Mä muutin oulusta pois pari vuotta sit ja huomasin ettei täällä uudessa paikassa muijat pidä kun sanon et oon lestadiolainen. miksi mieli muuttuu heti kun tunnustan uskoni???ettekste tosiaankaan halu naimisiin ja lapsii??ja muita uskovaisii tääl ei oo (lähin 37 km)... :(
Mikä tyttöi vaivaa?
härkä -88
142001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
saa kuin omaa kättä, Stadissa!
Ite ei oo mitään lestadiolaisii vastaan, mutta ite haluan itelleni kunnon uran ja palkan, naimisiinkin haluan, mutta jos 13 lasta hankkii niin työmahdollisuudet jää vähän vähiin...
Ennakkoluulothan ne.
Riippuu ehkä siitä, kuinka hartaasti toteutat uskontoasi. Osahan ei ilmeisesti käytä minkäänlaisia maallisia vekottimia (TVtä, kännykkää, jms). Sellanen on yleiskäsitys nuorten keskuudessa: kaikki kai ne on samanlaisia. Ajattelevat että jes, yhteyttä pidetään tervehtimällä koulunkäytävällä ja yhteiset illat vietetään kirkossa.
Ja sitten se seksi, pelkäävät etteivät saa kuin lämpimän halauksen vaikka haluaisivat enemmän, mutta vähemmän kuin avioliiton. Että olet kiltti poika. Sängynreunalla istuja.
Koetapa selittää tytölle vähän laajemmin, mistä on kysymys. Jos hyväksyntää ei kuulu, ette selvästi sovi toisillenne.
Härkä-88, sitä mä vaa halusin kysy,
et mitä sä sit haluisit sun tyttöystävältä
ja millasen suhteen sä haluisit???
no on pinnallista jos sen takia ei tykätä, mun mielestä toi on kyllä vaan hienoa et uskaltaa olla oma itensä.
no mieti vähä, vai ootko ihan tyhmä??! sano vastaisuudessaki tytölle heti että oot lestaadiolaine, niin se ei turhaa sen enempää kiinnostu susta. tuskin kukaan aivot omaava tyttö haluaa sulle synnytyskoneeks.
Miks sä haukut toisii vaan siks et ne on erilaisii ja uskaltaa olla oma ittensä?? Musta erilaisuus ol rikkautta ja on hienoo et ne uskaltaa myöntää sen! Ite oon ehkä niille vähän kateellinenki, kun en ite uskalla olla erilainen...
Et mieti ennen kun haukut!
Kyllä naimisiin voi mennä ja lapsia saada ilman lestadiolaisuuttakin :) Omasta puolestani voin sanoa että itselläni on todella huono kuva koko hommasta, vaikka se väärin onkin koska en sinänsä paljon niistä tiedä. Mutta näkisin, että jos haluaisin lestadiolaiseksi voisin samointein ruveta muslimiksi ja vetää kaavun päälle. Olen pahoillani käsityksestäni ja siitä etten omaa halua edes muuttaa sitä. Mutta muillakin voi olla juuri tiedonpuutteesta tai huonoista ensivaikutelmista johtuneita ennakkoluuloja. Mutta jos itsellesi lestadiolaisuus on niin tärkeä, niin etsi tyttöjä kaltaisistasi tai jos uskontosi ei merkitse niin paljon elämässi, niin irrottaudu siitä. Teet itsellesi elämän helpommaksi jos jompaakumpaa noista noudatat.
...ja yritä nähdä muidenkin kannalta asia. Sinä olet elänyt tuolla tyylillä koko elämäsi, mutta ei ns. normaalit, joilla on oma liberaalimpi elämäsä. Kuka haluaisi vapaaehtoisesti tuosta vain luopua vapauksista jotka ovat hänelle kuuluneet koko elämänsä???
...täällä on paljon lestadiolaisia. Serkkuni pikkutyttö 3v. leikki puistossa ja lestadiolainen kaveri tuli ja sanoi, että olet syntinen, kun sinulla on punaista kynsilakkaa, et pääse taivaaseen. Käsitys siitä, että lestadiolaiset uskovat vain itse pääsevänsä taivaaseen ahdistaa ainakin minua. Ei nyt liity ehkä kyseiseen aiheeseen, mutta millä oikeudella kukaan tulee toisia syyllistämään syntiseksi? Eikö kaikki ole syntisiä?
Uskon itse Jumalaan ja oon evankelisluterilainen, enkä voisi kuvitella seurustelevani enää lestadiolaispojan kanssa. Kerran seurustelin, mut se oli sillon melko pentuna. Joskus seiskalla muistaakseni. Jos on hirveän eri näkemykset asioista, niin ei siitä mitään tuu. Sori nyt vaan. Näin täällä.
No eroa sitten kirkosta tai liity evankelisluterilaiseen! Ai niin, ethän voikaan. Kun suvun vihat tulevat niskaasi, sinuthat voidaan vaikka tappaa... Uskonto merkitsee enemmän kuin sukurakkaus, kammottavaa!
