Kun vuoden nettiseurustelun jälkeen lähdin tapaamaan naista Filippiineille, tein virheen. Olisi pitänyt kosia häntä ennen matkaa koska hänen oliss pitänyt hankkia passi ja minun naimalupa kotimaasta. Jouduin palaamaan Suoomeen ja käymään maistraatissa. Uusi matka ja sitten naimisiin. Toinen virhe tuli siinä että vihkitodistus olisi pitänyt vahvistaa Filippiinien ulkoministeriön lisäksi myös Norjan lähetystössä. Sen teimme vasta suomesta sukulaisen avulla. Hänen henkilötodistuksen ja passin uusiminen vei useita viikkoja. Sukunimen vaihto. Vasta sitten voimme anoa hänelle Shengen viisumia. Hänen kotinsa on eri saarella kuin Manila, oli hänen asuttava Manilassa koska viisumin sai vasta lähtöpäivän aamulla. Hänen olisi pitänyt hankkia todistus koulutuksesta ja työhistoria joten sekin hoitui sukulaisten avustuksella. Sitten suomessa oli anottava sosialitunnus ja sitten oleskelulupa. Nyt hän saa vajaan 500 euron kotoutumistukea koska kotimaasta ei paalkkatodistusta voi saada työpaikan loppumisen takia. Mutta se oli kaiken vaivannäön arvoista. Suurenmoinen nainen.
helppoa ?
4
256
Vastaukset
- Many visit
Good you! Kaikilla meillä joilla on vaimo Filippiineiltä, on oma tarina kerrottavana. Filippiinit maana vastakohta Suomeen verrattuna, kulttuuri, sää, infra jne...huh huh!
- D0wnt0wn
Näin se vaan menee, helppoa se ei ole mutta lopussa kiitos seisoo (ja koko matkan ajan myös). Good for you!
- Talveksi lämpimään
D0wnt0wn kirjoitti:
Näin se vaan menee, helppoa se ei ole mutta lopussa kiitos seisoo (ja koko matkan ajan myös). Good for you!
Onko Cebun,Davaon,tai Catmon alueella pysyvää suomalaisasutusta? Olemme etsimässä asuntoa ks. alueilta ja olis mukava, kun olis suomalaisia lähellä,.
- pinoy1
Talveksi lämpimään kirjoitti:
Onko Cebun,Davaon,tai Catmon alueella pysyvää suomalaisasutusta? Olemme etsimässä asuntoa ks. alueilta ja olis mukava, kun olis suomalaisia lähellä,.
Kyllä noissa suomalaisia asuu, mutta siellä täällä omillaan jokainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?881737- 851242
- 1101123
- 71937
- 102884
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 36732
- 47731
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33663