Voi ei! Ystäväni 3v. cavalier koissu söi äsken roskiksesta kananluita. Mitä pitäis tehdä? Soittaa eläinlääkärille? Se on syönyt pikkusia kanankoipia useita. Ehkä jopa kymmenen. En tiedä tarkkaa määrää.
APUA! Mitä pitäis tehdä???
Kananluu
32690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Katsokaa aivan rauhassa, tuleeko koiralle oireita syömisistään, siinä tapauksessa antaisin tankoparsaa (purkissa), tehobaktia piimän seassa, jos alkaa ripuloimaan.
Tukoksiin parafiiniöljy auttaa parhaiten.
Ei pitäisi olla suurempaa hätää, varsinkin jos kananluut oli kypsennettyjä. Edellisessä viestissä oli hyviä ohjeita. Eläinlääkäriin ei ole kiirettä, jos koira ei oireile. Muutamalla seuraavan ruuan sekaan voi lisätä koiralle pari ruokalusikallista tavallista ruokaöljyä tai parafiinia jos sattuu olemaan. Pitää muistaa, että koira on pohjimmiltään lihansyöjä eli ei ole aihetta isompaan paniikkiin.
Koissulle annettiin parsaa ja parafiiniöljyä, nyt kaikki näyttää olevan ihan hyvin.. Kiitos neuvoista. :)