Millainen liittymä datansiirron kannalta kannattaisi ottaa, kun haluaa käyttää puhelinta ja siinä nettiä pitkillä matkoilla ulkomailla????
Jossain liittymissä dataa voi käyttää Suomessa mutta ei vapaasti ulkomailla, miksi?
Eikös puhelin pitäisi ainakin internetin osalta olla paikasta riippumaton? Nyt kuitenkin liittymien ehdoissa lukee että jos puhelin ottaa dataa ulkomaisesta verkosta siitä laskutetaan erikseen.
En oikein tajua miten näitä vehkeitä pitäs käyttää jos niitä ei voikaan käyttää vapaasti ympäri maailmaa.
Osaisiko joku valistaa. Itse ainakin matkustan paljon ja on tosi turhauttavaa aina törmätä kaikenlaisiin tiedonsiirtoa rajoittaviin sääntöihin.
Puhelimen ja internetin käyttö ulkomailla????
7
152
Vastaukset
Paikallinen dataprepaid.
Tai sitten käyttää paikallisia julkisia wlan verkkoja hyödyksi. Näin minäkin tein Lontoossa.
- Vaikeeta on
Kiitos vapunen! Joo paikallinen dataprepaid voi olla aika ok ratkaisu. Ja tietty julkiset wlanverkot mutta tarkka kannattaa olla ettei tule mitään lisälaskuja. Baltian maitten kannsa saunalahdella on joku sopimus.
Nykyään EU halvensi dataliikennettä tällä alueella. Se ei siis ole enää niin kallista kuin ennen.
Pienessä peruskäytössä toki hinnat nykyään ovat ihan päteviä, mutta kyllä niillä silti on hintaa. Ongelma on, että datamäärät kasvavat koko ajan. Gigatavun siirto esimerkiksi Saunalahdella maksaa Euroopassa ja Venäjällä 60 euroa. Suosituissa omakohteissa (USA, Kanada, Turkki, UAE, Thaimaa, Kiina ja Brasilia) se on 200 euroa ja muualla 10000 euroa.
okaro kirjoitti:
Pienessä peruskäytössä toki hinnat nykyään ovat ihan päteviä, mutta kyllä niillä silti on hintaa. Ongelma on, että datamäärät kasvavat koko ajan. Gigatavun siirto esimerkiksi Saunalahdella maksaa Euroopassa ja Venäjällä 60 euroa. Suosituissa omakohteissa (USA, Kanada, Turkki, UAE, Thaimaa, Kiina ja Brasilia) se on 200 euroa ja muualla 10000 euroa.
On se joo varsin kallista mutta jos säästää dataa esim käyttämällä mobiilisivuja ja selaimen datanpakkaus ominaisuuksia niin laskua ei tule niin paljon. Lisäksi kun ottaa synkronoinnin ja automaattiset päivitykset pois käytöstä.
- Vaikeeta on
Hienoa olisi jos saataisiin EU aluelle samat säännöt dataliikenteelle. Nyt ollaan eu kansalaisia mutta pelataan Suomen säännöillä. Se ei ole ennä tätä päivää.
Operaattorit voisivat yhdessä tarjota tähän jotain kimpparatkaisua. Tuntuu jotenkin kummalliselta, että puhelimella voi kyllä olla yhteydessä koko maailmaan mutta että operaattorit itse rajoittavat tätä vääjäämätöntä muutosta. Siihen asti wifi onneksi aina toimii eikä tule yllätyksiä.
Netistä kyllä löytyy näitä koko maailman kattavia datahintoja ym mutta helpompi olisi jos saman palvelun tarjoaisi yksi ja sama operaattori.
Kiitos avusta kun tämä on aika kiinnostava aihe joka muuttuu ja elää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k323748Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet501677- 731359
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751201Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1721057Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911041- 84925
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua40819Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49771- 39750