Radioista

Julle54

Mitä radioita rekkakuskit nykyään käyttää. Cb vai la ja mitä eroa niillä on?

13

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennen oli yleistä

      Ennen oli joka yöbaarissa LA ja taisipa monessa rekka-grillissäkin olla länkky. Oli kätevä ilmoitella saapumisestaan jo etukäteen ja tehdä vaikka evästilaus hyvissä ajoin. Moni vanhanliiton mies muistaa tuon ajan.

    • 37 vuotta ajoa

      Taitaa kaikissa uusimmissa olla radiot jo tehtaalla asennettuna, suurin osa on philipsin radioita noista. Mulla aina radio päällä ja cd levyjä en kuuntele koskaan. Kanavia vaihtelen, Aalto, suomipop, nova ja ylesuomi ovat yleisemmät mitä kuuntelen.

    • ajuri MN

      Höh, no autossa kiinni olevaa radiota tietysti. Matkaradiotako pitäisi kuunnelle.

    • r 480

      Alkuperäinen radio ja Nova oikeestaan aina päällä, tulee musaa ja uutisia paljon.

    • lervanders

      LA on ainut radio mitä rekassa tulee olla. Ja siihen tulee mylviä kovaäänisesti että kuuluu selkeesti.

    • sama-asia

      CB=Citizens Band, "kansalaisten taajuuskaista", lyhytaaltoinen radiopuhelin, josta suomessa yleisesti käytetään nimitystä LA-puhelin.

    • böö666

      tyhmä julle. viestintäradio lyhytaalto eli la on ihan sama kuin kansalaisaaltoradio eli cb. termi vaan eri maissa, jenkit käyttää tuota cb termiä ja täällä finskissä la termi.

      • ham-radisti

        La- puhelin on 22 kanavainen, lähetysteho 5w/fm. CB- radio 40 kanavainen lähetysteho 4w/fm ja 12 w/ssb. CB:n ensimmäiset 22 kanavaa ovat samat vanhojen LA-puhelinten kans. Ei siis ihan sama asia ole. Jenkit tosin käyttää molemmista lyhennettä "CB". mutta täällä Suomessa LA ja CB on eri asia, tietenkin koska laitteetkin erilaiset.


      • mitensenottaa

        Niin siis viestintävirasto jaottelee LA-puhelimet kolmeen tyyppiin. Kaikki toimivat 27 megahertsin taajuudella joka lasketaan lyhyeksi aallonpituudeksi ja siitä nimitys LA (lyhytaalto). Näistä tyypeistä viestintävirasto käyttää termejä LA, PR-27 ja CB. PR-27 sulta puuttuikin. Siinä on 40 kanavaa taajuusmodulaatiolla (FM). LA:ssa on 22 1 kanavaa (kanavaa 11A ei löydy kahdesta muusta tyypistä) sekä amplitudi-, että taajuusmodulaatiolla (AM/FM) ja CB:ssä 40 kanavaa AM/FM/SSB. Toi yksisivukaistamodulaatio eli SSB kuitenkin yleisimmin käytetyistä malleista puuttuu, ja rahtiautoissa käytetään kutsukanavana 19 AM, joten käytännössä CB ja LA on autohommissa ihan sama asia.


    • rati

      Kanattaa kunnella täysii.
      Ainaskin opii venäjänkieltä

    • LA_on_CB

      Nykyään kännykällä hoituu hoituu kaikki. Onhan se epäkäytännöllisempää, mutta ihmiset haluavat, että kännykällä tehdään kaikki. Äly(vapaa)aika on alkanut.

    • onpa_dille_kundi

      ihan autoradiota, dille.

    • Ihan normaalia UHF radiota käytetään, taajuudella 447,250... Tilauksiin yms. käytetään nykyjään lähes joka firmassa "Kapulaa" eli vaikkapa Motorola MC55:ttä ja siinä ohjelmistoa KTKL2

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3613
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3129
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      135
      2670
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2203
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2082
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      203
      2060
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1995
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1850
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1821
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1804
    Aihe