Edellisissä vastauksissa oli ihan hyviä asioita. En itse tiedä lestadiolaisuudesta paljon mitään ja sekin vähän mitä tiedän, voi olla pelkkää luulotietoa... Luulisin kuitenkin että lestadiolaisen näkemykset eroavat aikalailla esim. ateistin näkemyksistä. Jos tyttö on puhdas ateisti, on maailmankuvanne, arvonne ja elämäntapanne ovat niin erilaiset että konflikteja syntyy väistämättä. Mikä tärkeintä, jotkut ateistit tuntuvat pitävän uskovia oikeasti hulluina - Mitenköhän tämä vaikuttaa asennoitumiseen? Kannattaa etsiä tyttöystäviä muiden lestadiolaisten seurasta.
osa meist muijist saattaa vaa suhtautuu hiukka epäluulosesti lestadiolaisiin..! se ei tietenkää tarkota ettei haluis naimisiin tai lapsia! jos joku tosiaan tykkää susta ni se ei välitä ootko lestadiolainen vai et! ehkä noi muut muijat ei oo ollu sun arvosii! toivottavasti löydät jonkun:)
Luin tässä näitä juttuja, ja aloin oikeasti miettiä, että olisinko valmis seurustelemaan tai menemään naimisiin tms. lestadiolaisen kanssa, enkä tosiaankaan ole ihan varma, vaikka pidin itseäni suht koht epäennakkoluuloisena ihmisenä. No, ensin ajattelin niitä lapsia, joiden vanhemmat ovat lestadiolaisia. En tosiaankaan halua, että lapsiltani kielletään ne kivat normaalit jutut, joita itse pienenä harjoitin. Itsekin olen jostain kuullut, että osa ainakaan ei käytä teeveitä tms, ja yksi minulle rakas muisto lapsuudesta oli herätä aikaisin lauantaiaamuna ja istua olohuoneen matolle katselemaan lastenohjelmia :) Se ensimmäinen kynsien lakkauskin on monelle pikkutytölle aika jännittävää, ja värihän on yleinsä mikäpä muukaan kuin kirkkaan punainen ;) Ja entäpä kun lapset tulevat teini-ikään? Vaikka en itse kiroile juuri ollenkaan, enkä pidä sitä mitenkään hienona jos joka toinen sana on vittu, niin onhan se pieni kiroaminen inhimmillistä. En halua pönkittää lasteni päähän ajatusta, että vau, olen parempi ihminen, koska kynsistäni ei ole lakattu punaisella lakalla eikä kodistani löydy telkkaria :\ Kestäisinkö edes sellaista avioliittoa, jossa minun ja miehen näkemykset eroavat niin vahvasti toisistaan? Ja haluanko edes naimisiin? Kyllähän sitä voi yhdessä elää ja hankkia lapsia ilmankin, vai mitä? Ja entä jos sainkin pojan, joka osoittautuisikin homoksi? Tai jos tyttö olisikin lesbo? Tai jos lapsi haluaisi olla esim; malli tai Playboy tai jotain? Miten lestadiolaiset suhtautuvat tähän? Ja entä jos saan mieheni taivuteltua siihen, että minä ja lapset elämme ihan tavallista evankelisluterilaista elämää, onko se oikein miestä kohtaan? Olisiko hän onnellinen jonkun sellaisen kanssa, joka kieltää niin vahvasti hänen uskontonsa? Ja entä sitten, kun miehen sukulaiset tulevat kylään (jos silloin edes tulisivat)? Kyyläisivät minua vihaisesti ja silloin tällöin yllyttäisivät miestä hankkimaan jonkun "paremman". Ei oikein taitaisi toimia, vai? Onhan se sääli, kun uskonnot erottavat ihmiset toisistaan, vaikka aluksihan niiden tarkoitus oli yhdistää? Enkä siis tosiaan halua sanoa, että kaikki lesstadiolaiset olisivat tuollaisia, ja korjatkaa, jos olen ymmärtänyt jotain väärin, mutta...no...jos pitäisi uskonnon kannalta ajatella, että kenen kanssa tulen sitten joskus viettämään loppuelämäni, niin olisihan se hyvä, että mies on evankelisluterilainen tai ateisti. Toisaalta, sitten taas, miksei lestadiolainenkin, jos hän ajattelee uskonnostaan samalla tavalla kuin kuka tahansa evankelisluterilainen tms. Muuttaa kun en ketään kuintenkaan halua, enkä halua itse tulla muutetuksi. Tämä viesti nyt oli vähän tälläinen, mutta kun on jotain sanottavaa, niin sitähän ei koskaan saa sanottuajärkevästi ;) Jaksamista vaan kaikille uskonnosta riippumatta, ja toivotaan, että kaikki löydämme joskus elämäämme jonkun "extratärkeän".