Rautakauppojen olleessa kaupungissamme hujanhajan tarvitaan yksi kokonainen liikekatu niille, jotta kauppa alkaa taas käydä ja saadaan Bauhaus.
Centra on Isouon ja Kiemungin lempilapsi aivan kuin talo, jossa he molemmat ovat asustelleet.
Missää mennään, kai uudet liikkeet ovat tervetulleita kaupunkiin?
Centra on Isouon ja Kiemungin lempilapsi aivan kuin talo, jossa he molemmat ovat asustelleet.
Missää mennään, kai uudet liikkeet ovat tervetulleita kaupunkiin?
Vastaukset 10
Vanhimmat
No jos tänne saataisiin monipuolinen "rautakauppa" missä olisi oikeasti palvelua ja asiantuntevat myyjät niin sehän olisi vain meille Hämeenlinnalaisille eduksi. Nythän näistä nykyisistä rautakauppanarikoista saa myyjää etsiä ihan tuskissaan ja kun jotain kysyy tuotteista, niin liian usein tulee vastaukseksi " en oikein tiedä tästä, mutta kysytään..."
Ja jos se tai ne vielä saataisiin jollain konstilla, vaikka mutkan kautta rahoittamaan HPK:ta, niin siinä vasta uusi ja lupaava rahoituskuvio kariutuneen (!) SCC:n tilalle. Kun kaupungin on entistä vaikeampi suoraan mättää verorajoja jääurheiluseurallemme, niin tämä olisi oiva kiertotie hoitaa homma. Tästä kuviosta lisää MOT-ohjelmassa joskus tulevaisuudessa.
Juha ja Iisakki hoitaa.
Liikemies Gary Pers hoitaa.
Tälleen taitaa käydä: jos mukana on isotuho, pitkätukkainen (tyhjän)toimittaja, raunio tietenkin idealinko Tapsu: koko homma menee käteen. Rahnaa menee kaupungilta mm. kaavoitukseen, infraan, kokousseminaareihin mieluiten Levillä(tarkoin valitulla seuralla) yms yms. Ne väittää kuitenkin ettei rahnaa ole mennyt. Voipi sanoa kaupunki hoitaa hommat "talkoilla" kun uusia työpaikkoja tulee. Harmi vain, Levillä pitää maksaa jotain ja osallistujat tarvitsevat pientä korvausta hukkaan menneestä työajasta.
Vattenfall haluaa lisätä Suomessa hyviä urakoitaan, joten onkohan Isosuo ja Kiemunki jo tilanneet sähkölinjan siirron pois Centran tieltä?
Lemminkäinen ja NCC odottavat uutta centraa ja 10-tien uusia linjauksia vesi kielellä. Liikennehän vetää nytkin hyvin mutta kun se centran ruuhka, se se vasta sekoittaa ihan pienet ympyrät ihan totaalisesti.
Timpuri ei ole vieläkään viitsinyt työtä hakea. Sinua vaivaa Levi ja ilmeisesti siellä pidetty työseminaari, jossa itse olisit tietysti vetänyt viinaksia. Siinä veronmaksajien rahaa olisi palanut aivan turhaan jotta häpee! Yritä nyt päästä auttajan avulla irti Levistä kun se on vanha asia. Korjaa vaikka ladaasi.
Centralle kaavoitettua aluetta tarvittaisiin kipeämmin VR:n tavaraliikenteen tarpeisiin. Nimittäin, jos rautatieaseman seutua kaavaillaan massiivisen asuntorakentamisen alueeksi, joutuu aseman kohdalla tapahtuva tavaraliikenne siirtymään kauemmas asutuksesta.
Dieselveturien yöaikaista pärinää ja pakokaasupilviä eivät kalliiden asuntojen ostajat nimittäin hyväksy.
Varikonniemestä on todellakin tulossa helsinkiläispendelöijien paratiisi. Kunhan saadaan Pendolino ensin jotenkin pysähtymään.
Kaikki junat pysähtyy. Älä huolehdi.