Kyllä on typerä akka. Ei taida päästä enää eduskuntaan ulkonäkönsä avullakaan kuvasta päätellen. Kuten aiemmin on päässyt. (Ei ainakaan ajatustensa). Pesusieni pitäisi kieltää, herranenaika.....
http://www.esaimaa.fi/Online/2014/10/20/Suna Kymäläinen huolestui Paavo Pesusienestä/2014118068730/4
Suna Kymäläinen
79
3947
Vastaukset
- kommunisti toimittaj
EIKÖ KUKAAN ÄLYÄ? Iltalehdessä se typerä toimittaja taisi olla vaan katkera Sunan lakialoitteesta, venäläisten maakauppoja vastaan!
Selvää mustamaalaamista, tuon lakialoitteen takia. Todella törkeää tässä nykyajassa.- mmmmmmmmmmmmmm
No se on vaa nii,,,,,,et ehkä olis pitäny ajaa sitä lakialoitetta jo sillon kun tuli valituks eduskuntaa. Nyt sillä ei oo isoa merkitystä enää , koska venäläiset ei saa täkäläisistä pankeista enää helpolla lainaa,
- Anonyymi
Voihan vit.. kyllä moinen taksi kuningatar pitäs saada vaikka jollekin raksallalle tiilenkantajaksi. Ei sen paikka ole edustamassa suomalaisia eduskunnassa. Ei ole mitään saanut aikaiseksi, sössii omat ja muiden rahat päin vittua ottaa pikavippejä ,ja istuu taksissa kun pitäs tehdä jotain töitä siellä minne hänet on valittu.Älkää äänestäkö edes protesti mielessä moista eläjää
- Väärinymmärtäjät
Ei pidä uskoa kaikkea mitä lehdessä lukee, omilla aivoillaankin saa ajatella.
- Pesusieni on hauska
jooh. ennen "perhearvoja puolustavaksi" ryhtymistä taisi ennemmin olla avoimen kannattaja. moni ikätovereista, siis vastakkaista sukupuolta, pääsi tekemään tuttavuutta; tunnettiin silloin Muna Laihiana (on o.s. Laihia).
- siesieeeex
ja sä et sitten ilmeisesti päässyt tekemään tuttavuutta? :D
- M. M.
Ei ole tässä maassa olennaisia asioita, kuten vaikka työttömyys/tuloerojen kasvu/vanhusten hoidon puute/rikollisuuden kasvu/asunnottomuus/homerakennukset tai vaikka valtion luottoluokituksen tippuminen sekä jatkuva velkaantuminen?
Toivottavasti joku tekee kirjallisen kysymyksen Kymäläisen aiheuttamasta haitasta kansanedustuslaitokselle!
Mielestäni on syytä jokaisen hävetä, jotka ovat populisti-Sunaa äänestäneet. Taas on näemmä vaalit tulossa; siis kun venäläisviha kaluttu loppuun, on ilmeisesti Paavo Pesusienen/Aku Ankan/Muumien jne. vuoro?
Kyseenalaistan myös Kymäläisen oman kyvyn toimia lastensa huoltajana, koska vanhempien pitäisi käsittääkseni valvoa, mikä lapsille sopivaa ja mikä ei. Joten lastensuojelu, herätys!- AkuAnkat sensuuriin
Samaa mieltä. Miten moinen lehmä voi olla kansanedustajan palkkaa nauttimassa!
- Populismi
Kyseinen eukko osaa kyllä taviksia vetää populistisista teemoista; tällä äänestysalueella tepsi edellisissä vaaleissa tuo venäläisten maakauppajuttu. Mutta kun törmäsi typeryydessään kansainväliseen ja kotimaiseen käytäntöön, että sitten olisi pitänyt kaikilta ulkomaisilta kieltää maanomistus; ja sitähän ei voi tehdä tai kaatuisi koko kansantalous. Ison osan teollisuuslaitoksista, kaivoksista ja vaikka marketeista kun nyt esimerkkinä omistaa monikansalliset sijoitusyhtiöt, muusta puhumattakaan. Miten riittäisi verovaroja sitten valtion pakkolunastaa ne pois? Sitten Senaatti-Kiinteistöt kauppaisi niitä ongelmakiinteistöinä hetken kuluttua...
