
:)))))))) MAHRAA OLLA VAIKREAA ELÄHÄN, ITRE JOPPE TÖRSÄHÄN VALTION RAHOI HULLUN ELÄKHEELLÄNSÄ,,:))))))))))
Hiljaa varas!
ELÄKELÄISREL ON AIKAHAN TÄÄL JAUHAA SAMAHAN PASKAA, ISRUU HALLITUKSES MITRÄ PUOLUHUET VAIN,,:)))))))))))))
Oppineet venäläisilt ja kreikkalaisilt, oppineet jämptisti. Junkkariperinne auttoi opiskelussa.
:)))))))))) SULTA OPITTU VUOSRI KYMMENIEN SAAROS,,:))))))))))))
Ainakin sen ryssille varastetuilla vientituilla myytävän halvan paskan myymisen on loputtava tai muuten voi tolla vaikka vuoden 1918 toistinto.
Eikös tuo vuosi 1918 muuttanut torpparit ja lampuodit maanviljelijöiks ?
Vai tarkoitatko että olis tarkotus vapauttaa nää nykyviljelijät pankintorppariudest ?
Mitää vapautust tartte törsille. Kunnon työtä siellä Itä-Suomen metsissä hernekeiton ja reikävaatteiden avulla, ikään ku gulag työtä siellä Vorkutassa, muta täl kertaa Rautvaarassa ja Juuassa.
:))))))))) ONKS NOIR JOPPEN ENTRISII VANKITYÖ LEIREI,,:))))))))))))
1918?????????
OLITROS JOPPE SILLOHON JOSRAIN PRIDE KULKUEESS,,:))))))))))))
Sodan aikana kerättiin kultaa että saatiin ihan vaan leipäviljaa ulkomailta.Jos kaikki tuontiin niin laivat pistäisivät vaan ympyrää merellä jos hinta ei miellytä ja keskusliikkeillä pissiä sukassa.Eräät Lähi-idän valtiot taas pistä tikkua ristiin kun rankkaa hintaa maksetaan kivottomasti öljytuloilla.
Sodan aikana Kannuksen tukijussit myi mustassa pörsissä kätkemäänsä viljaa kaikesta mahdollisesta aina tupakka-askeista prenikoihin.
Tämähän on vapaa maa. Jos maataloustukia pitää kadehtia, eikun maajussiksi sitten. Ostaa tilan ja alkaa keräämään tukia. Eihän sitä kukaan kiellä.. Tälläkin hetkellä on monia tiloja myytävänä.
nii ja paskankos pakko on viljellä on vaan viljelevinään ja nostaa vaan tukia mitä sitä riakkuu vuodesta toisee alkaa itse tehdä ei ne uotin veljeksetkä mitää kitissy vaan teki rahaa eli oli yrittäjiä