Yksinäinen kanarialintu?

Kaarlo-kanarialintu

Minulla on yksi yksinäinen kanarialintu. Se on oranssi väritykseltään ja koiras. Mielestäni se on virkeä ja visertelee melko paljon. Voisiko joku kertoa, voiko sitä pitää yksin? Olen ajatellut ostaa sille puolison, mutta aikaisintaan ensi helmi-maaliskuussa v. 2005. Minulla on jo kanarialinnun pesäkori ja tarkoitus olisi koettaa saada onnistunut pesintä aikaiseksi. Olen jostakin kuullut tai lukenut, että uroskanarialintua voisi kuitenkin pitää myös yksin, sillä luonnossakin ne ovat "erakkoluonteisia." Lintu on ollut minulla n. yhden vuoden.

Toinen asia, missä kaipaisin neuvoja on se, että miten saisin kanarialintuni lentelemään häkin ulkopuolelle? Nimittäin se ei halua tulla häkistään ulos, vaikka häkin molemmat kaksi ovea olisivat kokonaan auki! Lintuni on ilmeisen arka ja aina varuillaan. En aiokaan saada sitä kesyyntymään.

Kertokaa myös, tarvitseeko lintu nyt pimeänä vuodenaikana lisäksi keinovalaistusta! Lintu häkkeineen sijaitsee etelä-ikkunalla.

3

2079

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kanarialintu

      Kyllähän koiraskanaria yksinkin pärjää, mutta viihtyy parhaiten laumassa, naaraiden parissa.
      Joten se puoliso tulee olemaan tärkeä sille,ja tuo pirteyttä sen elämään,alkaa muuten laulamaankin enemmän, koiras kanariat eivät pidä toisista koiraista,joten viihtyvät mieluiten vain naaraslauman "johtajana", jos koiraita on useampia linnut tappelevat,nahistelevat,mikä voi johtaa esim. pesien tuhoamiseen..sekasortoon..
      mutta kannattaa siis hankkia tuo naaras sille..

      kyllä koiras pärjää tuon aikaa ihan yksin,nyt sitä paitsi menossa pimeämpään aikaan ja linnut muutenkin rauhottuvat..

      Luulenpa että sitten kun hankit sen toisen linnun ja ne kotiutuvat..niin kummatkin tulevat lentämään häkin ulkopuolellekin..yksin kun kanarialinnun on aika vaikea lähteä minnekään..varsinkin kun ei ole laumaa turvana,eikä ketään varottamassa vaarasta,lisäksi outo uusi maailma häkin ulkopuolella häkki on nimittäin lintujen turva/koti..Meillä kanariat lentelevät silloin tällöin häkistä ulos,mutta muutoin joutuvat olemaan häkissä kissojen takia,sen takia olemmekin rakentaneet todella ison häkin niille missä pystyvät lentämään,tosin onhan niitä enemmänkin kuin 2 lintua..häkin korkeus yli 160cm ja pituus 125cm ja leveys 70cm.

      Omilla kanariaoilla ei ole kyllä ollut lamppua pidempinä aikoina,häkki ikkunan vieressä ja kylmimpinä pakkaspäivinä siihen tulee valoa ulkua kun hanki heijastaa..ainoa "keinovalo" on vaan tuvan kattolamppu..

      • ...

        Kanarialinnut ovat lintuja jotka luonnonoloissa eivät välttämättä koskaan pitempiaikaisesti kohtaa ajitovereitaan eivätkä siis yleensä edes kaipaa seuraa.


    • Anonyymi

      Onko lintu yksinäinen jos sille ei osta pari?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      91
      1004
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      853
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      834
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      43
      816
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      667
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      591
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      528
    10. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      524
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      516
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      479
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      3
      454
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      446
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    Aihe