No sarjakuvahahmoistahan sai sitten toisen halvan julkisuustempun, jolla saa julkisuutta mediassa ilman, että itse tarvitsee sitä kustantaa. Jos ei ole rahhaa, niin saa julkisuutta typeryyksillä ilmaiseksi. Ja poliittisissa typeryyksissä kaikki julkisuus on hyvästä, silloin tulee valituksi uudestaan. Niinhän nämä rikolliset Juhantalot ym. ovat tulleet liki äänikuninkaina uudestaan valituiksi; julkisuus siis toimii. Ja media-aikaa saavat nykymaailmassa nämä rikolliset, typeryyksiä laukovat ja populistiset tapaukset. Ei tarvitse ihmetellä maamme nykytilannetta... Joten ämmä osaa siinä mielessä asiansa xD Tosin surullista, että kaikki ihmiset maksaa hänen kansanedustajan palkkaansa eikä ainakaan kansakuntaa edesauttavaa tapahdu. - sonjalaaksonen
Kymäläinen on narsisti vailla kykyä tuntea aitoa empatiaa.Kuten niin usein,narsisti osaa manipuloida "tyhmempiään".Ei siis ihme että hänon päättämässä asioistamme.Älkää ruikuttako,sitä saa mitä tilaa.
- älkää panetelko
Olipa katkeraa vuodatusta nimimerkiltä M.M
Luuletko todella kirjoituksellasi olevan jotain merkitystä Suna Kymäläisen elämään?
Sepustuksestasi huomaa kateuden ja katkeruuden, asiaa siinä ei ole nimeksikään.
Vaikka en itse Suna Kymäläistä ole äänestänytkään, enkä ole hänen kanssaan samaa mieltä erinäisistä asioista, niin en hyväksy tuollaista julkista mollaamista nimimerkin suojissa.
Ajatelkaa hyvät ihmiset mitä kirjoitatte nimeltä mainitsemistanne henkilöistä.
Kuinka itse suhtautuisitte siihen, jos joku parjaisi teitä nimeltä mainiten julkisilla keskustelupalstoilla?- Aiheesta111
Hällä väliä onko kommentoijan kirjoittamalle merkitystä noin tyhmän poliitikon elämään, mutta toivottavasti on kansalaisten elämään. Siis ainakin niin, että miettivät kaksi kertaa, antavatko noin tyhmälle ääniä. Kun ei noita tolloja kesken kautta potkita pois sieltä!
- Idiotismus maximus
Kuule, poliitikon on kestettävä normitavista enemmän ns. julkista arvostelua, varsinkin jos typeryyksiä menee julkisuudessa laukomaan. Ja toisekseen, jos ahdistaa, ei kannata lukea näitä täältä. Yksityisetkin saavat osakseen, ja poliitikkojen "saavutusten" perusteella eivät todellakaan saa osakseen edes sitä, mitä ansaitsisivat.
- valtakirja pois
Saa parjata jos on työssään saamaton epäpätevä pyrkyri kansanedustaja
- kans.aloite
Teki silti Etelä-Karjalan kansanedustajista parhaan aloitteen maanosto-oikeuden rajoittamisesta Eta-alueen ulkopuolisilta. Mielenkiinnolla odotan, miten muut alueemme edustajat äänestivät.
Ellei lakia sada aikaan, niin 10-15:sta vuoden kuluttua heräämme kasakan nauruun. Silloin on jo liian myöhäistä! - Anonyymi
kans.aloite kirjoitti:
Teki silti Etelä-Karjalan kansanedustajista parhaan aloitteen maanosto-oikeuden rajoittamisesta Eta-alueen ulkopuolisilta. Mielenkiinnolla odotan, miten muut alueemme edustajat äänestivät.
Ellei lakia sada aikaan, niin 10-15:sta vuoden kuluttua heräämme kasakan nauruun. Silloin on jo liian myöhäistä!Sauli Niinistön vertauksen mukaan taitaa nauraa jo.
- jr12
ja mie pyysin sitä vaan Saunaan ja ny se kieltää jo Paavo- Pesusienkin
- ovat kuin luteet
Tässä maassa on todellisiakin ongelmia rys.ien trollreista huolimatta ja suurin on rys.ien maan osto ja kaksoiskansalaisuus. Pysyisivät siellä kotimaassaan, kait sielläkin jonkinlaista juustoa tehdään. Niistä ei pidetä missään muussa maassa, miksi eivät näe sitä halveksuntaa, vai eivätkö välitä.
- 1939
Vielä me tulemme katumaan tätä venäläisten hyysäämistä. Toivottavasti silloin ei ole liian myökäistä.
- jr12
1939 kyllä olet ihan oikeassa
- raha-populismia
Hyvä Suna jatka samalla tiellä -- on nääs tervettä esitää omia tuoreita ajatuksiaan.
Paljon terveempää, kuin olla jonkin etu- ryhmän vankina.....
