Harva suomalainen kyllä vaihtaa työttömyyden viron työksi. Ainakin kieltä pitäisi osata puhua. Yrittäjät on asia erikseen. Mutta avoimia työpaikkoja löytyy tuosta
www.cvkeskus.ee
www.cvkeskus.ee
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ai että olet mielummin työttömänä ,kuin muutat hiukkasen huonomman palkan perässä Europpaan. Niin suomalaista, so. jo aika vanhanaikaista jäänne 90-luvulta.
Työttömyyskorvaus, jopa se peruspäiväraha on Suomessa korkeampi kuin normaali palkka Virossa. Kuka älykääpiö sinne Suomesta lähtisi. Sellaiset työt Virossa missä tienaa Suomen palkkatasoa vaativat koulutuksen ja he saavat samoja töitä Suomestakin.
Virossa on massoittain työttömiä omasta takaa. Suomessa työskentelee jo virallisestikin 50000 virolaista.
miks viroon ku Norja melkein yhtlähellä ja kaksinkertaset palkat?
mietin ite ihan samaa, viron kieli on ehkä helpompi oppia mutta kun ite olin norjassa töissä niin mulle maksettiin kämppä ja "firmaauto" vapaa ajalle, ilmankoulutusta tai kokemusta työalasta mulla oli se 24-26€ tunti riippuen valuuttakurssista, ja norjassa taas on töitä vaikka kuinka paljon
Kerrotko vähän mitä töitä olisi 39-vuotiaalle tradenomille, It-alaa. Olen aika valmis tekemään mitä vaan, vaikka asiakaspavelua. Jos kauttasi saisin työpaikan Norjasta voisin vaikka 1000€ sulle maksaa. Kerro toki mitä todella tiedät.
Se on asenne kysymys. Ei Suomenmaan kassa kestä loputtomiin elättää ns. Liittoaktivisteja
Olisko siellä Virossa työtä missä pärjäis vaikka ei osaa kieltä,
kielen oppii ajan kanssa.....
- 40 pohjoisvirolaiset ymmärtävät jonkun lailla suomea yleisesti
- virallinen työkieli voi olla myös englanti
- virossa pärjää venälaiset ja muut kansat joka ei osa sanakaa viroa, palkkataso siis eri juttu
- Tallinnan kannata tulla jos olet joku harvinainen spetsialisti, työkieli eng., kerrostaloasunto 2-300€ kulutukset, ilmainen bussi (kaupunki liikenne)
- ulkomailla uudessa ymäristössä oppi enemmän kuin kotikujan pikkufirmassa rutini töissä