Jos naapuri seuraa verkkoliikennettä

Kertokaa.

Mitä rikosoikeudellisia seuraamuksia siitä tulee?

36

3835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerroin

      Ei mitään.

    • rikolliset poseen

      Väärin meni. Ei kannattaisi vastailla, kun tiedot ovat tuota tasoa.

      Suojaamattoman langattoman verkon käyttö itsessään ei ole rikollista, mutta suojatun verkon salauksen murtaminen ja murretun verkon käyttö on rikos.
      Myös yritys on rangaistava.

      Rikoslaissa on määritelty sanktiot. Oheisesta linkistä (Rikoslaki, luku 38) voi tarkistaa paljonko rangaistusta on tulossa. Parhaassa tapauksessa useampi vuosi vankeutta.

      • rikolliset poseen 2

      • Kerroin

        Pitäisi ensin olla jotakin näyttöä asiasta, mutta eiväthän tumpelot osaa.


      • ap.

      • 2020
        Kerroin kirjoitti:

        Pitäisi ensin olla jotakin näyttöä asiasta, mutta eiväthän tumpelot osaa.

        Käytä salasanoja


      • Kerroin

        Missä on asiasta ennakkotapaus ja monen vuoden tuomio annettu ? Ei kannattaisi kirjoitella kuvitteellisia faktoja. Ketään ei kiinnosta jos seuraan ulkopuolisen verkkoliikenettä.


      • näinkin voi
        Kerroin kirjoitti:

        Missä on asiasta ennakkotapaus ja monen vuoden tuomio annettu ? Ei kannattaisi kirjoitella kuvitteellisia faktoja. Ketään ei kiinnosta jos seuraan ulkopuolisen verkkoliikenettä.

        Älä' jää kiinni voipi tulla turpaan.


      • dsfds

        Kyllähän verkkoliikenteen seuranta on rikos, oli avoin tai ei. Eihän tässä käytöstä mitään puhuttu.


      • rikolliset vapaaksi!
        ap. kirjoitti:

        Kiitti tiedosta & linkistä!

        jos verkko on suojaamaton se on naapurin päänsärky ei käyttäjien jotka sitä "lainaavat" surutta. siitä ei tule mitään seuraamuksia paitsi verkon maksajalle eli jos naapuri käyttää verkkoa vaikkapa rikollisiin tarkoituksiin, on vastuussa se joka on verkon haltija eli maksaja. verkonhan omistaa operaattorit.
        joten salaukset kuntoon tai on turha kitistä jos tapahtuu jotakin.


      • mestarinörtti.
        2020 kirjoitti:

        Käytä salasanoja

        mun salasanat on admin1234 ja sitten koti1234 ja pc1234 - niitä on vaikea murtaa.
        hämäyksen vuoksi käytän "salasana0000" nimeä. ei kukaan arvaa ajatella noin.
        pin koodit mulla on 4321 ja 1234 sekä 0000 etu ja takaperin.


      • 1+12
        rikolliset vapaaksi! kirjoitti:

        jos verkko on suojaamaton se on naapurin päänsärky ei käyttäjien jotka sitä "lainaavat" surutta. siitä ei tule mitään seuraamuksia paitsi verkon maksajalle eli jos naapuri käyttää verkkoa vaikkapa rikollisiin tarkoituksiin, on vastuussa se joka on verkon haltija eli maksaja. verkonhan omistaa operaattorit.
        joten salaukset kuntoon tai on turha kitistä jos tapahtuu jotakin.

        Kyllä se on edelleen kuule niin että rikoksen tekijä on vastuussa rikoksestaan, ei rikoksentekijän naapuri eikä kukaan muukaan sivullinen.

        Mutta kyllä ne salaukset on syytä pitää kunnossa.


      • 0000 vai 0000?
        mestarinörtti. kirjoitti:

        mun salasanat on admin1234 ja sitten koti1234 ja pc1234 - niitä on vaikea murtaa.
        hämäyksen vuoksi käytän "salasana0000" nimeä. ei kukaan arvaa ajatella noin.
        pin koodit mulla on 4321 ja 1234 sekä 0000 etu ja takaperin.

        pin koodi 0000 etu ja takaperin :D


    • faktaa...

      Ei mitään, koska naapurisi ei ole se seuraaja, vaan avaruusoliot. Ne lähettää mikroaaltoja päähäsi, ja lukevat ajatuksiasi. Foliohattu ei nyt auta, vaan pää junankiskoille ja odottelua. Siitä se lähtee.

    • ..............

      .................................

    • Jos ja kun

      Naapurit ei osaa suojata nettiiään salasanalla niin tuleehan niitä käytettyä.

      • näinkin voi

        Mutta turpaan tulee käytä omaas.


    • Rangaistava teko.
      • Niin se on.