Ja todellisuudessa on näin, siis päinvastoin kuin väitetään, niin se parjattu populismi on just siellä missä ollaan vaan samaa mieltä aina ja kaikessa, tukien ahneutta ja pääomia, rahaa, valtaa....- se on inhottavaa ahnetta populismia se. - hihhuli.
juu anna vaan mennä suna!!! myö ei ryssien perseitä nuolla!
- voi taivas
täytyy ihmetellä tämän(kin) demarin järjen juoksua tai oikeestaan juoksemattomuutta voi pyhä yksinkertasuus....paavo on pahis! jonkun pitäis kertoo kymäläiselle et sielä perheissä on myös ne kaks tai yks isompaa tyyppiä, joita kutsutaan vanhemmiks. ja niillä on hallinta siihen kaukosäätimeen jos menee liian pelottavaks tai väkivaltaseks. vai odottaaks se et yhteiskunta kasvattaa sen lapset???
- Jo yliverotettu
Entäs sitten tämä uusi Kymäläisen tiemaksujuttu?! http://www.uutisvuoksi.fi/Online/2014/12/17/Kansanedustaja Suna Kymäläinen vaatii tiemaksuja Suomeenkin/2014518381297/16
Oikea typeryyden huipentuma! Autoilu on muutenkin yliverotettua ja tiemaksut lisäisivät vaan haja-asutusalueilla sekä ruuhka-Suomen ulkopuolella asuvien rankaisua.
Kymäläinen on totaalisen typerä! Mutta samaahan se näillä demareilla on muillakin, että ei osata tarkastella kulujen rajoittamista vaikka valtiolla vaan kiljutaan kurkku suorana verojen nostoa. Maassa, jonka verotus on maailmassa 3. korkein ja vastine veroille melko heikko suurimman osan hukkuessa pöhöttyneeseen hallintoon.
Tieliikenne maksaa arvonlisäveron ohella erityisveroja. Merkittävimmät näistä ovat bensiinistä ja dieselöljystä perittävä polttoainevero, henkilö- ja pakettiautojen sekä moottoripyörien käyttöönotossa perittävä autovero sekä vuosittainen ajoneuvovero, joka koostuu perusverosta ja dieselkäyttöisiltä autoilta perittävästä käyttövoimaverosta. Polttoaineveron määrästä peritään myös arvonlisävero. Valtio kerää tieliikenteestä veroja noin 8 miljardia euroa vuodessa.
Valtion noin joka seitsemäs veroeuro tulee siis autoilun kautta, suoraan tai välillisesti. verotuloja ei Suomessa ole korvamerkitty liikenteen hyväksi kuten toisaalla, tällä hetkellä 5 miljaria autoilijoilta kerättyä veroeuroa käytetään valtion budjetissa aivan toisaalle kuin autoilun hyväksi. Suna Kymäläinen kavereineen sen sijaan päättikin keväällä leikata liikenneväylien rahoituksesta 100 miljoonaa euroa lisää. Teiden kunto rapautuu, ja liikenneverkon korjausvelka kasvaa. http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288720739068.html
Suomi on harvaan asuttu maa ja yksityisautojen käyttö on Kehä-III:n ulkopuolella liki normaalin elämän edellytys. Harvassa paikassa joukkoliikenne toimii kunnolla, taitaa pk-seutu olla ainoa. Ehkä Kymäläinen enne tiemaksuja korjaa julkisen liikenteen niin, että vaikka Äitsaaren Hännilässä kulkee vartin välein bussi ja sama vaikka Enontekiöllä?! Voin minäkin vaihtoehtoisesti pysyä kotona ja jäädä työelämästä tiemaksujen tullessa käyttöön, mutta sitten kannattaa Kymäläisen varautua huolehtimaan minunkin toimeentulostani ja palveluista syrjäalueille, ettei tarvitse vaikka kauppaan mennä vaan ruoat ja pankit tänne syrjäkylille. - Demarimeininki
Suna toimii kuin tyypillinen demari. hallinnon karsimisen tai tehostamisen sijasta halutaan aina korottaa veroja.
