palahuopakatto

kiirettäpitää

Laitoin pieneen varastokoppiin palahuovasta katon. Meni vähän liian myöhälle ja liimapinta ei ole oikein tarttunut näin kylmällä. Kuivuuko liimapinta talvella, vai jytkähtääkö kiinni kesällä?

4

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienikinkiusa

      Entinen urakoitsijani väitti, että aarinko polttaa, aarinko polttaa, mutta näin ei käynytkään vaan laatat lähti ensimmäisen myrskyn tuulien mukaan.

      Ohjeiden mukaan laatat olisi pitänyt säilöä lämpimässä ( 20 astetta) ennen kiinnittämistä, jolloin liimapinta olisi notkea ja laatat pehmeitä.

      Ehdotan, että vuokraat kuumailmapuhaltimen, jolla voit lämmittää huovat niin, että liimapinta tarttuisi kiinni tai voit myös pinta-alan ollessa pieni käyttää esim. hiustenkuivaajaa tai kuumavesiastiaa lämmittääksesi pienen osan huopakattoa liimauksen varmistamiseksi.

      Todennäköisesti liimapinta vanhenee talven aikana ja keväällä on pakko liimata laatat kiinni bitumiliimalla, jos haluaa ettei laatat heilu tuulessa.

      Tämän takia jätin oman varaston katon laatoittamisen seuraavan vuoden alkukesään, jolloin bitumi on riittävän notkeaa - talven yli rakennelma oli pressujen alla.

      • kiirettäpitää

        Taidan lämmittää kämpän ensin 40 asteiseksi naftakäyttöisellä lämmittimellä, saan kaverilta lainaan. Katon alusta on 16mm vaneria ja sen lämmettyä käyttelen kuumailmapuhallinta katolla ja painelen laatat kiinni. Neliöitä n. 13 m2.


    • kaj..

      Jos katon kaltevuus oli vähintään 17 astetta ja laitoit alushuovan alle niin oo rauhassa.
      Palahuopakattoja voi tehdä vaikka talvella.

      • kiirettä piti

        Alushuopa on ja katto yli 17 astetta, enkä niinkään pelkää vuotoa, vaan että laatan kärjet nousevat pörhölle kuin petolinnun perskarvat vastatuulessa. No, onhan tuosta pian kuukausi aikaa ja sen jälkeen on ollut 10 asteen päiviä. Minimiasennuslämpötilaksi mainitaan 6 astetta. Joitain kovatuulisiakin päiviä on ollut, mutta yhtään ei katto rakoillut.

        Kun laitoin alushuovan, niin se jäi räystäältä huonosti kiinni ja oli ilman tippapeltiä, kun vähän myrskysi. Jouduin laittamaan yhden lappeen alaosan uusiksi, mutta onneksi alushuopa irtosi vielä liimauksesta aivan kevyellä lämmittämisellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      308
      3078
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      16
      1870
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1820
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1565
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      399
      1441
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      34
      1312
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      214
      1185
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1036
    9. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      955
    10. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      944
    Aihe