Soitin tässä jokin aika sitten oppisopimustoimistoon, mutta heillä ei kuulemma ole lupaa kertoa, minkälaisiin paikkoihin ihmiset ovat työllistyneet opiskelijoiksi. Tuntuu, etteivät halua vähääkään vihjata, mikä työpaikka täyttäisi mitkäkin vaatimukset. On vähän noloa sitten mennä soittelemaan, jos sieltä kysellään kysymyksiä, joihin oppisopimuspaikkaa hakeva ihminen ei osaa vastata, koska ei ole mikään ammattimainen opinto-ohjaaja ja tutkintojen laatija.
Oudolta tuntuu sekin, ettei voi olla mitään rekisteriä, minne voisi ilmoittautua oppisopimuksen hakijaksi vaan pitää sokkona soitella kaikki eri paikat läpi.
No kuitenkin tilanteeni on semmoinen, että mikään matematiikan ja numeroiden kanssa tarkasti nyhräämiseen keskittyvä työpaikka ei kiinnosta vaan myyntityö erikoisliikkeissä (siis oikeastaan kaikki paitsi hektinen kassatyö) ja toimistotyö, joka ei keskity laskemiseen.
Kansalaisopistosta olen jo kysynyt ja se on nyt listalla yhtenä mahdollisena tärppinä, koska sinne on otettu opiskelijoita ennenkin. Mutta mitä muita paikkoja voisin hakea tältä pohjalta?
Käyvätkö esim.lääkäriasemat, sairaalat tai terveyskeskukset? Nämähän eivät varsinaisesti liity liiketalouteen, mutta ei kyllä esim.kansalaisopistokaan. Tätä kun ei kerran voi oppisopimustoimiston yhteyshenkilö kertoa, niin pitää kysyä täältä.
Kiitos vastauksista.
Merkonomin oppisopimuspaikat?
ApuKelpaisi
1
185
Vastaukset 1
- Matias23
Olen miettinyt tätä täysin samaa asiaa jo pitkään. On uskomatonta ettei oppisopimuspaikkoja ole suoraan tarjolla. Tämä olisi kaikkien etu, niin yrityksen kuin myös hakijan.
Nyt ihmiset ilman suhteita joutuvat soittelemaan firmoja läpi ja kerjäämään oppisopimuspaikkaa. Huh huh.
Yksi vaihtoehto olisi että katsot esim. monsterista avoimia työpaikkoja ja soitat niihin firmoihin.
En nyt valitettavasti osaa auttaa sinua asiassa, pistää vaan vihaksi asioiden mahdollisimman vaikeaksi tekeminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591541- 261184
- 851038
- 42857
- 65816
- 92784
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15749Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19715Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131715- 115686
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �144614- 4612
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19556
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t74547- 43536
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17487