Suomessa kai merkittävin ongelma on siellä hallintopuolella. hallinto ehkä paranisi, jos kansanedustajat meillä keskittyisivät vaikka kansalaisoikeuksien lisäämiseen. sen sijaan poliitikot kuten Suna yrittävät päteä kieltoja, pakkoja, lakeja sekä kansalaisten veroja, maksuja ja velvollisuuksia lisäämällä.
autoilunkin kanssa 70% kerätyistä veroista ja maksuista menee muuhun kuin tieverkkoon tai autoiluun liittyvään. se ei mielestäni täytä kansalaisten tasa-arvoista verokohtelua, koska verotus muun kuin jonkin asian hoitoon käytettävän erityisperusteen osalta tulisi toteuttaa kaikilta verovelvollisilta kerättävällä progressiivisella (tulojen mukaan määräytyvällä) verolla. tiemaksut ovat puhtaasti tasavero, ja rankaisisivat kaikkein rajuiten pieni- ja keskituloisia. ei täytä edes perustuslain kansalaisten tasa-arvoisen kohtelun periaatetta siis.
korkean verotuksen, jota Suna ja muut demarit edelleen haluavat nostaa, takia kansalaisen suhteellisen palkan ostovoima on merkittävästi EU:n keskiarvoa heikompi, linkkinä vaikka http://www.taloussanomat.fi/img.php?f=PalkkaOstovoima.jpg&w=800
tuollaiset poliitikot ovat vahingoksi kansalaisille! - 19+6
Jo yliverotettu kirjoitti:
Entäs sitten tämä uusi Kymäläisen tiemaksujuttu?! http://www.uutisvuoksi.fi/Online/2014/12/17/Kansanedustaja Suna Kymäläinen vaatii tiemaksuja Suomeenkin/2014518381297/16
Oikea typeryyden huipentuma! Autoilu on muutenkin yliverotettua ja tiemaksut lisäisivät vaan haja-asutusalueilla sekä ruuhka-Suomen ulkopuolella asuvien rankaisua.
Kymäläinen on totaalisen typerä! Mutta samaahan se näillä demareilla on muillakin, että ei osata tarkastella kulujen rajoittamista vaikka valtiolla vaan kiljutaan kurkku suorana verojen nostoa. Maassa, jonka verotus on maailmassa 3. korkein ja vastine veroille melko heikko suurimman osan hukkuessa pöhöttyneeseen hallintoon.
Tieliikenne maksaa arvonlisäveron ohella erityisveroja. Merkittävimmät näistä ovat bensiinistä ja dieselöljystä perittävä polttoainevero, henkilö- ja pakettiautojen sekä moottoripyörien käyttöönotossa perittävä autovero sekä vuosittainen ajoneuvovero, joka koostuu perusverosta ja dieselkäyttöisiltä autoilta perittävästä käyttövoimaverosta. Polttoaineveron määrästä peritään myös arvonlisävero. Valtio kerää tieliikenteestä veroja noin 8 miljardia euroa vuodessa.
Valtion noin joka seitsemäs veroeuro tulee siis autoilun kautta, suoraan tai välillisesti. verotuloja ei Suomessa ole korvamerkitty liikenteen hyväksi kuten toisaalla, tällä hetkellä 5 miljaria autoilijoilta kerättyä veroeuroa käytetään valtion budjetissa aivan toisaalle kuin autoilun hyväksi. Suna Kymäläinen kavereineen sen sijaan päättikin keväällä leikata liikenneväylien rahoituksesta 100 miljoonaa euroa lisää. Teiden kunto rapautuu, ja liikenneverkon korjausvelka kasvaa. http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288720739068.html
Suomi on harvaan asuttu maa ja yksityisautojen käyttö on Kehä-III:n ulkopuolella liki normaalin elämän edellytys. Harvassa paikassa joukkoliikenne toimii kunnolla, taitaa pk-seutu olla ainoa. Ehkä Kymäläinen enne tiemaksuja korjaa julkisen liikenteen niin, että vaikka Äitsaaren Hännilässä kulkee vartin välein bussi ja sama vaikka Enontekiöllä?! Voin minäkin vaihtoehtoisesti pysyä kotona ja jäädä työelämästä tiemaksujen tullessa käyttöön, mutta sitten kannattaa Kymäläisen varautua huolehtimaan minunkin toimeentulostani ja palveluista syrjäalueille, ettei tarvitse vaikka kauppaan mennä vaan ruoat ja pankit tänne syrjäkylille.Otetaan samantien käyttöön muutkin saksalaiset autoverotusmallit. Miten siellä voi autot olla niin paljon halvempia kun suomessa?
- Hyvä Suna !!!!!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12769638
HYVÄ SUNA KYMÄLÄINEN !!!!!!!!!!
Vihdoinkin jollain säteilee !!!
Se joka haukkuu Sunaa, on IDIOOTTI !!!- Apuvvaaaa
Kymäläinen on ainut alueemme edustaja,joka ajaa oikeaa asiaa,eli maakauppalakia. Venäläisille ei tarvitse myydä yhtään rantatonttia saimaalta enää. Tämä asia on todella tärkeä ja olen varma,että kymäläisellä on niin suuri tuki takanaan,että menee kirkkaasti läpi. Kepun suuri vaalivoitto on katastrofi,sillä taas ministereiksi nousee väyrynen,pekkarinen ja jätevesi lehtomäki. Suomessa ei tarvita enää näitä kalkkiksia ministereiksi. Kyllä väyrysen aika on jo ohi.