        Viestintäsalaisuuden loukkaaminen on rikos. Rangaistavaa on muun muassa oikeudeton tiedon hankkiminen ulkopuoliselta suojatusta viestistä murtamalla suojaus.


    • On totta, että suojaamattoman verkkoliikenteen kuuntelu on mahdollista, mutta siihenkin voi varautua. Sekin on totta, että siitä on vaikea, ellei mahdoton saada mitään näyttöä, eli käytännössä naapuri ei voi saada mitään rangaistusta siitä. Unohda kuuntelijat, lopulta kaikki mitä teet Internetissä, on jäljitettävissä, jos vain jokin korkeampi viranomaistaho niin tahtoo. Äläkä tee Internetissä mitään, minkä takana et voisi seistä. Suomessa on muutoinkin tietokonerikokset ja hakkerointirikolliset saaneet hyvin lieviä tuomioita, lainsäädäntö laahaa tekniikan perässä. Lue artikkelini Tietokoneblogistani, kuinka voi suojata yksityisyyttä verkossa osoitteesta:

      http://tietokoneblogi.wordpress.com/2014/10/07/suojaa-yksityisyytesi-verkossa/

      Itsekin joudun opiskelujen puolesta käyttämään pakosti aika paljonkin Internetiä, ja tykkään selata nettiä vapaa -ajallakin jonkin verran, koska täältä löytyy kaikenlaista mielenkiintoista sisältöä, ja olen ajat sitten heittänyt piut paut sen murehtimiselle, että joku saa tietää, mitä netissä teen tai kirjoitan. Sitäpaitsi oppilaitoksissa ja työpaikoillakin on mahdollista, ellei jopa 100% varma juttu, että verkon administrator tai joku muu it -puolen häiskä monitoroi opiskeljoiden ja työntekijöiden verkkoliikennettä. Se vain on tätä päivää, halusi tai ei.

      • Lisäykseksi vielä, mitä ei artikkelissani ole. Eli jos tietokoneessa on jokin muu uudempi käyttis, kuin Windows XP, jos Windowsia käyttää, ja pitää Microsoftin päivitykset ja virustorunnan ja Internet -palomuurin ajan tasalla, itse käytän F -securen palomuuria ja virustorujntaa ja pidän niitä ajan tasalla, auttaa se jo paljon.

        Sitten vielä jos käyttää langatonta WLAN -yhteyttä WPA2 -salauksella ja tarpeeksi vahvalla salasanalla suojaa sen, kuuntelu on aika vaikeaa. On tietenkin mahdollista, että naapuri käynnistää palvelunestohyökkäyksen, mikä kohdistuu juuri omaan yhteyteen, jolloin sillä välin, kun ottaa uutta yhteyttä nettiin, tämä saa kaapattua salasanan, jonka jälkeen tulee sen vahvuus kysymykseen. Seuravavaksi naapurin täytyy murtaa salasana, ja silläkin voi hidastaa naapurin toimintaa, että langattoman WPA2 -salatun yhteyden salasana on tarpeeksi vahva. Joskin murtotekniikat kehittyy koko ajan, ja tietokoneet tulee yhä tehokkaammiksi, joten salasanaa tulisi myös vaihtaa aika ajoin.


    • drtyrtyrtyy

      Mikä WLAN?
      Tabletissa on wi-fi joten mitä eroa nillä on?

      • spörde

        Se että WLAN tarkoittaa 802.11 -yhteyksiä, kun taas Wi-Fi on tavaramerkki. Käytännössä wi-fi kuitenkin tarkoittaa WLAN- tai 802.11 -yhteyksiä.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/WLAN#Nimet_ja_termit

        Katsot vain googlesta mitä KVG tarkoittaa niin selviydyt tässä internetin pahassa ja pelottavassa maailmassa.


    • Jorma Dick

      Netistä löytyy aika helpolla ohjelmia jotka näyttävät kaikki verkkoasi käyttävät IP-osoitteet...Jos joukossa on "outoja" voi estää niiden liikenteen hyvin helpolla. Keinoja on, toki voi myös tutustua naapurisi koneeseen joa hän majailee verkossasi...

      Salasanat noin 45 vrk max aika ja riittävän haastavia, skandeja, merkkejä ja kirjaimia ei selkeitä sanoja. esim VoiHanKaljuKana!2017ällö on aika hyvä - mutta käytössä...

      • perinteinen tyyli

        Pari vuosikymmentä sitten tietokoneissa ei riittänyt ruutia salasanojen brute force -murskaamiseen. Joten salasanat yritettiin ratkoa arvaamalla .... käytännössä testattiin vaikkapa jonkin sanakirjan sanoja.

        8 merkkiä oli ihan hyvä/riittävä salasana pituus, mutta ehdoton vaatimus oli, ettei kyseessä ole mikään selväkielinen sana.

