Kannattaako Lontoossa käydä parin päivän (eli käytännössä tod. näk. vkl) reissulla tässä vielä ennen joulua. Matkabudjetti on melko rajallinen, mutta tarkoitus olisi mennä vain kokemaan elämyksiä ennemmin kuin ostoksille. Onko kellään kokemuksia, paljonko rahaa menee välttämättömyyksiin kuten ruoka ja kulkeminen kahden päivän aikana ? Lennot ja majoitukset lasken erikseen. Travel card kannattaa ilmeisesti hankkia. Paljonko muuten yksi punta on euroissa...?
Lontooseen ennen joulua
Linnea
5492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
valuuttojen kursseja näkee aika hyvin forexin sivuilta, joten käy tarkistamassa sieltä.
mitään yksittäistä kahden päivän hinta-arviota on mahdoton antaa, riippuu ihan missä käy/ syö jne..
Jos ootte esim.pe-su menossa niin kannattaa ostaa kaks vuorokauden voimassaolevaa lippua.Hinta riippuu siitä kuinka suurella alueella haluat liikkua.Lontoohan on jaettu kuuteen zoneen eli vyöhykkeeseen.Ydinkeskusta on ykkösen sisällä eli sitä pidemmälle ei tarvi lähteä ellei ole tiettyä paikkaa ulompana mihin haluaa mennä.Jos laskeudutte Heathrown kentälle,sieltä menee suoraan metro keskustaan.Kenttä sijaitsee vyöhykkeellä 6.Yksi Travel Card mikä on voimassa vuorokauden ja sillä voi mennä kaikilla kuudella vyöhykkeellä maksaa 5,4 puntaa eli reilu 8 euroa.Jos ootte silleen pe-su niin kannattaa ottaa perjantaiksi yhden päivän lippu kuudelle zonelle niin pääsette kentältä pois sillä,sit lauantaiksi ja sunnuntaiksi kahden päivän Travel Card jolla pääsette taas sunnuntaina lentokentälle.Se maksaa8,10 puntaa eli vajaa 13 euroa.Joutuisitte anyway ostamaan kertaliput lentokenttämatkaa varten ja kertaliput kuudelle zonelle tulis suhteessa kalliimmaksi..
Voi hyvänen aika mikä vuodatus tulikin..Ruoka ravintoloissa on melko samanhintaista kuin Suomessa mutta kannattaa käydä pikkunälkään hakemassa paikallisista ruokakaupoista esim.kolmioleipiä,ne on tosi muhkeita ja tuoreita verrattuna meikäläisten Pirkka-kolmioleipiin..
Enempää en kehtaa kirjoittaa mut jos haluat kysyä vielä jotain niin autan mielelläni!:)
Niin,sen punnan voit laskea niin että kerrot sen puolellatoista niin saat eurohinnan eli jos joku maksaa 2 puntaa niin se on 3 euroa,jos taas 5 puntaa niin se maksaa n.7,5 euroa.Sillä pääset aika lähelle.
...neuvoista ja niitä tarvisin vielä lisääkin, eli kun varaisin matkan ryanairilta niin käykö sinne tosiaan vain luottokortit tyyliin visa tai master card yms, eikä esim. OP:n Kultaluotto...? :-)
Jos viivyt Lontoossa väh. kolme päivää tai enemmän, niin voit myös tilata etukäteen Visitor Travel Cardin (lähetetään postitse 10 arkipäivässä). 3 pv:n rajaton matkustus Zoneilla 1-2 maksaa n. 19 e kun tilaat suoraan osoitteesta: http://www.ticket-on-line.com . Suomesta tilattaessa e-boookersin kautta samainen tiketti maksaa n. 26 e.