Kuinka romanit suhtaudutte

valkolaisiin joilla on jonkinlaisia romanijuuria? Luokitteletteko heidät enemmän kaaleiksi vai valkolaisiksi?
168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ei lasketa jos ei ole romani juuret lähhellä, kuten esimerkiksi toinen vanhempi romani. tällöin laskemme romaniksi, mutta jos vaikka toinen mummosi on ollut puolikas niin emme laske. nykyään kaaleet kuitenkin hyvin sekalaista porukkaa kuka on 1/4, kuka kokonainen, kuka puolikas kuka 3/4, kokonaisia ei enää olekkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sukujuuria jossain kirjoitti:

valkolaisiin joilla on jonkinlaisia romanijuuria? Luokitteletteko heidät enemmän kaaleiksi vai valkolaisiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu