Mistä johtuu ketjun url-osoitteen vaihtuminen? url-osoite on se selaimelle annettu sivun osoite, esimerkiksi /1/.
Käytännössä url-osoitteen vaihtuminen näkyy siten, että jos olet laittanut jonkin ketjun osoitteen selaimesi suosikkeihin, sivua ei löydy selaimellesi tallentuneesta osoitteesta.
Kuinka moni on havainnut tuollaisen ilmiön? Viime aikoina se on tullut usein vastaani, viimeksi nyt viikonlopun aikana. Tällaista täällä tapahtuu:
- Kirjoitan viestin ydinvoimapalstalle.
- Tiedän, että viesteihini kohdistuu runsaasti uudelleenkirjoituspyyntöjä (sääntöjen mukaisten viestien poisto voi tarkoittaa vain sitä)
- Talletan ketjun url-osoitteen
- Tarkkailen ketjun tilaa sen url-osoitteen avulla
- Ketjun url-osoite vaihtuu
- Ketjua ei enää löydy
- Aloitan ketjun haun Suomi24-haulla ja googlella
- Tarkistan myös palstan etusivulta ja parilta alasivulta selaimen sivun tekstihaulla ketjun nimen perusteella, onko ketju vielä palstalla
- Kun ketjua ei mistään löydy, päättelen sen olevan poistettu uudelleenkirjoituspyynnön vuoksi, minkä suoritankin
- joskus käy niin, että kadoksissa ollut viestiketju hyppää uudestaan palstan etusivulle
- huomaan, että sen url.osoite on entinen
- palstalla on nyt kaksi samasta aiheesta avaamaani ketjua.
Miksi noin? Tuosta ei hyödä muut kuin poppoo, joka mainitaan viestissä /1/. Se saa vettä myllyihinsä rääkyessään "massapostikopio". Kerran selvitin tuota ilmiöitä tuntemattoman nimimerkin kanssa (kiitos vielä kerran avusta), ja todellakin paljastui, että kadonneiden ketjujen url oli vaihdettu. Niiden löytäminen voi olla vaikeaa, koska
1) Suomi24-haku toimii huonosti tai ei lainkaan
2) google-haku ei toimi sivustoon, jota ei ole koskaan käytetty.
_____
Yhden ainoan kerran olen havainnut ketjun url-osoitteen vaihtuneen muutaman tunnin kuluessa sen avaamisesta. Ilmoitin siinä ketjussa sekä alkuperäisen että uuden url-osoitteen. Jälkeenpäin tulin siihen tulokseen, että valvojilla oli käynyt vahinko, koska heidän on turvallisinta vaihtaa ketjujen url-osoite hiljaisena aikana, jolloin en tarkkaile niitä.
_____
Sitten vielä yleiseltä kannalta: mitä @Suomi24 hyötyyy sivun url-osoitteen (edestakaisestakin!) vaihdosta? Mielestäni ei ole mitään järkeä vaihdella keskusteluiden url-osoitetta ilman erittäin pätevää syytä. Onko viestissä /1/ mainitun häirikköpoppoon paapominen valvojille sellainen 'erittäin pätevä syy'?
Toivon, että ketjujen url-osoitteiden vaihtumisiin löytyy jokin järjellinen selitys. Kertokaa, jos tiedossanne on jokin sellainen, ja kertokaa myös omista kokemuksistanne.
/1/ http://keskustelu.suomi24.fi/node/12679103
Miksi ketjun url-osoite vaihtelee?
9
137
Vastaukset
Tämän ketjun alkuperäinen url-osoite on http://keskustelu.suomi24.fi/node/12754911
- http://keskustelu.su
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13013535/#comment-74667021
Lue tuo, ei kukaan voi olla niiin katkera luotsin tehtävistä saaduista potkuista kuin sinä- fwerere
rääpäleelle kirjoitti:
lue http://keskustelu.suomi24.fi/node/12011100/#comment-74942340
Niin, sai kenkää luotsin hommmista ja nyt parkuu täällä
Valvojien suorittaman avausviestin url-osoitteen vaikuts näkyy hyvin: samasta aiheesta tullut kaksi avausta, kun en ole löytänyt viestiä, jonka url oli vaihdettu,
avausviestien url:t ovat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11723611
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12712925
Url-.osoitetta ei käsittääksen voi vaihtaa muut kuin valvojat, joten sen perusteella he kantavat vastuun teostaan. tai ei. eivät vastaa teoistaan.
Tiedoksi @Suomi24- Ihme kitinää
Poistettujen viestien uudelleenkopiointeja molemmat massapostit. Mitä ihmettä oikein itket. Aikuistu vaikka oletkin vihreä.
- Ällistynyt
Taidat olla ainoa, joka on huomannut viestin URL-osoitteen vaihtamisen. Se on aika erikoinen temppu ylläpidolta ja herättää paljon kysymyksiä, joihin ei tipu vastauksia.
- Olet kyllä ehdottoma
Olet kyllä ehdottomasti huonoin luotsi ikinä. Koskaan ennen ei ole luotsin potkujen jälkeen alkanut palautepalsta laulamaan tähän tahtiin. Pyri pitämään itkusi yhdessä ketjussa tai painu vittuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167220- 1992607
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1112264En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761628Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911129- 451044
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va461019- 99961
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6773- 46773