        No, jengi tietty keksi nämä a=4, s=5 korvaamiset isot/pienet kirjaimet sekaisin. Vaan äkkiäkös tietokoneet ohjelmoitiin myös testaamaan kaikki nämä merkkien korvaamiset....

        Joten ajan hermolla olevat mikrotuet keksivät, että
        - salasanassa pitää olla 8 merkkiä ja siellä pitää olla isoja ja pieniä kirjaimia, numeroita ja erikoismerkkejä (!, %, jne).
        - salasana pitää vaihtaa kerran kuukaudessa

        Nyt näitä salasanoja on paljon (eri ohjelmiiin/järjestelmiin) ja ne vaihtuvat usein = muistaminen on toivotonta. Eli salasana löytyy posti it -lapulta näppäimistön alta ja/tai jostain kovalevyn nurkalla olevasta word.dokusta, jonne on koottu kaikki 15 käytössä olevaan salasanaa.

        Mikä EI ole muuttunut 20 vuodessa..?

        Ja paljonko on koneiden laskentateho muuttunut samassa ajassa...?

        Nykyään salasanoja ei enää murskata sanakirjojen avulla, joten on täysin yhdentekevää, onko käytetty erikoismerkkejä vai ei ole. Pituus ratkaisee, mitä enemmän merkkejä sanassa on, sitä haastavampi se on murskata. Eli "kotoperäinen" on vahvempi salasana kuin 35rH%8Op

        Kumpi on helpompi muistaa?

        Kumpi kelpaa salasanaksi (...omalla työpaikallani vain ja ainoastaan jälkimmäinen).


    • muskula

      Jos sinulla on avoin verkko, sitä voi seurata ihan vapaasti. Sitten jos olet suljetussa mahdollisesti jopa lankaverkossa, tuntuu, että pitää ensin todistaa seuraaminen, koska se voi olla ihan omassa päässä tämä ajatus.
      Kuten että voidaan valvoa seinien läpi, valvontakameroilla, yms.
      _Ja jopa avaruudesta.

      Ja jos sinua oikeasti seurataan, hankit todisteet, koska nytkin jo tiedät,että seurataan, eli pistät vain tietosi ylös ja tallennat ne.


      Mikä tuossa on niin vaikeaa?

      • 2179

        Hohhoijaa. Mikähän minussakin on niin kiinnostavaa? Spagetti kiehuu, ja sillä aikaa tekstaan tämän ihmettelyn maailmalle.


    • v...n-lan

      Jos joku saa selville tuon reitittimen 12 merkkisen tunnusluvun, joka oli siinä oletuksena, niin siitä vaan!

    • Mukset Sukset

      Seuraamukset riippuvat todennäköisesti paljolti siitä, mitä naapuri saa selville verkkoliikennettäsi analysoimalla.

      Taidat olla joku julkisuuden henkilö?

    • Alenaa Rulup

      Kyllähän verkkoliikenteen seuranta on rikos, oli avoin tai ei. Eihän tässä käytöstä mitään puhuttu. http://goo.gl/l684P9

    • verkostoidu

      Ja mitenkähän minunkaan verkkoliikennettä pystyy kukaan seuraa.esim wlan radiokanavathan vaihtuu ruuhkan mukaan,että jotakin tässä ny meni ohi?

    • kyllä pystyy

      kyllä näitä netti likkennettä pystyy seuraamaan jos vaan osaa ei se ole vaikeaa. pitää vaan osata vähän ymmärtää ohjelmien päälle sekä muuta tietokone maailmaa. seuraahan nuo nasa ja nuo poliisit jo muutenkin tietokone juttuja. niin miksi ei sitten ihan tavallinen naapuri siihen pystyisi, joka on siihen vähän perehtynyt? kaikki on netissä julkista.... paitsi jos käytät tor browser työkalua niin silloin ei edes poliisi pääse jäljille josta en kerro enempää.

      • verkostoidu

        No camoon,,verkkosivuven ylläpitäjät/palvelun tarjoajat viranomaiset pystyy varmaan seuraamaan millä sivuilla käyt tallentamalla ip;n mutta miten yksittäinen ihminen,jolla ei ole mitään palveluserveriä pystyisi seuraamaan naapurin netin käyttöä,ja millä sivuilla hän liikkuu..HALOO


    • erittäin salainen
    • Jös hälyää

      Nääpuriä vöi seurätä

    • noulaiff

      eikö se rangaistus käytöstä tule jo siinä että käyttää omaa kallisarvoista elämäänsä niinkin turhaan hommaan :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      103
      3736
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      14
      3554
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      115
      2439
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      53
      2412
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      77
      2391
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      5
      2330
    7. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      151
      2180
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      436
      1967
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      41
      1903
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      57
      1902
    Aihe