Liikenneviraston VR vartiointi markkinaoikeuteen.

Hävisikö Turvatiimi

Liikennevirasto on julkisella hankintailmoituksella pyytänyt juna-aseminen ja junien vartioinnista tarjouksia.

Hankintapäätös on nyt tehty. Joko hävinnyt osapuoli on valittanut päätöksestä markkinaoikeuteen. Onkohan valittaja Turvatiimi, Securitas, Palmia tai joku muu liike.

Kopio hankkeesta:
VIREILLE: 13.10.2014
HANKINTAYKSIKKÖ: Liikennevirasto
HANKINTAPÄÄTÖS: Liikenneviraston päätös 29,9,2014, 1530/065/2014, lähiliikennealueen liikenneasemien järjestyksenvalvonta- ja vartiointipalveluita.

LInkki tiedotteseen:
http://www.markkinaoikeus.fi/fi/index/vireillaolevathankintaasiat.html

Alkuperäinen tarjouspyyntö liikennevirastolta vartioinnista:
http://www.firmasatama.fi/wp-content/themes/firmasatama/fs-forms/ajax/hilmaPreview.php?noticeID=61727


MIlenkiintoista odottaa päätöstä oikeudelta. Yleensä käsittelyyn on mennyt noin 12KK

5

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hähää

      turvatiimi kai voitti. sit joku häviäjä veti herneen nenää ja jutun oikeutee. voisin uskoo että securitas.

    • Vuosia sivusta seurannut

      Koskee myös busseihin tulevia JV-partioita. Ja niin kauan, kun Turvatiimi on steissillä, ovat he myös niin kauan junissa.

    • väijyPena

      Jep, jep, Senhoritas sitä siinä keimailee ja lannettaan keinuttaa.
      Silloin tällöin näitä joudutaan viemään markkinaoikeuteen, kun kilpailutusasiakirjat eivät täytä hankintalainsäädännön sinänsä mutkikkaita säännöksiä ja sitä mukaa koko kilpailutusprosessi menee päin prinkkalaa.
      Harvakseltaan näitä sattuu ja valittajina lienee ajan saatossa ollut melkein kaikki alalla toimivat suuret firmat, suhteellisen tasapuolisesti.
      Tämän asian suhteen asiassa ei ole sen suurempaa dramatiikkaa.

    • Tarjouslaskija

      Securitas vie hankinnat markkinaoikeuteen. Voittivat jutun Turvstiimin kanssa ei ole allekirjoitettua sopimusta. Edessä uusi kilpailutus. Ottaako Securitas tästä itselleen mahtavan sopimuksen. Kestääkö Turvatiimi menetyksen. Alkaako Tiimin alasajo.

    • Faktaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2803
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1442
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1172
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1133
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1002
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    Aihe