Juttelin äsken kaverin kanssa turvakameroista. Se väitti että lehdessä ollu juttua, tosin siitä jo aikaa, mut kuiteski että niitä kameroita on asenneltu pukukoppeihinkin? xD
Sanokaa nyt että tää on höpöhöpöä ja että se vedättää mua. Tai joku jotakin.
Luultavasti mun pitäis seurata aikaani peremmin.
no, tulipahan kysyttyä..
Sanokaa nyt että tää on höpöhöpöä ja että se vedättää mua. Tai joku jotakin.
Luultavasti mun pitäis seurata aikaani peremmin.
no, tulipahan kysyttyä..
Vastaukset 3
Vanhimmat
älä ole tyhmä... mut tuota, kaikkihan on mahdollista, vaikka se olisi laitonta..;)
Kameroiden asentaminen niin että kuvaavat intiimitiloihin sisälle on laitonta. Ulkopuolella saavat kuvata esim. ovea että voi laskea montako vaatetta vietiin sisään ja tuotiin ulos, tai montako kiloa "lihottiin" sovituksen aikana.
On kuitenkin tapauksia, esim. Lahdessa Launeen marketeilla eräässä liikkeessä, jossa remontissa siirrettiin joitain kevyitä myymälärakenteita, kuten sovituskoppeja. Tästä huolimatta remontin suunnittelijoille ei tullut mieleen tarkistaa / siirtää valvontakameroiden sijaintia. Nyt entisessä paikassaan yhä nököttävillä kameroilla todellakin näkee hieman siirrettyihin koppeihin sisälle. Vartijat ovat tästä toki hyvin hiljaa. ;)
Vartijoiden olisi hyvä tiedostaa ja muistaa että käyttäessään tällaisia laitteistoja jotka näkevät laissa kiellettyihin paikkoihin syyllistyvät he salakatseluun käyttäessään näitä laitteita.
Vastuu kun ei ole yksin asiakasyrityksen tai yrittäjän.
Vartijoiden tulisi tällaisia tapauksia havaitessaan peittää kyseinen kamera tai irtikytkeä kyseinen kamera kunnes tilanne on saatu muutettua.
Pelkkä ilmoittaminen kauppiaalle ei vapauta vastuusta.