Liikennevirasto on julkisella hankintailmoituksella pyytänyt juna-aseminen ja junien vartioinnista tarjouksia.
Hankintapäätös on nyt tehty. Joko hävinnyt osapuoli on valittanut päätöksestä markkinaoikeuteen. Onkohan valittaja Turvatiimi, Securitas, Palmia tai joku muu liike.
Kopio hankkeesta:
VIREILLE: 13.10.2014
HANKINTAYKSIKKÖ: Liikennevirasto
HANKINTAPÄÄTÖS: Liikenneviraston päätös 29,9,2014, 1530/065/2014, lähiliikennealueen liikenneasemien järjestyksenvalvonta- ja vartiointipalveluita.
LInkki tiedotteseen:
http://www.markkinaoikeus.fi/fi/index/vireillaolevathankintaasiat.html
Alkuperäinen tarjouspyyntö liikennevirastolta vartioinnista:
http://www.firmasatama.fi/wp-content/themes/firmasatama/fs-forms/ajax/hilmaPreview.php?noticeID=61727
MIlenkiintoista odottaa päätöstä oikeudelta. Yleensä käsittelyyn on mennyt noin 12KK
Liikenneviraston VR vartiointi markkinaoikeuteen.
5
736
Vastaukset
- hähää
turvatiimi kai voitti. sit joku häviäjä veti herneen nenää ja jutun oikeutee. voisin uskoo että securitas.
- Vuosia sivusta seurannut
Koskee myös busseihin tulevia JV-partioita. Ja niin kauan, kun Turvatiimi on steissillä, ovat he myös niin kauan junissa.
- väijyPena
Jep, jep, Senhoritas sitä siinä keimailee ja lannettaan keinuttaa.
Silloin tällöin näitä joudutaan viemään markkinaoikeuteen, kun kilpailutusasiakirjat eivät täytä hankintalainsäädännön sinänsä mutkikkaita säännöksiä ja sitä mukaa koko kilpailutusprosessi menee päin prinkkalaa.
Harvakseltaan näitä sattuu ja valittajina lienee ajan saatossa ollut melkein kaikki alalla toimivat suuret firmat, suhteellisen tasapuolisesti.
Tämän asian suhteen asiassa ei ole sen suurempaa dramatiikkaa. - Tarjouslaskija
Securitas vie hankinnat markkinaoikeuteen. Voittivat jutun Turvstiimin kanssa ei ole allekirjoitettua sopimusta. Edessä uusi kilpailutus. Ottaako Securitas tästä itselleen mahtavan sopimuksen. Kestääkö Turvatiimi menetyksen. Alkaako Tiimin alasajo.
- Faktaa
Markkinaoikeuden sivuilta voit lukea päätöksen. Edessä on siis uusi laskenta.
Linkki päätökseen:
http://www.markkinaoikeus.fi/fi/index/paatokset/hankintaasiat/hankintaasiat/1429793011896.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392803Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351442- 1211172
- 1081133
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131002Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867