- 6382915
Apuvvaaaa kirjoitti:
Kymäläinen on ainut alueemme edustaja,joka ajaa oikeaa asiaa,eli maakauppalakia. Venäläisille ei tarvitse myydä yhtään rantatonttia saimaalta enää. Tämä asia on todella tärkeä ja olen varma,että kymäläisellä on niin suuri tuki takanaan,että menee kirkkaasti läpi. Kepun suuri vaalivoitto on katastrofi,sillä taas ministereiksi nousee väyrynen,pekkarinen ja jätevesi lehtomäki. Suomessa ei tarvita enää näitä kalkkiksia ministereiksi. Kyllä väyrysen aika on jo ohi.
Vıttuun kalkkikset sieltä jo!
- Kääkätttää
6382915 kirjoitti:
Vıttuun kalkkikset sieltä jo!
Kaikki keväällä äänestämään,että saadaan nämä vuosikymmeniä istuneet turhakkeet ulos eduskunnasta. Heidän näytöt on nyt annettu ja kehiin tarvitaan ihan uusia ihmisiä.
- äyvä äyvä!
Kääkätttää kirjoitti:
Kaikki keväällä äänestämään,että saadaan nämä vuosikymmeniä istuneet turhakkeet ulos eduskunnasta. Heidän näytöt on nyt annettu ja kehiin tarvitaan ihan uusia ihmisiä.
suna on kyllä ihan oikealla asialla! anna mennä vaan suna!
- Mökit
äyvä äyvä! kirjoitti:
suna on kyllä ihan oikealla asialla! anna mennä vaan suna!
Alueemme kansanedustajien enemmistö sietäisi hävetä( tiilikainen,kärnä,kiljunen,urpalainen ym.) ette tukeneet kymäläisen aloitetta,joka on todella tärkeä koko suomelle. Venäjä on taas tapansa näyttänyt joten maakauppalaki on entistäkin tärkeämpi saada voimaan. Onneksi on vaalit tulossa ja tämä asia kyllä nousee esille. Hyvä suna,eteenpäin vaan,tukea löytyy. Venäjän pussiin pelaajat toivottavasti istuvat viimeistä kauttaan eduskunnassa.
- HYI.
Mökit kirjoitti:
Alueemme kansanedustajien enemmistö sietäisi hävetä( tiilikainen,kärnä,kiljunen,urpalainen ym.) ette tukeneet kymäläisen aloitetta,joka on todella tärkeä koko suomelle. Venäjä on taas tapansa näyttänyt joten maakauppalaki on entistäkin tärkeämpi saada voimaan. Onneksi on vaalit tulossa ja tämä asia kyllä nousee esille. Hyvä suna,eteenpäin vaan,tukea löytyy. Venäjän pussiin pelaajat toivottavasti istuvat viimeistä kauttaan eduskunnassa.
samaa mieltä! en kyllä yhtään ymmärrä sellaisia ihmisiä ketkä tahtoo myydä venä läisille yhtään MITÄÄN.
- Njet
HYI. kirjoitti:
samaa mieltä! en kyllä yhtään ymmärrä sellaisia ihmisiä ketkä tahtoo myydä venä läisille yhtään MITÄÄN.
Alueemme kansanedustajat jotka haluavat myydä maata venäläisille,istuvat viimeistä kauttaan eduskunnassa. Tämä asia on saatava hoidettua ensi vaalikaudella. Yhtään tonttia ei enää saa siirtyä venäläisille.
- Gangi
Päättäkää itse. Älkää enää myykö venäläisille. Tässä jos missä saa pää ihan itse.
- herranen aika
Tätäkö teillä pienet lapset katsoo,oikeen luvan kanssa?
https://www.youtube.com/watch?v=eyCQK5jPjg4
Ei Suna ihan väärässä ole.- jr12
herranen aika eihän se ole kun ihan tavallinen akka, ja mie viel niin nätisti saunaa pyysin yhes iltamis...oi oi...ois siinä saatu rasvakerros sunaltakin palamaan ...eukkokin ois tykänny, sano vaan et elä taas ala vokotelemaan näit paksuperseisii karjalaisiin. kun ei näihin tehoo muna, ei granaattii eikä mikkään
- Paavo2
jr12 kirjoitti:
herranen aika eihän se ole kun ihan tavallinen akka, ja mie viel niin nätisti saunaa pyysin yhes iltamis...oi oi...ois siinä saatu rasvakerros sunaltakin palamaan ...eukkokin ois tykänny, sano vaan et elä taas ala vokotelemaan näit paksuperseisii karjalaisiin. kun ei näihin tehoo muna, ei granaattii eikä mikkään
Suna on nainen paikallaan ja niitä harvoja alueemme edustajia,joka on edes yrittänyt tehdä jotain järkevää sensijaan että istuu tuppisuuna torkkumassa lehtereillä. Turha takertua pikkuasioihin ja vääristellä totuutta. Suna menee varmadti keväällä eduskuntaan toisin kun jotkut suomen syöjät etelä-karjalasta.
