Olen nyt noin viikon kärsinyt alavatsan vihlonnasta ja se tuntuu kun kääntyy sängyssä tai liikahtaa nopeasti ? Toinen vaivani on että minulle tulee aivan kauhean paha olo illalla kun yritän käydä nukkumaan mutta se onneksi helpottaa kun nukahtaa ? Mistä tälleiset oireet voi johtua ?
vatsan vihlonta
apuapapuakääk
6115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miten vatsasi voi? Suolesi voi olla täynnä tai ehkä jopa vähän ärtynyt/tulehtunut. (Tutki myös onko suurin kipukohta aina umpisuolen kohdalla). Yritä kokeilla muuttaa ruokavaliota nyt enemmän kasvisten puolelle, keittoihin ja muista juoda paljon. Hiilihydraatteja olisi hyvä välttää tässä tapauksessa.
Ovatko kuukautiset tulleet normaalisti? Onko mahdollisuutta että olisit raskaana?
Lääkäriin toki kannattaisi mennä jos terveellisesti syöminen ja liikunnan lisääminen ei poista kipua muutaman päivän sisällä.
Yritämme kyllä tällä hetkellä vauvaa eli raskaus voi olla mahdollinen. Ovulaatio oli noin kaksi viikkoa sitten ja kuulautiset eivät ole vielä alkaneet enkä ole varma alkamis päivästä edes. Olen koittanut lisätä liikuntaa mutta uimisessa ainakin tuli äkillisiä vihlaisuja.
Miten pitkään olet yrittänyt raskautta? Oliko ennen tätä aikaa käytössä hormonaalinen ehkäisy? Tuon ehkäisyn lopettaminen voi olla osasyy vaivoihin. Tunnet kaikkea luomumenkkoihin liittyvää.
Voit olla raskaana.
Pystytkö erottamaan liikunnasta johtuvat oireet muusta? Jos liikunta on elämässäsi uusi asia, niin sekin voi vaikuttaa elimistössä lihastasolla ja suolentoimintana.
Lopetin e pillereiden käytön kesäkuun ja heinäkuun vaihteessa. En ole harrastanut liikuntaa sen enempää kuin normaalistikkaan. Ja vaikka on tullut luomu menkat jo muutaman kerran niin tälläisiä oireita ei ole vielä ollut. Kun hölmönä olen mennyt umohtamaan milloin viime menkat alkoivat mut jotaun muistikuvaa olisi että siitä on nyt tasa neljä viikkoa ?
Sunnuntaina vain kävin uimassa ja olen tehnyt rauhallisia kävelyitä. Että eivät ne kai sitten tee tälläisiä oireita mahalle.
apua up uo