Minulla on yksi yksinäinen kanarialintu. Se on oranssi väritykseltään ja koiras. Mielestäni se on virkeä ja visertelee melko paljon. Voisiko joku kertoa, voiko sitä pitää yksin? Olen ajatellut ostaa sille puolison, mutta aikaisintaan ensi helmi-maaliskuussa v. 2005. Minulla on jo kanarialinnun pesäkori ja tarkoitus olisi koettaa saada onnistunut pesintä aikaiseksi. Olen jostakin kuullut tai lukenut, että uroskanarialintua voisi kuitenkin pitää myös yksin, sillä luonnossakin ne ovat "erakkoluonteisia." Lintu on ollut minulla n. yhden vuoden.
Toinen asia, missä kaipaisin neuvoja on se, että miten saisin kanarialintuni lentelemään häkin ulkopuolelle? Nimittäin se ei halua tulla häkistään ulos, vaikka häkin molemmat kaksi ovea olisivat kokonaan auki! Lintuni on ilmeisen arka ja aina varuillaan. En aiokaan saada sitä kesyyntymään.
Kertokaa myös, tarvitseeko lintu nyt pimeänä vuodenaikana lisäksi keinovalaistusta! Lintu häkkeineen sijaitsee etelä-ikkunalla.
Yksinäinen kanarialintu?
3
1961
Vastaukset
- kanarialintu
Kyllähän koiraskanaria yksinkin pärjää, mutta viihtyy parhaiten laumassa, naaraiden parissa.
Joten se puoliso tulee olemaan tärkeä sille,ja tuo pirteyttä sen elämään,alkaa muuten laulamaankin enemmän, koiras kanariat eivät pidä toisista koiraista,joten viihtyvät mieluiten vain naaraslauman "johtajana", jos koiraita on useampia linnut tappelevat,nahistelevat,mikä voi johtaa esim. pesien tuhoamiseen..sekasortoon..
mutta kannattaa siis hankkia tuo naaras sille..
kyllä koiras pärjää tuon aikaa ihan yksin,nyt sitä paitsi menossa pimeämpään aikaan ja linnut muutenkin rauhottuvat..
Luulenpa että sitten kun hankit sen toisen linnun ja ne kotiutuvat..niin kummatkin tulevat lentämään häkin ulkopuolellekin..yksin kun kanarialinnun on aika vaikea lähteä minnekään..varsinkin kun ei ole laumaa turvana,eikä ketään varottamassa vaarasta,lisäksi outo uusi maailma häkin ulkopuolella häkki on nimittäin lintujen turva/koti..Meillä kanariat lentelevät silloin tällöin häkistä ulos,mutta muutoin joutuvat olemaan häkissä kissojen takia,sen takia olemmekin rakentaneet todella ison häkin niille missä pystyvät lentämään,tosin onhan niitä enemmänkin kuin 2 lintua..häkin korkeus yli 160cm ja pituus 125cm ja leveys 70cm.
Omilla kanariaoilla ei ole kyllä ollut lamppua pidempinä aikoina,häkki ikkunan vieressä ja kylmimpinä pakkaspäivinä siihen tulee valoa ulkua kun hanki heijastaa..ainoa "keinovalo" on vaan tuvan kattolamppu..- ...
Kanarialinnut ovat lintuja jotka luonnonoloissa eivät välttämättä koskaan pitempiaikaisesti kohtaa ajitovereitaan eivätkä siis yleensä edes kaipaa seuraa.
- Anonyymi
Onko lintu yksinäinen jos sille ei osta pari?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348