- Bravoooo
Paavo2 kirjoitti:
Suna on nainen paikallaan ja niitä harvoja alueemme edustajia,joka on edes yrittänyt tehdä jotain järkevää sensijaan että istuu tuppisuuna torkkumassa lehtereillä. Turha takertua pikkuasioihin ja vääristellä totuutta. Suna menee varmadti keväällä eduskuntaan toisin kun jotkut suomen syöjät etelä-karjalasta.
Suoraselkäinen nainen joka ei tanssi puolueen eliitin pillin mukaan. Hyvä hyvä.
- sivusta seuraaja
En itse tule äänestämään Sunaa koska katson ehdokkaani puoluetaustaa ja Suna ei edusta sitä puoluetta.
Sunan puolustukseksi on sanottava että hän on johdonmukaisesti puolustanut ajamiaan asioita myös eduskunnassa. Tästä tasa-arvoisesta avioliittolaista hän saa myös pisteeni. Uskaltaa olla mielipiteensä takana tässäkin asiassa.
Toivon Sunan tulevan valituksi seuraavissakin vaaleissa, demareiden parhaita ehdokkaita tästä vaalipiiristä.- Mannut
Paras demarien ehdokas joka uskaltaa ajaa niitä asioita,joiden takia hänet on valittu eduskuntaan. Tältä alueelta ei löydy muita demarien ehdokkaita,jotka ovat uskaltaneet vastustaa johdon määräyksiä siitä miten pitää äänestää.
- solahuttaja
Pitää olla vahvat lauteet mihin tuon sillitynnyrin voi pyöritellä. Ja tietysti niitä jauhoja.
- Syöppö
Ei edustajia valita ahterien perusteella vaan asiat ratkaisee. Et taida löytää sopivaa ehdokasta,jos uökonäkö on pointtina,sen huomaa kun katsoo eduskunnan kyselytuntia torstaisin,joten kannattaa tutustua ehdokkaiden mielipiteisiin tarkemmin ennen valintaa.
- parempia löytyy
Syöppö kirjoitti:
Ei edustajia valita ahterien perusteella vaan asiat ratkaisee. Et taida löytää sopivaa ehdokasta,jos uökonäkö on pointtina,sen huomaa kun katsoo eduskunnan kyselytuntia torstaisin,joten kannattaa tutustua ehdokkaiden mielipiteisiin tarkemmin ennen valintaa.
no paavo-pesusientä kieltävä ja autojen tiemaksuja vaativa lehmä ei oo ainakaan meikän vaihtoehto sillon :p
- tumpelot
parempia löytyy kirjoitti:
no paavo-pesusientä kieltävä ja autojen tiemaksuja vaativa lehmä ei oo ainakaan meikän vaihtoehto sillon :p
No äänestä vaan kepua,että saadaan lisää jätevesilakeja ja talvivaaroja ja väyrynen ulkoministeriksi.
- punamulta haisee
tumpelot kirjoitti:
No äänestä vaan kepua,että saadaan lisää jätevesilakeja ja talvivaaroja ja väyrynen ulkoministeriksi.
demarit ne vasta taloustuho ovatkin! valtakunnan tasolla vaikka Urpilainen laittoi Suomen rahat ennemmin aatesisarilleen ja -veljilleen Kreikkaan, ja ison osan vielä velkarahana, sen sijasta, että vaikka kotimaassa olisi jotain parannettu tai edes velkoja pois maksettu.
kumpi sitten on pahemi, taloustuhon aiheuttavat demarit vai koko isänmaan pois antavat kepulit? tässä iltasanomat vasta uutisoi kepun ja naapurin putinin puolueen keskinäisestä sopimuksesta.
molemmat haitta. - Ruskiiii
punamulta haisee kirjoitti:
demarit ne vasta taloustuho ovatkin! valtakunnan tasolla vaikka Urpilainen laittoi Suomen rahat ennemmin aatesisarilleen ja -veljilleen Kreikkaan, ja ison osan vielä velkarahana, sen sijasta, että vaikka kotimaassa olisi jotain parannettu tai edes velkoja pois maksettu.
