Älä matkusta Kreetalle

Musta Kreeta

Syy: siellä on mustanpuhuvia afrikkalaisia - tulleet ebola-alueelta ja lisää tulee uimalla tai veneissä. Näitä tummanmustia miehiä löytyy Hanian keskuaukiolla.
Jee - matkusta Kreetalle ja koe kreetalaista elämää!!

12

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Κρήτη

      Kaksi viikkoa sitten palasin saarelta, parin viikon reissusta. Kiertelin pohjois- ja etelärannikon välillä, kuljin pienemmissäkin kylissä, reppumatkalaisena.
      Toden totta, kreetalaista elämää löytyy kun poistuu pohjoisrannikolta. Ja totta sekin, että Haniassa keskusaukion ja satama-aukion väliltä löytyy tummia miehiä roinaa myymässä.
      Muualla ei heitä sitten paljon näkynytkään. Tätä mielessäni ihmettelen kun Ateenassa noita tummaihoisia on aivan toisella tapaa paljon.

    • ostan oman matkan

      Yleensäkin tuo Kreetan tarjonta ihmetyttää (suomi-kansa kiittää?), joka perustuu matkanjärjestäjien kustannusten alentamiseen. Osalla matkanjärjestäjiä on käytännössä tarjolla hirveitä mörskiä. Esim. Fritid/Finnmatkat on myynyt Kreetalle törkeän huonoja loma-asuntoja-eikös jokin vastine tuhansille euroille ole oltava? Jokin raja tässä ns.takapihanparvekkeessa on saatava aikaiseksi. Kaikki suomalaiset matkanjärjestäjät "harrastavat" tätä suomalaisten nöyryyttämistä matkan hinnan huomioon ottaessa.

      • kalimat itelles

        Kirjoitat täyttä asiaa ja tämä sama törkeys on näköjään jatkunut jo vuosikymmeniä--ensikokemus jo 80-luvulta.. Finnmatkat ovat se pahin persläpien myyjä. Kävin kolme vuotta sitten Finnmatkojen Retyssä ja meininki oli kyllä törkeää. Kämppä takapihalle ja ja hotellin henk.kunnan käytös ala-arvoinen (en kaivannut paapomista, vaan esim. jääkaapin toimivuutta). Silti lampaat ovat matkalla Kreetalle (kokeiluni paluuseen loppui samantien!) muka hakemaan jotakin "ainutlaatuista" törkeään ylihintaan suhteessa laatuun. Kreetalaiset ovat myös luonteeltaan vittumaisin osa kreikkalaisia Ateenan jälkeen. Ai niin, ettehän ole muualla edes käyneet..


    • Traveller.

      Se on aivan sama mihin sinä matkustat, joka paikassa sinulle v.....laan. Syy: mene peilin eteen!

      • ratakiskosta sinulle

        Et sitten ymmärtänyt jutun pointtia, eli matkoja myydään tolkuttomalla hinnalla laatuun nähden-mikä s...sinun päässäsi tökkii? Olen käynyt kreikassa 30 vuoden ajan ja kreetalaiset ovat ilman muuta tympeimmästä päästä (kuten sinä). Rautalangasta Sinulle pösilö, että ei tässä hemmottelua oltu kaipaamassakaan vaan aitoa vastinetta rahalle. Ps. kaikilla ei ole varaa huvilan vuokraamiseen Kreetalta, eikä myöskään tarvetta.


      • Traveller.
        ratakiskosta sinulle kirjoitti:

        Et sitten ymmärtänyt jutun pointtia, eli matkoja myydään tolkuttomalla hinnalla laatuun nähden-mikä s...sinun päässäsi tökkii? Olen käynyt kreikassa 30 vuoden ajan ja kreetalaiset ovat ilman muuta tympeimmästä päästä (kuten sinä). Rautalangasta Sinulle pösilö, että ei tässä hemmottelua oltu kaipaamassakaan vaan aitoa vastinetta rahalle. Ps. kaikilla ei ole varaa huvilan vuokraamiseen Kreetalta, eikä myöskään tarvetta.

