Rayong

Raimo S

Onko kenelläkään mitään kokemusta paikasta nimeltä Rayong? Olisi tarkoitus viettää siellä pariviikkoa. Otamme kaiken asiallisen tiedon kiitolliduudella vastaan koska ennen emme ole Thaimaassa käyneet.

19

3308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantravel

      Rayong ei ole mikään perinteinen turistirysä, ihan mukava thaimaalainen kaupunki. pari suurempaa ostaria pääkadun varrella, laemtong ja tesco lotus. hotellien hinta laatusuhde hyvä, paikanpäältä hotellit saa neuvoteltua oikeenkin sopuhintaan. keskustan kupeessa ranta jossa iltasella kojuja ja ruokaa tarjolla. n. 10 kilometrin päässä keskustasta paremmat rannat ja niitä riittää.... itse vietän rayongissa 2-3 kuukautta vuodesta, itsellä ollut rivarinpätkä vuokralla. tosin pattayalla pitää piipahtaa aina sillointällöin..

    • Koh Chang

      Moi,

      Oletko menossa Rayongin kaupunkiin, vai kenties Mae Phim nimiseen kylään vai
      oletko menossa matkatoimiston matkalla Novotel Rim Pae Rayong,Bandara on Sea, tai Marriot hotelliin.
      Vastaan lisää kun kerrot kohteesi.

      • Jussipussi

        Olemme menossa juuri tuohon Mae Pin nimisen kylän lähelle mutta on sinekkin keskustaan matkaa 6 km. Emme mene matkatoimiston järjestämälle matkalle emmekä asu hotellissa vaan yksityisen vuokraamassa vuokra-asunnossa, siksi emme voi kysellä tietoja paikasta matkatoimistosta.


      • Jussipussi

        Olemme menossa juuri tuohon Mae Pin nimisen kylän lähelle mutta on sinekkin keskustaan matkaa 6 km. Emme mene matkatoimiston järjestämälle matkalle emmekä asu hotellissa vaan yksityisen vuokraamassa vuokra-asunnossa, siksi emme voi kysellä tietoja paikasta matkatoimistosta.


    • tinke50

      Hei! Me olemme menossa semmoiseen hotelliin kuin Sea sand sun resorttiin...olisiko siitä sinulla tietoa tai muuten ylipäätään alueesta tietoa :)

      • vakiokävijä

        Hotellinne sijaitsee rantaaluen Rayongin puolisessa päässä , josta alkaa 15 km pitkä ranta alue ,päättyen noin 3 kilsaa ennen Phan phen pikkukaupunkia , olette tehneet hyvän valinnan.


      • been there
        vakiokävijä kirjoitti:

        Hotellinne sijaitsee rantaaluen Rayongin puolisessa päässä , josta alkaa 15 km pitkä ranta alue ,päättyen noin 3 kilsaa ennen Phan phen pikkukaupunkia , olette tehneet hyvän valinnan.

        Ainut ongelma on huonot kulkuyhteydet. Lavataksi valoisaan aikaan toimii joten kuten,.jos taas haluaa nähdä ympäristöä on esim skootterin vuokraaminen välttämätöntä.
        Kannatta tutustua myös paikallisiin Tuurilla löydät englantia ymmärtävän jonka kanssa voi sopia autokyydistä esim Rayongin ostoksille yms.
        Resorteista toki voi 'kovaan hintaan' ostaa kyytiä melkein mihin haluaa.

        Tämä koskee sekä Mae Ramphueng beachiä kuten myös pidemmällä Bhan Phen itäpuolella sijaitsevaa Mae Phimin ranta-aluetta.

        Hintataso on huomattavan edullinen perinteisiin turistikohteisiin verrattuna


    • Koh Chang

      Alueesta jossa hotellinne sijaitsee minulla ei ole kokemusta,
      tripadvisorista ja airbnb sivustoilta löytyy tietoa hotellista.

      Tässä airbnb sivuston kuvia hotellista:
      https://www.airbnb.fi/rooms/2046777?guests=4&s=N-F

      Valitan että en voinut auttaa paremmin.

      Hyvää lomaa!

    • asiantravel

      hotellinne sijaitsee rauhallisella alueella, rannat on hyvät ja hintataso edullinen. itse olen noilla rannoilla loikoillut paljonkin.

    • asiantravel

      lisäys tuohon äskeiseen. lavataksit ajelevat tuossa rantakadulla ja niillä pääsee mukavasti rayongin keskustaan ja takaisin.

      • Raimo S

        Tilataanko lavataksi vai kulkeeko ne vakioreittejä? Maksetaanko lavataksi mottarilukeman mukaan vai onko aina joku vakiotaksa? Voiko lavatsksissa olla muitakinmatkustsjia? Minä myös kiitän asiallisista vastauksista ja kiitos ettei ole asiattomia tullut.


    • tinke50

      Kiitos teille asiallisista vastauksista :)

      Lomaa odottamaan siis hyvillä mielin :)

    • asiantravel

      lavataksi kulkee vakioreittiä, aikataulua ei ole. kaupungin puolella pyrkivät keräämään auton täyteen, ja maksu on aina vakio 10-20 thb

      • .......

        ...ja kyyti maksetaan kun kyydistä poistutaa.


    • mielipide.

      Hotelli kannattaa ottaa Rayongi kaupungista ei sieltä hotelli kompleksista Mae phimistä

      • Lomaaodottava

        Onko tuoreita kokemuksia Rayongista, Bandara On Sea tai Novotel Rim Pae Rayong-hotelleista?


    • josminnelie

      Minäkin kuulisin mielelläni tuoreet kommentit. Ajatus lähteä sille suunnalle parin kuukauden päästä.

      • santtu.1975A

        Itse ollut Novotel Rim Pae:ssa viimevuoden Toukokuussa sekä 2015 Lokakuussa.
        Hotellihan on jo hieman iäkäs joka näkyy tietyissä asiossa, mutta niin yleisistä tiloista kuin hotellihuoneista on pidetty hyvää huolta, remontoimalla niitä ilmeisesti muutamaankin otteseen.
        Hotellin allas-alue sekä "puutarha" ovat erittäin viihtyisiä ja hotellin aluehan rajoittuu suoraan pitkälle hiekkarannalle.
        Aluen missä hotelli sijitsee on rauhallisehkoa aluetta, lähettyviltä löytyy muutama muu hotelli ja joitakin ravintoloita, sekä jokunen rantabaari kävelyetäisyydeltä.
        Mutta mikäli liikkua aikoo, niin skootteri vuokraus on aivan ehdoton, ilman sitä on hankaluuksissa jos ei koko lomaansa hotellilla meinaa viettää.


    • lotta1234

      Me ollaan menossa GrandBlue Resort -nimiseen paikkaan melkein viikoksi loppu vuodesta. Onko tietoa paikasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      341
      6860
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      67
      5938
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5416
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      79
      4216
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      48
      3418
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3383
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      64
      3343
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      35
      3059
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2287
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      41
      1165
    Aihe