kumpi sitten on pahemi, taloustuhon aiheuttavat demarit vai koko isänmaan pois antavat kepulit? tässä iltasanomat vasta uutisoi kepun ja naapurin putinin puolueen keskinäisestä sopimuksesta.
molemmat haitta.Kepun kiviniemi antoi kreikkaan potin,jota ei ikinä saada takaisin joten tasoissa ovat demarien kanssa tässä sotkussa. Kepu on vanhoissa sonnissa rypevä puolue,joka ei ole uudistunut vastaamaan tätä päivää. Ei venäjän perään kuolaaminen tuo yhtään äänestäjää kepulle lisää,päinvastoin.
- Pläntti
Kymäläinen on oikealla asialla venäläisten maakauppojen suhteen. Nyt alkaa puntit tutista jo muillakin,mutta onko jo liian myöhäistä? Suomen poliitikot tekivät emämunauksen vapauttamalla maakaupat etan ulkopuolisille . On aika korjata tämä hulluus. Ei enää yhtään tonttia venäläisille tästä maasta. Suomessa on tapana mollata niitä poliitikkoja,jotka edes yrittävät korjata hulluja päätöksiä.maanpetturuudesta pitäisi syyttää lipposen hallitusta,joka vapautti maakaupat.
- Harasshooooo
Miten nyt suut pannaan kun Supo puuttui tähän maakauppa-asiaan? Joko Kimmo tiilikainenkin uskoo ettei ole viisasta myydä Ruokolahtea venäläisille? Toivotaan,että kymäläisen ajama lakimuutos saadaan voimaan pikavauhdilla. Sinisilmäiset poliitikot joutaa pois eduskunnasta ennen kuin tapahtuu todella suuria vahinkoja.
- sfdfdh
VOI VOI toivottavasti Venäjän talous paranee 10 v sisällä, kun tulee oman kiinteistön myynnin aika, niin saan Venäläisille myytyä, eihän köyhtyvät Suomalaiset, pysty kiinteistöjä ostamaan.
- Anonyymi
Ootko noin katkera muille suomalaisille.Suna Kymäläinen on ainut kansanedustaja joka ylitti uutiskynnyksen useasti koskien ulkomaalaisten ja venäläisten maakauppoja kieltävän lain puolesta koska vastavuoroisuutta ei ole.
- Öhlhmgn
Kymäläinen on yksi harvoja täysjärkisiä demareita.
- uudestaanvaan
Kyllä Suna on yks parhaista, mitä E-K:sta ollaan sinne lähetetty!
- Tiilipäät
Ihan samaa mieltä. Turha on tiilikaisen,kiljusen ym alueemme edustajien houria eduskunnassa joutavia,kun Suomelle todella tärkeä asia on jätetty herran huomaan. Ei voi olla tärkeämpää asiaa kuin suomen pitäminen omassa hallussa. Kyllä venäläisillä on tarpeeksi iso kotimaa,että siellä riittää ostettavaa jokaiselle niin ettei tarvitse Suomesta maata hankkia. Onneksi nyt viimein Supo puuttui asiaan. Ei toopet edustajat tätä asiaa muuten olisi ruvenneet hoitamaan. Mitä ovat tiilikainen ja kiljunen saaneet aikaan eduskunnassa,en keksi yhtään asiaa josta olisi etelä-karjalaisille hyötyä.
- Anonyymi
Kyllä on eduskunnan isoimmat tissit!!! AHHHHHH... Noiden väliin kun pääsisi...
- Anonyymi
-demari naisille on iskeny joku naama halvaus, kun on noi yli rasvattuja muumionaamoja, kuten kiljunen ja tää paatero.
-aiemmin muumioitiin kokoomus kepu naiset, ja nyt on elintaso saanu vanhemman sdp kaartiin kosmetologi muumio trendiin. - Anonyymi
Kylläpä on ilmaisten patojen ääressä pyörinyt ulkonäön perusteella. Tallipallo.
- Anonyymi
Mites taloustaiturin lakialoite on menestynyt?
- Anonyymi
Ymmärrätte varmaankin miksi persuilla on näin paha olla?
- Anonyymi
Menikö Ruokolahdella sukset ristiin, kun piti tulla Lappeenrantaan? Demarit on demareita, vaikka...