        Olen käynyt Kreikassa 33 kertaa josta 13 kertaa Kreetalla, koskaan ei ole kohdeltu töykeästi joten mene vaan pösilö peilin eteen niin näet idiootin joka saa mitä tilaa. Mikä pistää sinut tilaamaan niitä tolkuttoman hintaisia matkoja, oletko pösilö huomannut että se on vapaaehtoista?


      • Cretan

        Ja jos kerran on niin kova reissumies, niin miksi ottaa matka matkatoimiston kautta? Lentoja lentelee sinne tänne, ja niihin voi itekin buukata ittensä. Hotelleja löytyy vaativaankin makuun.
        Kyllä kreetalaiset on ehdottomasti ystävällisimmästä päästä olevia ihmisiä. Monestihan se metsä vastaa niin kuin sinne huutaa.


      • Reissaajat
        Cretan kirjoitti:

        Ja jos kerran on niin kova reissumies, niin miksi ottaa matka matkatoimiston kautta? Lentoja lentelee sinne tänne, ja niihin voi itekin buukata ittensä. Hotelleja löytyy vaativaankin makuun.
        Kyllä kreetalaiset on ehdottomasti ystävällisimmästä päästä olevia ihmisiä. Monestihan se metsä vastaa niin kuin sinne huutaa.

        Just niinkuin Cretan kirjoitti, eli täyttä asiaa! Tulimme vasta Haniasta 2vko:n reissulta, oli ihana matka. Taas oikein ihmettelimme kreetalaisten ysävällisyyttä ja palveluhalukkuutta! Kaupoissa ei kertaakaan tyrkytetty mitään, vaan kaikessa rauhassa sai katsella. Useimmiten emme ostaneet mitään, mutta silti meille toivotettiin mukavaa päivän jatkoa hymyssä suin. Myös hotellimme siivojat olivat tavattoman ahkeria ja ystävällisiä. Kun annoimme vähän tippiä, tuli halaus ilon kyyneleet silmissä.
        Jos joku ei tule toimeen kreetalaisten kanssa, ei varmasti kenenkään muunkaan kanssa!


    • Asennetta

      Kreetalta voi vuokrata hyvinvarustellun talonkin, ei tarvitse tyytyä hotellihuoneisiin ja olla matkatoimistojen palvelujen varassa. Itse asiassa lähes joka paikasta saa vuokrahuviloita - hinta ja laatu usein korreloi keskenään. Saa myös vuokra-autoja ja voi lähteä kiertelemään ja yöpyä välillä matkan varrella jos löytää kivan paikan. Vähän avaruutta ajatteluun ja omatoimisuutta - joka paikasta löytää huonoja puolia jos oikein haluaa etsiä. Asenne ratkaisee, aina.

    • Kreetan "mustista"

      Älä nyt höpsöjä puhu, ei sinne Kreetalle Afrikasta uimalla kukaan pääse. Eikä siellä ole toistaiseksi tavattu yhtä ainuttakaan ebola-epäilyä, Suomessahan sellainen jo oli...

      Kreetalla, ja muuallakin Kreikassa, asuvat "mustat" ovat lähinnä pysyviä asukkaita (laillisesti tai laittomasti) ja harjoittavat pienenluokan kaupustelua kaduilla. Suurin osa on kotoisin aivan muista Afrikan valtioista /tai ovat Kreikassa syntyneitä!), kuin missä kyseinen tauti riehuu ja verottaa ihmishenkiä. Eikä kukaan Kreetalla(kaan) asuva tummaihoinen varmaan ole viimeaikoina voinut kotimaahansa matkustaa, ei heillä sellaisia rahoja ole.

      Kehoittaisin teitä lukemaan ja viisastumaan Kreetaan liittyen sivuilta:

      http://kreikkaan.net/matkakohteet/kreeta

      Huomatkaa sen alta löytyvät lukemattomat alasivut!!

      • Romulaiva

        Juu eivät tule uimalla - mutta laivalla kylläkin.
        Näitä romulaivoja on ennenkin nähty esim. Palechoran edustalla.
        Rannalla odottaa "pelastajat" vesipulloineen ja viltteineen.

        http://www.chaniapost.eu/?p=10831


    • Kreikkafaniy

      Ai niinkö? Voi että, olen pari päivää sitten maksanut ennakon Kreetan matkasta loppukesästä. Voi että. Saisiko sen peruttua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe