Rayong

Raimo S

Onko kenelläkään mitään kokemusta paikasta nimeltä Rayong? Olisi tarkoitus viettää siellä pariviikkoa. Otamme kaiken asiallisen tiedon kiitolliduudella vastaan koska ennen emme ole Thaimaassa käyneet.

19

3202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantravel

      Rayong ei ole mikään perinteinen turistirysä, ihan mukava thaimaalainen kaupunki. pari suurempaa ostaria pääkadun varrella, laemtong ja tesco lotus. hotellien hinta laatusuhde hyvä, paikanpäältä hotellit saa neuvoteltua oikeenkin sopuhintaan. keskustan kupeessa ranta jossa iltasella kojuja ja ruokaa tarjolla. n. 10 kilometrin päässä keskustasta paremmat rannat ja niitä riittää.... itse vietän rayongissa 2-3 kuukautta vuodesta, itsellä ollut rivarinpätkä vuokralla. tosin pattayalla pitää piipahtaa aina sillointällöin..

    • Koh Chang

      Moi,

      Oletko menossa Rayongin kaupunkiin, vai kenties Mae Phim nimiseen kylään vai
      oletko menossa matkatoimiston matkalla Novotel Rim Pae Rayong,Bandara on Sea, tai Marriot hotelliin.
      Vastaan lisää kun kerrot kohteesi.

      • Jussipussi

        Olemme menossa juuri tuohon Mae Pin nimisen kylän lähelle mutta on sinekkin keskustaan matkaa 6 km. Emme mene matkatoimiston järjestämälle matkalle emmekä asu hotellissa vaan yksityisen vuokraamassa vuokra-asunnossa, siksi emme voi kysellä tietoja paikasta matkatoimistosta.


      • Jussipussi

        Olemme menossa juuri tuohon Mae Pin nimisen kylän lähelle mutta on sinekkin keskustaan matkaa 6 km. Emme mene matkatoimiston järjestämälle matkalle emmekä asu hotellissa vaan yksityisen vuokraamassa vuokra-asunnossa, siksi emme voi kysellä tietoja paikasta matkatoimistosta.


    • tinke50

      Hei! Me olemme menossa semmoiseen hotelliin kuin Sea sand sun resorttiin...olisiko siitä sinulla tietoa tai muuten ylipäätään alueesta tietoa :)

      • vakiokävijä

        Hotellinne sijaitsee rantaaluen Rayongin puolisessa päässä , josta alkaa 15 km pitkä ranta alue ,päättyen noin 3 kilsaa ennen Phan phen pikkukaupunkia , olette tehneet hyvän valinnan.


      • been there
        vakiokävijä kirjoitti:

        Hotellinne sijaitsee rantaaluen Rayongin puolisessa päässä , josta alkaa 15 km pitkä ranta alue ,päättyen noin 3 kilsaa ennen Phan phen pikkukaupunkia , olette tehneet hyvän valinnan.

        Ainut ongelma on huonot kulkuyhteydet. Lavataksi valoisaan aikaan toimii joten kuten,.jos taas haluaa nähdä ympäristöä on esim skootterin vuokraaminen välttämätöntä.
        Kannatta tutustua myös paikallisiin Tuurilla löydät englantia ymmärtävän jonka kanssa voi sopia autokyydistä esim Rayongin ostoksille yms.
        Resorteista toki voi 'kovaan hintaan' ostaa kyytiä melkein mihin haluaa.

        Tämä koskee sekä Mae Ramphueng beachiä kuten myös pidemmällä Bhan Phen itäpuolella sijaitsevaa Mae Phimin ranta-aluetta.

        Hintataso on huomattavan edullinen perinteisiin turistikohteisiin verrattuna


    • Koh Chang

      Alueesta jossa hotellinne sijaitsee minulla ei ole kokemusta,
      tripadvisorista ja airbnb sivustoilta löytyy tietoa hotellista.

      Tässä airbnb sivuston kuvia hotellista:
      https://www.airbnb.fi/rooms/2046777?guests=4&s=N-F

      Valitan että en voinut auttaa paremmin.

      Hyvää lomaa!

    • asiantravel

      hotellinne sijaitsee rauhallisella alueella, rannat on hyvät ja hintataso edullinen. itse olen noilla rannoilla loikoillut paljonkin.

    • asiantravel

      lisäys tuohon äskeiseen. lavataksit ajelevat tuossa rantakadulla ja niillä pääsee mukavasti rayongin keskustaan ja takaisin.

      • Raimo S

        Tilataanko lavataksi vai kulkeeko ne vakioreittejä? Maksetaanko lavataksi mottarilukeman mukaan vai onko aina joku vakiotaksa? Voiko lavatsksissa olla muitakinmatkustsjia? Minä myös kiitän asiallisista vastauksista ja kiitos ettei ole asiattomia tullut.


    • tinke50

      Kiitos teille asiallisista vastauksista :)

      Lomaa odottamaan siis hyvillä mielin :)

    • asiantravel

      lavataksi kulkee vakioreittiä, aikataulua ei ole. kaupungin puolella pyrkivät keräämään auton täyteen, ja maksu on aina vakio 10-20 thb

      • .......

        ...ja kyyti maksetaan kun kyydistä poistutaa.


    • mielipide.

      Hotelli kannattaa ottaa Rayongi kaupungista ei sieltä hotelli kompleksista Mae phimistä

      • Lomaaodottava

        Onko tuoreita kokemuksia Rayongista, Bandara On Sea tai Novotel Rim Pae Rayong-hotelleista?


    • josminnelie

      Minäkin kuulisin mielelläni tuoreet kommentit. Ajatus lähteä sille suunnalle parin kuukauden päästä.

      • santtu.1975A

        Itse ollut Novotel Rim Pae:ssa viimevuoden Toukokuussa sekä 2015 Lokakuussa.
        Hotellihan on jo hieman iäkäs joka näkyy tietyissä asiossa, mutta niin yleisistä tiloista kuin hotellihuoneista on pidetty hyvää huolta, remontoimalla niitä ilmeisesti muutamaankin otteseen.
        Hotellin allas-alue sekä "puutarha" ovat erittäin viihtyisiä ja hotellin aluehan rajoittuu suoraan pitkälle hiekkarannalle.
        Aluen missä hotelli sijitsee on rauhallisehkoa aluetta, lähettyviltä löytyy muutama muu hotelli ja joitakin ravintoloita, sekä jokunen rantabaari kävelyetäisyydeltä.
        Mutta mikäli liikkua aikoo, niin skootteri vuokraus on aivan ehdoton, ilman sitä on hankaluuksissa jos ei koko lomaansa hotellilla meinaa viettää.


    • lotta1234

      Me ollaan menossa GrandBlue Resort -nimiseen paikkaan melkein viikoksi loppu vuodesta. Onko tietoa paikasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      228
      5958
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5804
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      220
      4868
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4148
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4077
    6. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      22
      4030
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      3928
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      47
      2077
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1740
    Aihe