- Anonyymi
Kymäläinen pääsi eduskuntaan,kun lupasi ajaa maakauppojen kieltoa venäläisille. Nyt on viimeinen hetki toteuttaa tämä lupaus. Suomeen tulee saada laki,joka kieltää kaiken maan ja kiinteistöjen myynnin näille putinin kavereille. Asialla on todella kiire. Lepsut kansanedustajat höpisevät turhia asioita,mutta tärkeimmät asiat on hoitamatta. Yhtään ainoaa kiinteistöä ei pidä ryssille myydä.
- Anonyymi
Mitä Kymäläinen on saanut aikaiseksi asian suhteen?
Lastentarhantätin ainut agenda joka sekin jäänyt unholaan.
Tunnetaan nykyään vankasta talousosaamisesta. Rahaa tulee vastikkeetta ovista ja ikkunoista ja silti ulosotto pyörii. - Anonyymi
Olisko jo aika ruveta lunastamaan niitä vaalilupauksiia?
- Anonyymi
Niitä lunastetaan jo muissa puolueissa.Suna Kymäläinen oli aikaansa edellä .
- Anonyymi
Ei tehnyt muuta kuin otti pikavippejä ja söi koko rahalla.
- Anonyymi
Mutta välillä avasi suunsa asian puolesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta välillä avasi suunsa asian puolesta.
Korkeintaan sian.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korkeintaan sian.
Ihanko totta ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihanko totta ?
Ihan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan.
No ei uskoisi sinustakaan.
- Anonyymi
-0
- Anonyymi
Suna on kyllä käynyt muutaman kerran grillillä syömässä
- Anonyymi
Uskaltaa sitten ulkoilemaan koronasta huolimatta.
- Anonyymi
Se on Big Mama
- Anonyymi
Missä viipyy venäläisten maakauppoja kieltävä laki. Tällä teemalla kymäläinen aikanaan pääsi eduskuntaan. Maakaupat ovat jatkuneet ja täällä on pilvin pimein putinin kavereiden hienoja pytinkejä. Kymäläinen voi painua hiiteen lihomasta eduskunnasta,kun tärkein asia jäi hoitamatta. Tämmöisiä turhia poliitikkoja on eduskunta täynnä,turhaa horinaa tulee suusta mutta ei mitään tärkeää saada aikaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä viipyy venäläisten maakauppoja kieltävä laki. Tällä teemalla kymäläinen aikanaan pääsi eduskuntaan. Maakaupat ovat jatkuneet ja täällä on pilvin pimein putinin kavereiden hienoja pytinkejä. Kymäläinen voi painua hiiteen lihomasta eduskunnasta,kun tärkein asia jäi hoitamatta. Tämmöisiä turhia poliitikkoja on eduskunta täynnä,turhaa horinaa tulee suusta mutta ei mitään tärkeää saada aikaan.
On niitä politikkoja myös jotka eivät uskalla pitää ko.asiaa esillä.Suna Kymäläinen on naispolitikko joka uskalsi pitää asian esillä niin että se ylitti valtakunnallisen uutiskynnyksen.Muualla päin Suomea ei muuten tiedettäisi ko.asiasta muuten mitään.
- Anonyymi
Big Suna majoneesilla.👍
- Anonyymi
Anneli kiljunen vastusti maakaupat kieltävää lakialoitetta ja samoin teki Sirpa paatero kotkasta. Nämä rouvat istuvat eduskunnassa edelleen ja tekevät myyräntyötään Suomelle. Kuka näitä venäläisten hännystelijöitä oikein äänestää . Katsokaa nyt hyvät ihmiset mitä nämäkin ovat saaneet aikaan. Ei yhtään mitään. Kiljunen oikein tuohtui kun kysyttiin venäläisten maakauppojen kiertämisestä. Tässä nyt ollaan ja venäläiset omistaa maat ja mannut täällä, ihan näiden löperöiden poliitikkojen syytä. Kyllä vihaksi pistää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anneli kiljunen vastusti maakaupat kieltävää lakialoitetta ja samoin teki Sirpa paatero kotkasta. Nämä rouvat istuvat eduskunnassa edelleen ja tekevät myyräntyötään Suomelle. Kuka näitä venäläisten hännystelijöitä oikein äänestää . Katsokaa nyt hyvät ihmiset mitä nämäkin ovat saaneet aikaan. Ei yhtään mitään. Kiljunen oikein tuohtui kun kysyttiin venäläisten maakauppojen kiertämisestä. Tässä nyt ollaan ja venäläiset omistaa maat ja mannut täällä, ihan näiden löperöiden poliitikkojen syytä. Kyllä vihaksi pistää.
Hajota ja hallitse - on vanha periaate.Sopii myös puoluekuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931738
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581159Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181158- 941019
- 62813
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam34773Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani5716- 46696
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42670Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113666