Kuinka kirjoitukset tulivat+

ystävällinen

Kuinka Raamattu syntyi ja mikä oli sen tarkoitus?
Alkujaan ei ollut mitään kirjoitettua opetusta.
Opetuksen tarve tuli välttämättömäksi vasta noin
6.274 vuotta sitten Taivaan Tastoro `noonissa.
Ihmiskunta oli sitä mieltä silloin, että me tarvitsemme Jomathan ( johtajan), joka meitä valvoen auttaisi ja olkoon Hänen kunniansa suuri, jos voinee meitä auttaa?

Ensimmäinen kirjoituksen kirjoittaja oli Luojaksi määritelty. Hänen kunniansa olkoon aina suuri, niin kansa sanoi. Alussa kirjoitus oli pienimielistä ja oikeaa. Luoja ei ollut suurimielinen, vaan hyvinkin nöyrä mieleltään.
Kaikki hyvät aikain kirjoitukset ovat annettu ihmiskunnalle tarpeeseen, valistukseksi ja opiksi.
Paljon on myös koottu ihmiskunnan tiedon aarteista ja ylistys tarpeesta Luojalle mieleisiksi tarkoittaen, armoon ja rauhaan johtaviksi aikeiksi ja oikeuksiksi.

Luojan työt olivat olleet esille tuojan ja sijoittamisen tarve. Luonnon lajeista valiten ja saattaen henget aineelliseen muotoon Taivaan kerrostumain alueille. Maa on planeettana tuottanut elämän runsaine lajeineen. Aito Luoja onkin luonto itse. Kaikella kunnioituksella luontoa kohtaan. Taivaan kerrostumat loi Luoja tahtonsa mukaan. On siis kyse kahdenlaisesta luomisesta, luonto ja Taivaan kerrostumien ja valvomisen luoja.
suurella tuskalla ja ilolla Luoja taivasten, loi tahtonsa mukaan pitkinä aikoina n. 1.435.124 v. aikana kaiken taivaallisen. Ihmiskunnan Hän loi viimeiseksi vastemielisesti, koska ymmärsi tulevaisuuden kauhut, joita ihmiskunta tulisi tuottamaan.

Luomistyössä oli tarkoituksena luoda vihasta vapaa maailma. Toisin kuitenkin kävi. Maan lihan alueella lajit alkoivat paritella sekaisin toisiaan ja vihastus tuli lajeille Luojalta. Luojalla oli puheyhteys maan lajien kanssa selkeästi. Yhteys toimi aivotasolla telepaattisesti, kuten nykyäänkin on. Myös kasvikunnan kanssa Luoja voi keskustella nykyäänkin, sillä heissä on elämän henki, joka pitää elämän yllä. Kaikessa elävässä on elämän Henki, joka pitää elämää yllä.

Te kysytte varmaankin Luojan nimeä? JHWH oli hänestä käytetty nimi ja kuitenkaan Hän ei ilmaissut erisnimeään, sillä kaikki Hänen luomisensa ilmaisi Hänen olentoaan, joka ei ollut ihmisen kaltainen varhaisuudeltaan, eikä tältä planeetalta lainkaan. Hänen voimansa salaisuus on Hänen Henkensä.

Tämä tiedonanto on annettu yhdessä Taivaallisen kanssa ihmiskunnan tarpeeseen.

0

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        31
        5079
      2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

        Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
        Maailman menoa
        70
        1961
      3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        114
        1841
      4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

        Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
        Ikävä
        29
        1814
      5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

        Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
        Maailman menoa
        7
        1767
      6. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        111
        1700
      7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

        Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
        Maailman menoa
        235
        994
      8. Kumpi teki aloitteen?

        🤗🤗🤗🤗
        Ikävä
        71
        921
      9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

        Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
        Ikävä
        44
        907
      10. Leikitään tavuleikkiä

        Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
        Ikävä
        54
        853
      Aihe