APUAAAPUUUAA!!!

Sopiiko valkoinenpaimenkoira ulkokoiraksi? APUA tarvitsen pikaisesti tiedon!!!
13369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

EI

Äänestä

Ei, ehdottomasti ei.

Äänestä

EI ja EI!

Äänestä

kyllä minun koira ulkona on melkein koko päivän,mutta kyllä yöt on perheen kanssa ja nukkuu päivisinkin sisällä pitkiä unia,,,,ei ei ihan kokonaan ulos,,,,,

Äänestä

No eipä tosiaan sovi "ulkokoiraksi". Valkoinen paimenkoira on palveluskoira ja tarvitsee tekemistä ja seuraa.

Itse asiassa mikään koira ei sovi ulkokoiraksi.

Kaikki koirat ovat sosiaalisia olentoja, joiden pitää saada olla laumansa kanssa. Jos lauma on sisällä, sinne koirakin kuuluu - paitsi silloin kun sitä ulkoilutetaan ihmisen kanssa.

Äänestä
  • Ei sovi ulko koiraksi jos yölläkin pitää ulkona olla. Mutta kyllä päivisin monta tuntia pitää kuluttaa ulkona .

    Äänestä

Jos kysymykselläsi tarkoitat että voiko valkkari päivällä olla aidatulla pihalla vartioimassa taloa niin; kyllä, ilman muuta.
Jos pääsee päivät viettämään ulkona touhuten niin aivan varmasti viihtyy, toki pitää huolehtia sääsuojasta.
Ihana rotu, ootko jo hankkinut?

Äänestä
  • Tuo on totta choco3.

    Äänestä

Valkoinenpaimenkoira on todellinen laumasielu eli haluaa olla kanssasi sinun ollessa paikalla. Aitauksen tulee olla karkaamisen estävä, koska ovat taitavia levittämään. Jos haluat valkkarista vahtia, se saattaa onnistua tai sitten ei. Jotkin yksilöt ovat myös kovin arkoja.
Itselläni on ollut useampia valkkareits ja ovat olleet eri luontaisia.

Sinun kannattaisi liittyä facesaa valkoisten yhteisöön, niin saisit rodun tuntijoilta neuvoja.

Äänestä

Ei ei...pitäisi rakennella kunnon kopit/tilat, mutta ei mitään järkeä.

Äänestä

Älä ota koiraa jos ulkokoiraksi meinaat koiran ottaa. Parempi olla sitten ilman.

Äänestä

voi herran jumala!!! nimenomaan liity ihmeessä faceen.. maalaisjärki osioon vielä jookos? kun on kyseessä tuollainen koirarotu,paimen tai vastaava,niin näkeehän sen jo idioottikin että se sopeutuu kyllä mihin vaan. jos pentu on pienestä lähtien ulkona,ja saa päivän aikana tarvvitsemansa aktiviteetit, kyllä voi elää ulko koirana. ja vaikka ottaisist aikuisen,sekin voi hyvin elää ulkona jos on tottunut, jos ei niin pikkuhiljaa opettaa. jos taas sinulla on koira joka on kasvanut ns.pumpulissa,ei voi olla ulkona koskaan. laita takki ja töppöset lenkille.

Äänestä

Onko totta että Dragonhillin kennelissä valkkarit ja muutkin asuu ulkotarhoissa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koirafani:) kirjoitti:

Sopiiko valkoinenpaimenkoira ulkokoiraksi? APUA tarvitsen pikaisesti tiedon!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu